Rekonstrukce byla dokončena, Fürstenberská zahrada se otevírá pro veřejnost

Obnova známé a unikátní Fürstenberské zahrady pod Pražským hradem byla dokončena. Historická místa se opět stávají zelenou zónou pro veřejnost v srdci naší metropole. Slavnostního otevření pro Pražany a návštěvníky města se zúčastnil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a jeho náměstek Pavel Klega. O investici téměř 200 miliónů korun se podělilo hlavní město Praha, zdroje fondů Evropské unie a státní rozpočet.

  • 3 minuty čtení

 

Obnova známé a unikátní Fürstenberské zahrady pod Pražským hradem byla dokončena. Historická místa se opět stávají zelenou zónou pro veřejnost v srdci naší metropole. Slavnostního otevření pro Pražany a návštěvníky města se zúčastnil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a jeho náměstek Pavel Klega. O investici téměř 200 miliónů korun se podělilo hlavní město Praha, zdroje fondů Evropské unie a státní rozpočet.

 

Fürstenberská zahrada je nejvýchodnější a největší ze souboru palácových terasových zahrad pod Pražským hradem. Rozkládá se na ploše 1,55 hektaru, její šíře je 130 metrů a celková výška 10 teras od rovinné části zahrady činí 35 metrů. Délka těchto teras měří téměř jeden kilometr. Z hlediska historického se řadí k ojedinělým ukázkám zahradní architektury, které dnes už jen tak nenajdeme, a to nejen v rámci České republiky, ale i památných regionů v Evropě.

Návštěvníci budou mít od prvního června možnost procházet se v největší z palácových zahrad, jejichž citlivá obnova začala již před lety. Přímo pod Pražským hradem tak vzniká nové odpočinkové centrum, které nabídne Pražanům i hostům tohoto města nové a nevšední prožitky.

Rekonstrukční práce na obnově terasovitých zahrad patřily bezesporu k nejnáročnějším akcím památkové péče v historii samostatné České republiky. Hlavní město Praha pověřilo v roce 1999 zpracováním projektové dokumentace na revitalizaci této palácové zahrady Architektonický atelier MEPRO. V následujících letech byly vytvořeny pasporty a projektová dokumentace. Projekt zahrnoval jak obnovu stavebních objektů a zeleně, tak i zcela nové inženýrské sítě.

Zajímavostí tohoto architektonického a malebného zahradního koutu v těsné blízkosti sídla panovníků je obnova dvou oranžérií ve střední části zahrady, v horní části bude návštěvníkům k dispozici pavilonek s občerstvením a sociálním zázemím. Zahradníci zde vysázeli přes 3 500 květin, 8 500 dřevin a 2 200 růží. Večerní prohlídky umožní nově instalované osvětlení.

Na financování celé akce se podílelo hlavní město Praha a strukturální fondy EU. Celkové náklady revitalizace byly téměř 200 mil. Kč, kde podíl strukturálních fondů a státního rozpočtu činil 125 mil. Kč. Generálním dodavatelem stavby byla společnost SKANSKA CZ.

„Jde o unikátní počin v oblasti rekonstrukce památek. Těsně zde spolupracovaly snad všechny obory a řemesla, co památková ochrana zná – od archeologů, přes kamenosochaře a štukatéry až po botaniky citlivě revitalizující vzácné přírodní dědictví ojedinělé zahradní architektury. Mám velmi příjemný pocit, že největší palácová zahrada v Praze opět okouzluje svým půvabem a nabízí jedinečný pohled na meandrující Vltavu a naše překrásné město,“ uvedl při zahájení náměstek pražského primátora Pavel Klega.

 

 

V Praze 16.5.2008

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.

   


16. května 2008
16. května 2008