Radní projednali tři čtvrtletí letošního hospodaření Prahy

Městská rada dnes projednala zprávu o plnění rozpočtu Prahy za první tři čtvrtletí letošního roku. Hospodaření hlavního města Prahy skončilo k 30. 9. 2009 v plusu rozdílem příjmů a výdajů ve výši 3.909.833,5 tis. Kč. Z toho na vlastní hospodaření hlavního města Prahy připadá rozdíl příjmů a výdajů ve výši 2.737.695,7 tis. Kč a na hospodaření městských části hlavního města Prahy celkově rozdíl příjmů a výdajů ve výši 1.172.137,8 tis. Kč.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 8. prosince 2009/

 

Městská rada dnes projednala zprávu o plnění rozpočtu Prahy za první tři čtvrtletí letošního roku. Hospodaření hlavního města Prahy skončilo k 30. 9. 2009 v plusu rozdílem příjmů a výdajů ve výši 3.909.833,5 tis. Kč. Z toho na vlastní hospodaření hlavního města Prahy připadá rozdíl příjmů a výdajů ve výši 2.737.695,7 tis. Kč a na hospodaření městských části hlavního města Prahy celkově rozdíl příjmů a výdajů ve výši 1.172.137,8 tis. Kč.

 

„Oficiální čísla za tři čtvrtletí potvrdila vývoj, který jsme předpokládali, a kterému jsme s předstihem přizpůsobili hospodaření města. Nejvýznamnější zdroj příjmů města, daně, inkasujeme za devět měsíců na 68,31 procenta, takže propad za vlastní hlavní město Prahu dělá již téměř tři miliardy korun. Připočteme-li městské části, je daňové inkaso nižší již o téměř čtyři miliardy korun. Odhadujeme, že celková letošní ztráta příjmů Prahy přesáhne 5,5 miliardy korun, ale je to odhad, skutečnost ukáže až další vývoj ekonomiky. Jsme připraveni spíše na pesimističtější variantu, jak se nám to osvědčilo při tvorbě letošního rozpočtu, kdy jsme kalkulovali s výrazně horším vývojem ekonomiky, než původně předpovídal stát, a proto jsme v důsledku ekonomické krize nemuseli do našeho rozpočtu tak tvrdě zasahovat. Plánované výdaje za tři čtvrtletí čerpáme na 59,25 procenta, je potřeba dodat, že jsem opět nespokojen s průběhem čerpání prostředků na investice. Prahu období globální ekonomické krize zasáhlo, ale díky snížení nákladů na veřejnou správu  v minulých  letech, naší konzervativní ekonomické politice, konzervativnímu přístupu k tvorbě letošního rozpočtu a včasné reakci na vývoj ekonomiky jsou tyto dopady sice nepříjemné, ale zvládnutelné. Zajišťujeme i s nižšími příjmy všechny funkce města v nezměněné kvalitě, udržujeme plánované tempo strategických investic a nemuseli jsme sáhnout ani na letošní grantové programy a ohrozit tak činnost stovek organizací v oblasti kultury, školství, sociální péče atd. A co považuji za zásadní, na rozdíl od státu, který své zadlužení průběžně zvyšuje, Praha ho letos opět snížila, a to o téměř 7 miliard korun. V tom budeme pokračovat i v příštím roce. Rozpočet roku 2010 bude sice napjatý, ale opět vyrovnaný, splatíme další část starých úvěrů ve výši 3,75 miliardy korun a investiční tempo hlavních staveb udržíme. Tak je postaven návrh rozpočtu, který budeme v lednu schvalovat. Mluvím o tom nyní proto, že výsledky prvních tří letošních čtvrtletí potvrzují, že pracujeme s reálnými vstupy,“ řekl primátor Pavel Bém.

Z hlavních daňových příjmů vykazuje prozatím nejvyšší propad daň z příjmu fyzických osob, kde inkaso Prahy za devět měsíců dosáhlo pouhých 62,16 procenta celoročního odhadu. Pod plánovaným podílem se pohybují i další dvě hlavní daně, tedy daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob.

Výdajovou stránku rozpočtu Prahy do konce roku ovlivní především v oblasti kapitálových výdajů poslední čtvrtletí, kde se promítne tradičně vyšší tempo stavebních prací v letních a podzimních měsících. Je to každoroční skutečnost odrážející roční rytmus prací stavebníků závislý do značné míry na počasí. Praha navíc v průběhu roku pro řadu staveb rozpočet navyšovala, aby jejich realizaci urychlila, a tyto peníze budou stavební firmy z velké části  čerpat ve čtvrtém čtvrtletí.

Z celkového počtu 57 městských částí skončilo třetí čtvrtletí s kladným rozdílem příjmů a výdajů 46 městských částí.

 

 

V Praze 8. 12. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

 

8. prosince 2009
8. prosince 2009