Retardér brzdí neukázněné řidiče – Mladá fronta Dnes – 21. 7. 2003

Zpomalovací prahy jsou již běžnou součástí silnic. Dělají z nebezpečných míst bezpečná. Myslíte, že je silniční provoz ve vaší ulici nebezpečný pro chodce? Zkuste zažádat o retardér. Když vám vyhoví, můžete ho mít před domem do dvou měsíců.

Praha  Na mnoha místech Prahy řeší zpomalovací pás, takzvaný retardér, složitou dopravní situaci. Nutí řidiče, aby sundali nohu z plynu, a v poslední době se stává jediným účinným strašákem proti rychlé jízdě a také zbytečným úmrtím. Jenže donutit odpovědné úředníky k jeho namontování není často jednoduché. Své o tom ví Jarmila Johnová z občanského sdružení Pražské matky. Ty se totiž tímto problémem zabývají již pět let. "Snažíme se vytipovávat oblasti, kde by zpomalovací práh byl vhodný, a radíme, jak postupovat," říká. "Dokonce jsme společně s magistrátem vydali leták pro lidi, co mají dělat," dodává. Zpomalovací prahy se v posledních letech objevily v místech, kde se pohybují děti nebo kde by rychlá jízda mohla ohrozit bezpečnost chodců.

 

"Místa, kam umisťujeme zpomalovací prahy, se snažíme vytipovávat v součinnosti s policií," říká Libor Šíma, vedoucí oddělení rozvoje a organizace dopravy na pražském magistrátu. Žádost o umístění zpomalovacího prahu například do své ulice však může podat kdokoliv. Tuto žádost je možné adresovat na odbor dopravy městské části, v jejíž správě místní komunikace leží. "Městská část buď tuto žádost zamítne, proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat, nebo vypracuje dopravní řešení situace a odešle ho k nám na magistrát," vysvětluje vedoucí oddělení. Oddělení rozvoje a organizace dopravy schvaluje přidělení financí na tyto projekty. "Jelikož jde o malé položky, snažíme se je hradit průběžně z peněz, které na to máme vyčleněny," dodává Libor Šíma.

 

Montovaný retardér se tak může na požadovaném místě objevit i dva měsíce po zažádání. Problém s umístěním retardéru nastává, když by se žádost týkala ko munikace, která není ve správě městské části. "Pak totiž do rozhodování zasahuje odbor dopravy, který spadá do státní správy. Ta je nakloněna spíše plynulé dopravě, což podle nich znamená retardéry raději neumisťovat," říká Jarmila Johnová. Všeobecně platí, že zpomalovací práh je obtížnější umístit na sběr né komunikace, tam, kde jezdí veřejná doprava, ale i to lze vyřešit. "Loni bylo v Praze nainstalováno 65 retardérů. Do letošního června je jich již umístěno 62. Jeden stojí kolem dvaceti tisíc korun," prozrazuje Vendula Maráková z odboru rozvoje dopravy.

 

PETR ŠTEFAN

21. července 2003
21. července 2003