Radnice používá násilí!

Super - 9.2.2002
Se vskutku revoluční metodou, jak řešit majetkové problémy, přišel místní úřad pro Praha 11 na Jižním Městě. Se soukromou společností Seacom vede již delší dobu spor o hotel Sandra. Ten firmě v minulosti pronajal místní bytový podnik, který v této části Prahy spravoval její majetek. Místní úřad chce ale nyní hotel získat zpět, protože firma neplatí řádně za nájem a další služby. Firma zase tvrdí, že jim místní bytový podnik dluží přes 200 miliónů korun. Ať je to tak, či onak, spor o pronájem tohoto velkého hotelu vyřešili pražští radní nakonec tak, že si před čtrnácti dny najali bezpečnostní agenturu a nechali násilím vystěhovat všechny, kdo byli v hotelu zrovna ubytováni. A to vše v době, kdy o sporu rozhoduje soud.

/PRAHA/ Experti na právo jsou zděšeni, jak může takto státní úřad postupovat, když ještě není znám verdikt soudu. Pokud se totiž nakonec prokáže, že postup místního úřadu byl protizákonný, hrozí mu vysoká pokuta, ztráta hotelu, ale hlavně pošramocená pověst. Pak si také lidé budou moci říkat: Když porušuje zákony místní úřad, tak proč ne my. Názor, že místní úřad měl počkat až do verdiktu soudu a neudělat hurá akci s bezpečnostní agenturou, podpořila i vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně doktorka Milana Hrušáková . "Pokud probíhá ve věci soudní řízení a dosud nebylo rozhodnuto, není žádný právní důvod k použití ustanovení § 6 občanského zákoníku o svépomoci. V tomto případě není a nebyla na místě a oporu v zákoně nemá," řekla deníku Super Hrušáková. Právě tento paragraf "o svépomoci" místní úřad využil. "Jestliže hrozí neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může ten, kdo je takto ohrožen, přiměřeným způsobem zásah sám odvrátit," zní přesná formulace zákona.

Tajné jednání

O násilné akci v hotelu rozhodli radní Prahy 11 na utajovaném zasedání letos 16. ledna. Rozhodli se, že sjednají pořádek v celé kauze, jelikož se domnívají, že soudy jsou u nás liknavé a dlouho se vlečou. "Postup, který jsme zvolili, byl doporučen renomovanou právní kanceláří a je plně v souladu se zákonem," řekl deníku Super místostarosta Prahy 11 Marek Šnajd (US). Právníkem, jehož si úřad najal, je Tomáš Sokol . Ten uvedl, že firma Seacom neplatila v hotelu za teplo, elektřinu a další služby a že už na tom firma dluží přes 14 miliónů korun. "Hrozilo, že do skončení sporů bude muset místní úřad tyto úhrady platit," prohlásil Sokol. Navíc podle něho existovalo riziko, že firma Seacom půjde zanedlouho do konkursu, a tak by už nemohla splatit dluhy. "A právě za této situace jsme po několika měsících posuzování dospěli k závěru, že místnímu úřadu aktuálně hrozí protiprávní zásah spočívající v neustálé spotřebě elektrické energie, tepla, vody atd. s chladným vědomím, že platit bude někdo jiný a dluh nebude nikdy zaplacen. Tedy jakási forma pokračující krádeže," sdělil nám Tomáš Sokol.

Rozhodne komora?

Lze však na základě domněnek o budoucím vývoji kauzy nerespektovat soud a vzít právo do svých rukou? Firma Seacom si najala dalšího renomovaného právníka Miroslava Kříženeckého , někdejšího hlavního vojenského prokurátora z dob československé federace. A tak dnes v této sporné kauze proti sobě stojí dva bývalí významní představitelé státu, protože Tomáš Sokol byl počátkem devadesátých let českým ministrem vnitra. Kříženecký však trvá na tom, že Sokol se tentokráte mýlí a jeho postup je za hranou zákona. "Je zřejmé, že buď kolega Sokol nebyl o právním stavu věci dostatečně informován, anebo věc posoudil nezákonným způsobem. Je až zarážející, že na sebe převzal kompetence nezávislého soudu," řekl. Kříženecký deníku Super sdělil, že zvažuje dokonce i podání stížnosti České advokátní komoře. "Zvažuji, že dám podnět, aby byl prošetřen postup pana Sokola. Jako erudovaný právník měl postupovat s nejvyšším stupněm uvědomění si škodlivého následku. Domnívám se, že se stal minimálně návodcem jiných k páchání trestné činnosti," prohlásil Kříženecký.

Další peníze!

Nad počínáním Tomáše Sokola a místního úřadu pro Prahu 11 kroutí hlavou další právníci, které jsme oslovili. Ti však nechtějí být v novinách citováni, protože nechtějí zasahovat do cizí kauzy. Samotné převzetí kontroly nad hotelem již stálo radnici okolo dvou miliónů korun, které musela zaplatit za právní rady a také soukromé bezpečnostní agentuře. "Najali jsme soukromou agenturu, protože zákon nám neumožňuje použít městské strážníky," řekl radní Šnajd. Jak jsme ale zjistili přímo u ředitele pražské městské policie, pravda to není. "Starostou Prahy 11 ani nikým jím pověřeným jsem nebyl já ani pan primátor požádán o nasazení strážníků na tuto akci. Pokud bychom byli požádáni, určitě by se věc řešila. Není pravda, že to místním částem zákon neumožňuje," řekl deníku Super Radim Chyba , ředitel městské policie.

Redakce IN
K článku, kde se říká "spor o pronájem tohoto velkého hotelu vyřešili pražští radní..." jen jednu poznámku. Pražští radní neřešili nic, protože se jich věc netýká. Je to problém městské části Praha 11, klteré má hotel v majetku, a které ve své kompetenci rozhodla o uvedeném postupu. Jen pro informaci redakci Superu, Praha je složena z 57 městských částí, které mají své zastupitelstva a rady. V tomto případě tedy šlo o výsostné rozhodnutí Rady MČ Praha 11, nikoli Rady hl.m.Prahy.
11. února 2002
11. února 2002