Rekonstrukce paláce Platýz úspěšně pokračuje

Od srpna 2007 se rekonstruuje část paláce Platýz v centru metropole. Tentokrát jde o severní křídlo, nejstarší část paláce přiléhající k Uhelnému trhu, která pamatuje dobu císaře Karla IV. Ve třetím až šestém nadzemním podlaží vzniká z bývalých kancelářských prostor deset nových bytů a ze vstupní a schodišťové haly mizí novodobé prvky. Pod dohledem památkářů a restaurátorů znovu vyniknou různé historické artefakty stavby.

  • 4 minuty čtení

 

Od srpna 2007 se rekonstruuje část paláce Platýz v centru metropole. Tentokrát jde o severní křídlo, nejstarší část paláce přiléhající k Uhelnému trhu, která pamatuje dobu císaře Karla IV. Ve třetím až šestém nadzemním podlaží vzniká z bývalých kancelářských prostor deset nových bytů a ze vstupní a schodišťové haly mizí novodobé prvky. Pod dohledem památkářů a restaurátorů znovu vyniknou různé historické artefakty stavby.

 

Jako u každé rekonstrukce historického objektu musí stavitelská firma v průběhu prací operativně řešit dílčí změny, které vyplynou ze skutečného stavu částí budovy nebo z provozních důvodů. „Museli jsme například změnit projektovaný způsob zajištění stropu druhého nadzemního podlaží tak, abychom vyloučili stavební práce v prostorách mateřské školky a zachovali její plnohodnotný provoz,“ upozornil náměstek primátora Pavel Klega, do jehož kompetence správa majetku města spadá. Dalšími příčinami neplánovaných změn bývá stav dosud zakrytých konstrukcí, průběh rozvodů inženýrských sítí nebo nedostatečné zdokumentování skutečného stavu. „Naštěstí změna použité technologie v případě mateřské školy nemá významný dopad do celkových nákladů stavby a nijak neohrožuje ani plánovaný termín dokončení rekonstrukce v srpnu 2008,“ doplnil Klega.

Investorem celé akce je hlavní město Praha zastoupené společností TRADE CENTRE PRAHA akciová společnost /TCP/.

Hned od srpna, kdy dodavatel stavby zřídil staveniště, postavil lešení a stavební výtahy, byly bezprostředně poté v souladu s harmonogramem prací zahájeny práce na střeše. Pracovníci stavební firmy odstranili původní střešní krytinu včetně laťování, opravili konstrukci krovu, na řadu přišlo i nové zateplení střešního pláště, položení nové prejzové krytiny a nezbytné klempířské práce. Zároveň osadili i nová ateliérová okna. Objekt je tedy zabezpečený proti pronikání dešťové vody a mohlo se začít s vnitřními stavebními pracemi.

Souběžně s opravou střechy stavbaři staticky zajistili stropní konstrukce, zesílili železobetonové i dřevěné stropní trámy a doplnili je novými ocelovými nosníky. Po uložení akustických izolací a betonáži hrubých podlah jsou stropní konstrukce dokončeny.

Následně se provádějí standardní stavební práce. Vyzdívají se příčky a opravují omítky, ale i základní rozvody vody, sanitární techniky a elektřiny. Repasují se všechna okna, v minulém týdnu byla zahájena demontáž starého výtahu, který už má své odslouženo.

Průměrně se na stavbě pohybuje kolem čtyřiceti pracovníků. Za účasti zástupců investora, projektanta a dodavatele se pravidelně konají kontrolní dny, kde se probírají připomínky jednotlivých stran a řeší aktuální problémy.

V budoucnu se počítá s dalšími opravami objektu v prostorách II. a III. schodiště. Modernizovat se postupně budou i zbylé výtahy, obnova čeká rovněž fasádu ve dvoře nebo dlažbu v atriu.

 

Z historie Platýzu

Palác založil roku 1347 dvořan Karla IV. kníže Fridrich Burgundský na místě tří původních domů těsně u hradební zdi. V Hájkově kronice je popisován jako podobný hradu s vysokou věží. Průčelí bylo původně jen do Uhelného trhu.

R. 1586 jej zakoupil Jan Platais (Platejs) z Plattenštejna, císařský rada a sekretář Rudolfa II. Po Plataisech se dům také začal nazývat.

V 17. stol., kdy palác vlastnili Šternberkové byly zahájeny barokní úpravy. Vznikl také průchod přes dvůr mezi Uhelným trhem a Národní třídou.

V r. 1813 koupil Platýz zbohatlý František rytíř Daubke, který palác přestavěl na jeden z nejstarších, největších a nejvýnosnějších činžovních domů v Praze. Podle plánů stavitele Jindřicha Hausknechta byl objekt obrácen svým průčelím do Národní třídy, kde vyrostla mimořádně hodnotná empírová fasáda. Ve středu průčelí je kamenný portál se čtyřmi dórskými sloupy a balkonem s kovovým zábradlím. Jednodušší průčelí do Uhelného trhu má nad průjezdem kamenný balkon s kuželkovou balustrádou. Vznikla tak čtyřkřídlá budova okolo čtvercového dvora pro společenské, zábavní i obchodní provozy. Současně byl zevně slohově sjednocen celý soubor různorodých budov s pěti schodišti. Ve sklepích se zachovaly zbytky staroměstských středověkých hradeb z 13. st.

Od r. 1831 byl palác na vrcholu své slávy, pulzoval zde koncertní a společenský život. Konaly se zde koncerty pražské konzervatoře, v roce 50. výročí pražské premiéry Dona Giovanniho (1837) se zde konal např. Concert spirituel ve prospěch fondu na zřízení Mozartova pomníku.

Ve 40. letech 19. st. vystoupil v Praze na šesti koncertech sám Ferenz Liszt, dílem ve Stavovském divadle, dílem zde v Platýzu.

Poslední úpravy zde provedla v letech 1938 - 39 banka Slavia, která palác koupila od rodiny Daubků. Podle návrhu architekta Františka Krásného upravili objekt na moderní nájemní dům. Po obvodu nádvoří byl vybudován zasklený přístřešek nad chodníkem, bylo přistavěno podkrovní patro a zmodernizovány obchody. Při poslední rekonstrukci paláce v 80. letech 20. st. byla na nádvoří osazena bronzová socha sedící dívky.

 

Zdroj: Pražská informační služba

 

 

V Praze 20.2.2008

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

20. února 2008
20. února 2008