Rozhovor s Pavlem Bémem-Rádio Blaník, pořad Pohled do karet-rozhovor s MUDr. Pavlem Bémem, primátorem hl. m. Prahy-09302004

Já jsem přesvědčen, že po loňských událostech každý, kdo by chtěl na Staroměstském náměstí postavit vánoční strom, ví, že to prostě nemůže být 26 metrů vysoký, byť krásný a statný, ale přesto strom, který může způsobit to, co se stalo v loňském roce. Čili ten letošní bude daleko menší a méně zpupný. Já si myslím, že nás bude vítat každý den na Staroměstském náměstí 20 m vysoký smrk.

Rozhovor s Pavlem Bémem

 

 

Rádio Blaník| 30.9.2004 | 18:00 | pořad: Pohled do karet

 

Tomáš Pancíř, moderátor

Dobrý večer, jsou tři minuty po osmnácté hodině, od mikrofonu Rádia Blaník vás zdraví Tomáš Pancíř, moderátor a teď už také náš dnešní host pořadu Pohled do karet, kterým je pražský primátor Pavel Bém. Hezký večer.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Přeji vám krásný večer.

Tomáš Pancíř, moderátor

Vítejte u nás na Blaníku, pane primátore. Pojďme začít tématem, které už brzy bude aktuální, i když možná to tak někomu nepřijde – vánočními trhy. Za čtvrt roku už budeme mít po Vánocích, budeme mít už vlastně za sebou první nové vánoční trhy. Městská rada před dvěma týdny vybrala nového provozovatele vánočních trhů. Znamená to, že už jsou definitivně dořešeny vztahy s tím minulým provozovatelem? Tedy se společností pana Šmerdy?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Ano. Historie vánočních trhů v tomto ohledu je uzavřena. Máme dnes novou smlouvu s novým partnerem, kterým je společnost TAIKO. Od ní očekáváme za prvé, že vánoční trhy dostanou daleko tradičnější podobu, že přece jenom Staroměstské náměstí bude obsazeno menším počtem stánků v kultivovanějším rozložení, ne jak tomu bylo v minulosti, kdy opravdu chtěl-li jste se dostat z Malého náměstí do Dlouhé, tak jste prostě musel překonávat nekonečné množství ne vždy úplně hezkých prodejních stánků.

Tomáš Pancíř, moderátor

Vždyť je všichni pamatujeme. Já se omlouvám, že vám do toho skáču, protože k té detailní podobě bych se chtěl dostat za chvíli. Ale k té konkrétní otázce. Znamená to tedy, že s panem Šmerdou je všechno smluvně zajištěno, pan Šmerda už po vás nic nežádá, nejsou tam nějaké náhrady za jeho stánky, za to, co do toho investoval, do těch trhů, v  minulých letech?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

S panem Šmerdou byl ukončen smluvní vztah, nebo respektive se společností Folk Art Production, a tímto pro mne je kapitola historie vánočních trhů v Praze uzavřena.

Tomáš Pancíř, moderátor

Vy jste říkal, že už je smlouva s novým provozovatelem. Je už tedy podepsána, uzavřena? Vy jste měli termín do 15. října. Takže vše je hotovo?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Ano.

Tomáš Pancíř, moderátor

Můžete říci, proč vyhrála společnost TAIKO? Podle obchodního rejstříku ta společnost vznikla vlastně teprve letos v létě. Znamená to, že nemůže mít žádné zkušenosti s pořádáním podobných akcí. Kde berete jistotu, že takovouhle akci ta společnost zvládne?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

To je dobrá otázka. Samozřejmě,  jistotu budu brát až v okamžiku, kdy letošní vánoční trhy proběhnou a proběhnou ku spokojenosti nejenom mé, ale také Pražanů. Na druhé straně hlavní město Praha vypsalo výběrové řízení, které definovalo jasné podmínky pro každého, kdo se ho chtěl zúčastnit. Ty podmínky v zásadě reagovaly na poměrně rozsáhlý průzkum, který se dělal mezi Pražany, kde byly kladeny otázky typu: Jak byste si představovali vánoční trhy? Chtěli byste, aby byly tradičnější, méně tradiční? Mají být dlouhé jako byly předtím, nebo kratší? Chcete, aby součástí vánočních trhů byly doprovodné programy?  A vlastně z anket, kterých se zúčastnilo přes pět a půl tisíce dotazovaných, což si myslím, že je poměrně už slušný vzorek pražské veřejnosti, tak vzešly podmínky výběrového řízení, které naprosto jasně definovaly co chceme a jasně definovaly také kriteria, podle kterých se budou jednotlivé nabídky posuzovat. Takže já sám jsem neseděl – ani na to nemám čas jako primátor – ve výběrových komisích, ale na druhé straně prostě rada před čtrnácti dny obdržela doporučení výběrové komise, které zcela jednoznačně ukázalo na výherce. Nabídl nejlepší cenu, nabídl suverénně nejlepší model těch vánočních trhů v Praze – a z tohoto pohledu já mohu říct jediné: prostě rada neměla jinou možnost než tuto společnost vybrat. A chtěl bych věřit a pevně věřím, že prostě ty letošní Vánoce budou skutečně hezké.

Tomáš Pancíř, moderátor

To, že jste ani nesledovali, jestli třeba alespoň společníci – ona je to akciová společnost, takže není jasné alespoň takhle z obchodního rejstříku komu patří, jestli třeba ti společníci mají alespoň zkušenosti s něčím podobným.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Ona ta smlouva sama o sobě už tak, jak vlastně byly vypsány podmínky výběrového řízení, zcela natvrdo říká, co se od provozovatele chce, čili on tam nemá žádný příliš velký prostor pro lidovou tvořivost. Prostě říká se, že ten objem vánočních trhů jako takových, tedy počet stánků, bude menší, že to mají být Vánoce tradiční, jaký má být sortiment zboží, co se děje v okamžiku – nebo jak se bude kontrolovat, zdali se tam prodává ten tradiční vánoční sortiment a ne například nějaké matrjošky nebo něco, co prostě k Vánocům v Praze a v České republice nepatří – a i to, co se děje v okamžiku, kdy provozovatel nebo prodejce poruší tu smlouvu. Čili ta smlouva je vlastně hrozně technologická – a ono to je dobře. Protože například v minulosti jsme řešili problémy vymahatelnosti, otázky smluvních sankcí v případě, kdy jsme zjistili, že se na Staroměstském náměstí prodává něco, co se tam prodávat úplně nemělo. Takže z tohoto pohledu já nemám nejmenší obavu, že bychom se dostali do podobných problémů, které jsme měli v minulosti. Přesto celé to estetické řešení vánočních trhů, to i dnes stále pro mne je velkým otazníkem a myslím si a doufám, že prostě podmínky, které jsme na výherce kladli, jsou tak tvrdé, že nám nabídne hezké řešení, hezké Vánoce, ale ještě jednou – žádný učený s nebe nespadl a musíme počkat až na to, kdy čas vánoční a čas vánočního adventu skutečně přijde.

Tomáš Pancíř, moderátor

Ještě jedna otázka k tomu výběrovému řízení. Určitě jedním z kriterií bylo nájemné. Pokud jsem dobře četl, tak ta vítězná firma nabídla necelé dva miliony korun. To byla nejvyšší částka?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Nejvyšší nabídka, ano.

Tomáš Pancíř, moderátor

Nepřipadá vám to přece jenom málo? Člověk by čekal, že v centru Prahy, jednoho z nejnavštěvovanějších, turisticky zajímavých měst v Evropě, tak se dá na vánočních trzích vydělat víc, než aby se odvedlo městu dva miliony. Navíc oproti minulým letům ta společnost nemusí zajišťovat třeba vánoční osvětlení okolních ulic.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

No tak za prvé je to víc, než to bylo v minulosti, což je podstatné. Za druhé – ano, můžeme spekulovat o tom, že by to mohlo být ještě víc, ale prodávejte nějaké zboží za hypotetickou cenu. Prostě v tom tržním prostředí se někdo o to vaše zboží přihlásí a cenu vám nabídne a vy berete, pokud vám záleží jenom na ceně, tak berete toho, kdo vám nabídne nejvíce. Čili tady skutečně rada neměla ani jinou možnost, protože jiná, ještě lepší či vyšší nabídka nebyla. Na druhou stranu si prostě musíme uvědomit, že samozřejmě každý provozovatel, který půjde do pořádání vánočních trhů v Praze, tak musí investovat obrovské prostředky. Musí investovat prostředky právě do toho estetického řešení, do těch prodejních stánků – a právě proto, že ta smlouva letos je vlastně tak strašně tvrdá, tak ta investice asi bude hodně velká. A to asi se také odrazilo v té výši nájemného. Na druhou stranu, jak říkám, bylo nejvyšší.

Tomáš Pancíř, moderátor

Čili v těch dalších letech může růst to nájemné? Když už tam nebudou ty náklady, když už tam nebudou ty investice?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

On nepochybně provozovatel – a já si v žádném případě netroufám odhadovat, jaká ta pořizovací investice bude – ale musí rozpočítat tu investici do mnoha dalších let a já sám bych si troufal tvrdit, že v těch prvních letech bude jeho provozování prodělečné, už i s ohledem na fakt, že ten počet prodejních stánků bude výrazně nižší než tomu bylo v minulosti. V minulosti těch stánků bylo zhruba kolem stovky, letos jich bude o minimálně 20 – 25 % méně. Čili zase ty výnosy z toho vlastního trhu budou výrazně nižší, také proto, že ten sortiment zboží prostě nebude tak atraktivní třeba pro turisty, neb bude respektovat náš požadavek na to, aby se jednalo o Vánoce tradiční. Takže z tohoto pohledu si myslím, že to nebude zdaleka tak velký byznys, jako tomu bylo v minulosti a já jsem tomu rád, se přiznám.

Tomáš Pancíř, moderátor

Říká primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Jak budou konkrétně letošní vánoční trhy vypadat, k tomu se dostaneme po písničce

Tomáš Pancíř, moderátor

Za minutu bude čtvrt na sedm. Posloucháte Rádio Blaník na pražské frekvenci 87,8 FM, posloucháte pořad Pohled do karet a jeho hostem je stále pražský primátor Pavel Bém. Už před písničkou jsme si povídali o vánočních trzích. Zatím jsme si povídali o průběhu výběrového řízení. Pojďme teď k tomu, co nás vlastně už za dva měsíce čekána Staroměstském náměstí. V čem tedy budou letošní vánoční trhy jiné. Vy už jste se zmínil před tou písničkou o tom, že klesne počet stánků ze stovky na osmdesát, že bude přesně definovaný sortiment. Můžete konkretizovat, co oproti letošku se na Staroměstském náměstí nebude prodávat – nebo oproti loňsku, abychom byli přesní.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

No tak spíše to vymezení bude pozitivní, co se tam prodávat bude. Budou se tam prodávat klasické vánoční, tradiční vánoční české sortimenty. Nebudou se tam prodávat matrjošky, nebudou se tam prodávat ruské čepice a ruské odznaky, pravděpodobně nebo téměř s jistotou mohu říci, že i takové to hraničně vánoční zboží, které je spíše turistické a komerční – nejrůznější sklo, takovéto nejtypičtější, po kterém ale nicméně zahraniční turisté také hodně koukají, tak toho tam bude nepoměrně méně než tomu bylo v minulosti. Navíc celá kompozice Staroměstského náměstí bude vypadat jinak. Ti z posluchačů, kteří si pamatují na pražské vánoční trhy, tak vzpomínají na to, že ony prodejní stánky byly koncentrovány uprostřed náměstí a že skutečně bylo složité přejít z jedné části náměstí na druhou – v tomto případě, nebo v letošním roce a v následujících letech ta hlavní část prostranství Staroměstského náměstí zůstává volná a prodejní stánky budou soustředěny do šesti jakýchsi vrcholů hvězdy, které budou tedy po stranách Staroměstského náměstí, což zachová ráz Staroměstského náměstí, umožní, aby skutečně uprostřed toho náměstí se lidé mohli zastavit a prohlédnout si v klidu Týnský chrám a nikoliv aby byli donekonečna tlačeni davem, který si prostě chce koupit tu ono, tu jiné zboží. Zároveň vánoční trhy v letošním roce budou o týden kratší a nebudeme letos nabízet žádné takové ty mimořádnosti, jako bylo například kluziště a ledové království, které se někomu líbilo, někomu se nelíbilo, leč zůstaneme u tradičních forem, to znamená: vánoční strom - ano, jesličky, Betlém – ano, krásný, dřevěný, a samozřejmě doprovodný program s pódiem, ale doprovodný program pouze a jenom takový, který se váže na české Vánoce, to znamená vánoční koledy, vystoupení souborů ať už dětských nebo profesionálních s vánočním repertoárem a nikoliv vystupování populárních hvězd.

Tomáš Pancíř, moderátor

Tak já se vrátím ještě na chvíli k tomu sortimentu. Dobře, říkáte tradiční české vánoční předměty. Předpokládám, že v té smlouvě to bude jasněji definované. Moje otázka je: kdo a jak často to bude kontrolovat, že opravdu se tam prodávají pouze tyhlety české vánoční předměty?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Kontrolovat samozřejmě mohou všichni, kteří k tomu mají oprávnění. Hlavním kontrolním orgánem bude Magistrát hlavního města Prahy, který už s ohledem na citlivost tématu tak bude kontrolovat naprosto pravidelně a mohu říci denně a při jakýchkoliv náznacích, že dochází k rozporu s podepsanou smlouvou, tak budou okamžitě stanovovány příslušné sankce, které jsou poměrně velmi tvrdé. Při opakovaném porušení tou další konečnou sankcí je vypovězení smlouvy s provozovatelem nebo s příslušným podnájemcem toho prodejního stánku. Takže v tomto ohledu já nemám nejmenších pochyb, že prostě v letošním roce se tam s ničím, co bychom alespoň vzdáleně za vánoční zboží nemohli považovat, tak že se tam nebude prodávat. Na druhou stranu nechtějte po nikom, proboha, a omlouvám se tedy, že beru boží slovo do úst takto, ale nechtějte po nikom, aby přesně specifikoval, co přesně to má být. Jestli to mohou být černé františky anebo hnědé františky, jestli to mohou být jenom františky anebo to mohou být jiné vonné tyčinky, to asi takto daleko s tou regulací jít nemůžeme a to po nás nikdo nemůže chtít – a nemůže to nikdo chtít ani po vlastních prodejcích. Přesto já si myslím, že uvidíme sami, že letošní Vánoce budou skutečně tradičnější, než byly ty loňské.

Tomáš Pancíř, moderátor

Samozřejmě, tam spousta předmětů byla tak jasně nevánoční, že to předpokládám, že už to zmizí. K dalším aktivitám na Staroměstském náměstí. Říkal jste, že kluziště nebude, strom bude. Se stromem vloni byly velké problémy. Stanovili jste třeba jeho maximální výšku, aby nedošlo k tomu, k čemu vloni v prosinci, že se zřítil a zranil tehdy turistu?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Já jsem přesvědčen, že po loňských událostech každý, kdo by chtěl na Staroměstském náměstí postavit vánoční strom, ví, že to prostě nemůže být 26 metrů vysoký, byť krásný a statný, ale přesto strom, který může způsobit to, co se stalo v loňském roce. Čili ten letošní bude daleko menší a méně zpupný. Já si myslím, že nás bude vítat každý den na Staroměstském náměstí 20 m vysoký smrk. Asi ho nepovezeme z Velkých Karlovic, ale nejspíše z bližších podhůří, která nejsou tak vzdálena Praze. A myslím si, že to nikomu vadit nebude.

Tomáš Pancíř, moderátor

Ještě ke kulturnímu programu. Pokud jsem dobře četl jak podmínky toho výběrového řízení, tak výsledky, tak kulturní program letos nebude zajišťovat provozovatel trhů. Kdo ho tedy bude zajišťovat? Přímo radnice?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Kulturní program vždy – a doprovodný program – byl vždy zajišťován radnicí hlavního města Prahy. Ta si vlastně nasmlouvávala buď soubory a umělce  přímo tak, jak chtěla, anebo jinou smlouvou také tehdy tedy s provozovatelem loňských vánočních trhů společností Folk Art Production. V letošním roce to bude podobné, to znamená i Rada hlavního města Prahy pro rok 2004 vyčlenila asi 9 milionů Kč na zajištění doprovodného vánočního programu, kterým není jenom vystupování tradičních vánočních souborů, ale samozřejmě je to i taková banalita, která nicméně stojí peníze, jako postavení pódia, jeviště, taková samozřejmost, jako jsou vánočně vyzdobené ulice Pařížská, Melantrichova, Železná, kde kdyby asi s velkou pravděpodobností ta vánoční výzdoba chyběla, tak by kdekomu v Praze letošní Vánoce přišly daleko chudší – čili v tomto ohledu počítáme prostě s podobným přístupem jako v letech minulých.

Tomáš Pancíř, moderátor

Poslední otázka k tomuto tématu. Dočkáme se velkého novoročního ohňostroje?

MUDr.  Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Novoroční ohňostroj k Vánocům, k vánočnímu času patří a i v letošním roce bude radě navrhováno, aby novoroční ohňostroj proběhl. Jsem přesvědčen – a nemohu dnes říct, v jakém rozsahu a o jak velkorysý ohňostroj půjde. Ale já sám budu navrhovat, aby se novoroční ohňostroj konal.

Tomáš Pancíř, moderátor

Tolik další část povídání s pražským primátorem Pavlem Bémem na Rádiu Blaník.

Tomáš Pancíř, moderátor

Dnešním hostem Rádia Blaník v pořadu Pohled do karet je pražský primátor Pavel Bém. Pojďme k dalšímu tématu. Před dvěma měsíci výbuch granátu na pěší zóně v centru Prahy vyvolal velkou debatu o pražských kasinech. Vy jste tehdy v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že město i při současném právním stavu může ovlivnit provoz kasin a doslova jste řekl – cituji: “Kontrolou podnikání v těchto provozovnách můžeme docílit i zrušení herny nebo kasina.” Konec citátu. Otázka se nabízí: kolik heren a kasin jste za ty skoro dva měsíce dokázali tímhle způsobem zrušit?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Je třeba se podívat na přesný citát. Ten přesný citát znamenal – ano, máme a můžeme poslat do kasina městského hygienika a ten na úrovni výkonu státní správy, nicméně nikoliv tedy samosprávy,  ale ve výkonu státní správy může například shledat, že kasino nedodržuje hygienické předpisy, a to samozřejmě je důvod k tomu, aby tato provozovna byla pozastavena, případně zrušena.  Na druhé straně je také pravda, že – a toho se týkal můj citát – tam, kde je kasino provozováno v městském majetku, tak se musí uzavírat samozřejmě nájemní smlouvy. A něco jiného je kasino a něco jiného jsou takové ty klasické provozovny výherních automatů. Kasino v městském majetku je jenom jedno v Praze a je to Občanská plovárna, a tedy to poměrně velmi diskutované kasino v bezprostřední blízkosti Strakovy akademie, Úřadu vlády České republiky. Kasino v Kongresovém centru je kasino v majetku akciové společnosti. Čili to – samozřejmě, smlouva je uzavřena s akciovou společností, nikoliv s hlavním městem Prahou. Takže tam my můžeme také zasáhnout, leč zprostředkovaně. Všechna ostatní kasina jsou v privátních majetcích, a tam samozřejmě město zasáhnout a vstoupit nemůže, to je skutečně věc ministerstva financí, státu.

Tomáš Pancíř, moderátor

Pojďme se zastavit ještě u té Občanské plovárny. Před třemi týdny se vedení hlavního města obrátilo na bezpečnostní složky, aby prozkoumaly případná rizika vyplývající právě z provozu tohoto kasina. Už máte nějakou odpověď?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Odpověď jsem nedostal a musím se přiznat, že na ni netrpělivě čekám.

Tomáš Pancíř, moderátor

Neurgoval jste to třeba? Přece jenom tři týdny u bezpečnostních rizik není úplně krátká doba.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Urgoval a dostal jsem příslib od zpravodajských služeb, že odpověď na můj dotaz je již v procesu výroby a že ji záhy dostanu. A samozřejmě čekám i na odpověď od ministra vnitra, pana ministra Bublana.

Tomáš Pancíř, moderátor

Hypoteticky – pokud by ty odpovědi naznačovaly, že tam ta bezpečnostní rizika jsou, jaký bude další postup vedení města?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Tak samozřejmě, pokud se ukáže, že je tady reálné bezpečnostní riziko a to riziko je kvalifikovatelné, tak město bude hledat všechny možné i nemožné důvody pro to, aby příslušnou nájemní smlouvu vypovědělo. O tom není nejmenších pochyb.

Tomáš Pancíř, moderátor

Jsou tam nějaké takové díry? Nechali jste si třeba už dělat právní analýzu? Podaří se to?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Každá nájemní smlouva má možnosti rozvázání, výpovědi. Samozřejmě, každá nájemní smlouva je ošetřena i jinak. Nicméně tato nájemní smlouva možnost výpovědi nabízí, aneb to je nájemní smlouva, která byla uzavřena po poměrně zásadních zásazích asi před necelým tři čtvrtě rokem, tak tu možnost tady máme.

Tomáš Pancíř, moderátor

Vy jste začali také debatovat a iniciovat změnu zákona tak, aby obec musela dávat souhlas k tomu, aby mohlo fungovat kasino. Máte už nějaké informace, jak se daří lobovat? Podaří se prosadit tuto změnu zákona?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Já v této chvíli nemám žádné aktuální informace. Tím zpracovatelem a předkladatelem příslušného návrhu zákona bude ministerstvo financí. Aby obec mohla lobovat nebo aby obec mohla zasahovat do schvalovacího procesu je jedna věc. Na druhé straně obec také musí mít možnost do takového procesu zasáhnout se znalostí věci. Čili v tomto případě já jsem vždy požadoval, aby i hlavní město Praha v takovém případě mělo možnost – nebo aby bezpečnostní složky měly dokonce povinnost seznámit hlavní město Prahu s případnými bezpečnostními riziky, která s provozováním jakékoliv společnosti, nejenom kasina samozřejmě, by mohla souviset. A sám jsem zvědav, jestli toto ustanovení zákon obsahovat bude nebo ne. Protože pokud ne, tak případné veto hlavního města Prahy je vetem pouze symbolickým a bylo by činěno vlastně bez znalosti věci.  Já jako primátor abych mohl říci – příslušnou provozovnu nikde nechci, tak musím vědět proč, a to proč v tom s ohledem na bezpečnostní rizika by nám měl pomoci vysvětlit stát.

Tomáš Pancíř, moderátor

Některé herny v Praze fungují i prostorách Dopravního podniku, ve vestibulech metra. Budete třeba nutit Dopravní podnik, aby tyto herny likvidoval, aby jim dával výpovědi, aby z prostorů metra zmizely?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

To je obrovský nešvar, proti kterému já jsem bojoval ještě jako starosta městské části Praha 6. A v této chvíli máme učiněnu džentlmenskou dohodu s vedením Dopravního podniku, že žádné nové provozovny se do vestibulů metra nebudou instalovat, a v řadě případů těch, které tam již dnes jsou a nedělají dobrou tvář pražskému metru, tak budeme a hledáme cestu, jak smluvní vztahy ukončit.

Tomáš Pancíř, moderátor

Tolik další část povídání s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Tomáš Pancíř, moderátor

I nadále posloucháte Rádio Blaník, náš pravidelný pořad Pohled do karet. Jeho hostem je dnes pražský primátor Pavel Bém. Pane primátore, včera to bylo přesně měsíc, kdy v Athénách skončili letní olympijské hry. Vy jste se na ně byl osobně podívat. Prosazujete i po tom, co jste viděl v Athénách, aby Praha pořádala někdy v budoucnu olympiádu?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Já jsem před časem prohlásil, že pořádat pražskou olympiádu nebo olympijské hry v Praze je samozřejmě obrovská vize, ale jako každá správná vize – rozhodnutí o ní se musí opírat o reálná fakta. A že k tomu, abychom se mohli rozhodnout, že Praha vůbec má na pořádání olympiády, a pokud ano, tak kolik by to stálo, jaké by byly náklady, jaké by byly výnosy, tak k tomu potřebujeme mít tři základní dokumenty: tím prvním dokumentem je analýza územního plánu a územních možností hlavního města Prahy. Jinými slovy – jestli máme dost sportovišť, a pokud ne, tak jestli je můžeme s ohledem na územní plán Prahy někde postavit. Tento dokument k dispozici máme a v zásadě nabízí čtyři varianty řešení hypotetické olympiády v Praze, z čehož dvě doporučuje a z těch dvou se ukazuje jako nejpravděpodobnější varianta severní. Tedy využití dnešní severní terasy – oblast Letňan, a pak samozřejmě existujících sportovišť, která v Praze již máme. Tím druhým a třetím dokumentem je ekonomická studie, ekonomická analýza, a marketingová analýza. Zjednodušeně řečeno, ty počty, kolik to bude stát a kolik to může přinést. A to k dispozici nemáme a budeme mít k dispozici 31. října od prestižní, renomované společnosti, která se takto podílela snad na všech olympiádách v posledních dvaceti letech, PriceWaterhouse Coopers, a já netrpělivě čekám na ta reálná data a fakta, protože jsem člověk rozumný, racionální, tak pokud data ukáží, že to možné je a že by to mohl být dokonce výhodný obchod pro nejenom Prahu samozřejmě, ale pro celou Českou republiku, vždyť olympiáda v Athénách byla obrovskou reklamou pro celé Řecko, tak samozřejmě pak bude platit ta vyřčená vize a já budu první, kdo řekne: pojďme do toho! Pokud data ukáží, fakta ukáží, že to je jenom iluze a že Česká republika je příliš malá a Praha prostě na to ekonomickou sílu mít nebude, tak já budu zase naopak první, kdo bude říkat: jděme od toho.

Tomáš Pancíř, moderátor

Takže za měsíc budeme moudřejší. Přesto, pojďme se bavit hypoteticky, ono je to téma, spousta lidí se o tom baví. Začněme třeba místem pro ta sportoviště, tam už ta studie je hotová. Můžete tedy říci konkrétně, co by na severu Prahy vzniklo, která sportoviště stávající by se použila a případně zmodernizovala? Nějaké větší detaily.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Já chápu, pane redaktore, že vy byste – a vy musíte chtít detailní informace, přesto já budu velmi opatrný. A to proto, že skutečně žádné rozhodnutí ještě nepadlo, ale nicméně severní terasa i s ohledem na budoucí dopravní spojení, obslužnost trasou metra 4CI a 4CII, tak ukazuje dnes v lokalitě v oblasti dnešního Výstaviště fantastické příležitosti. Čili tam by s velkou pravděpodobností mohlo vyrůst zázemí řady sportovních stánků, ale také by tam mohla být i část olympijské vesnice. Ale stejně tak část olympijské vesnice, protože se – když říkám část olympijské vesnice, je třeba vnímat rozdíl mezi místem, kde bydlí sportovci v čase olympiády, ale také místem, kde – kterých je mimochodem přibližně dvacet tisíc – ale také místem, kde bydlí novináři. To by zajímalo vás. – A těch je skoro stejně. Takže samozřejmě budovat olympijské vesnice je mimořádně nákladným projektem při pořádání olympiády, ale jak se ukazuje v konceptu nízko nákladových olympijských her, o kterém dnes mezinárodní olympijský výbor hovoří jako o naprosto jednoznačné prioritě, a v případě Prahy bychom si nemohli dovolit nic než nízko nákladový koncept, tak bychom budovali olympijskou vesnici s nějakým budoucím využitím. To znamená poté, co by odjelo dvacet tisíc sportovců, nebo sedmnáct tisíc novinářů, tak by například se tyto prostory mohly využít jako vysokoškolské koleje v jednom případě a v druhém případě jako malometrážní byty pro sociální potřeby města. A to už samozřejmě zase ty náklady relativizuje a dává možnost budoucího využití.

Tomáš Pancíř, moderátor

Jestli vám do toho mohu skočit, to je asi ten nejmenší problém, využití olympijské vesnice. To předpokládám, že i v Athénách, pokud jsem četl, tak se jim podařilo rozprodat ty malé byty.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Ne tak docela, ne tak docela.

Tomáš Pancíř, moderátor

Ale ta sportoviště, zvlášť v Athénách, vy jste to sám viděl na vlastní oči, ta sportoviště byla opravdu velkorysá, byla velká. Například olympijský stadion. Kde by měl být pražský olympijský stadion a jak by mohl být potom využit?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

To je stále ještě otevřená otázka. V tuto chvíli vám skutečně na tuto otázku neodpovím, protože také odpověď hledám a čekám na to, co přinese ekonomická analýza. Je zřejmé, že s velkou pravděpodobností nebudeme schopni využít strahovský stadion a areál strahovského stadionu, protože s ohledem na dopravní nedostupnost strahovského areálu si prostě lze těžko představit, že bychom byli schopni vybudovat areál nebo stadion s dopravní obsluhou pro 70 tisíc obyvatel. Na druhou stranu územní plán nabízí minimálně dvě nebo tři další lokality. Ale zmínil jste možná příliš velkorysý přístup řeckých pořadatelů nebo athénských pořadatelů ve vztahu ke sportovištím a já v tomto ohledu tuto kritiku nebo tento pohled naprosto sdílím, protože viděl jsem možná 30, 40 % athénských sportovišť, a jsem přesvědčen, že byla budována minimálně s padesáti a spíš až stoprocentní kapacitou nad rámec toho, co by bylo potřeba. A koneckonců to ukázala i návštěvnost. Vždyť snad s výjimkou právě toho tedy velkého atletického a vlastně stadionu, kde se odehrávaly oficiality, zahájení a ukončení olympijských her, tak mimochodem ten byl jediný, který byl skutečně plný. Ale všechna ostatní sportoviště nebo téměř všechna ostatní sportoviště byla poloprázdná. Takže já jsem tady přesvědčen, že Řekové skutečně naidnvestovali a že budou mít obrovské problémy s tím, jak tuto infrastrukturu sportovní využít a jak se jim dneska ukazuje, podle předběžných odhadů je stála přibližně 5 miliard Eur, což je částka nemalá a já když říkám, že Praha může uvažovat pouze a jenom o nízko nákladové olympiádě, tak zároveň tím také tvrdím, že investice do sportovišť by musela být daleko střízlivější, už s ohledem na kapacitu a zájem českých diváků o sport jako takový. Nicméně ještě řeknu jednu věc: toto bych v Athénách kritizoval, toto bych v Athénách strašně vyzvedl a co je vždy bylo mým hlavním argumentem, proč jsem tvrdil, že přinejmenším diskutovat o této možnosti v Praze je naprosto nezbytné. Ti, kteří měli možnost navštívit Athény letos, a kteří Athény viděli před deseti lety, tak navštívili nebo navštíví úplně odlišná města. Před deseti lety Athény byly sice krásným městem, ale městem bez infrastruktury, bez dopravního zázemí, bez toho, co by se od metropole, evropské metropole na konci dvacátého století očekávalo. Dnes mají Athény velmi dobrou silniční dopravní infrastrukturu a velmi dobrý nadřazený silniční skelet s rychlostními komunikacemi. Dnes mají Athény skvělé metro a velmi pohodlné, dnes mají Athény kolejové propojení s přímořskou oblastí a s pobřežím, krásnou a opravdu velmi elegantní, rychlou a čistou tramvají, dnes mají Athény – nebo dnes jsou Athény prostě civilizovaným a kultivovaným městem. A tato infrastrukturní investice, která také dosahuje nějakých pěti miliard Eur v odhadech, tak je prostě investicí, kterou potřebuje i Praha. Zcela pragmaticky já říkám a Athény mě o tom přesvědčily, že pro Prahu by v konečném důsledku právě díky těm infrastrukturním investicím olympijské hry mohly být jakýmsi dílčím vítězstvím, ale ještě jednou: než se vážně začne mluvit o tom, jestli ano nebo ne, tak potřebujeme mít čísla.

Tomáš Pancíř, moderátor

Jak to dopadne, tady budeme možná trochu moudřejší už za měsíc. Tolik další část povídání s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Tomáš Pancíř, moderátor

Nadále posloucháte Rádo Blaník. Hostem dnešního pořadu Pohled do karet je pražský primátor Pavel Bém. Před měsícem byl otevřen kilometrový tunel Mrázovka, další část městského okruhu. Vy jste v té souvislosti říkal, že si myslíte, že by městský okruh mohl být dokončen před rokem 2010, tedy do šesti let. Pořád to považujete za reálné? Nebo to byl optimismus, vyplývající z toho, že se povedlo tu Mrázovku dokončit?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Je to ta nejoptimističtější varianta, ale já jsem přesvědčen, že pokud budeme úspěšní s hledáním zdrojů, tak jako doposud jsme, a pokud se nám podaří také trošičku přitlačit stát, tak nakonec by velká část městského okruhu mohla být dokončena před rokem 2010.

Tomáš Pancíř, moderátor

Předpokládám, že podmínkou bude účast soukromých investorů. Máte už kontakty na někoho, kdo by byl ochoten tyto stavby financovat?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Je celá plejáda velkých silných investičních společností, které by se rády podílely na rozvojových programech metropolí nebo měst, krajů – v tomto ohledu obavu nemám. Nicméně zatím nemáme příliš velké zkušenosti s kombinováním veřejných a privátních zdrojů. Viz ta jedna nepovedená akce – výstavba dálnice 47 na Ostravu. Já tady spíš mám obavu z té naší nezkušenosti, ale jinak že by nebyl zájem mezi investory, tak o to se určitě nebojím.

Tomáš Pancíř, moderátor

Předpokládám, že se splácením by potom pomáhalo mýtné. Uvažujete – vy jste říkal v nějakém rozhovoru – o jisté formě dálničních známek nebo něčeho jako dálniční známky. Proč neuvažujete třeba o tom klasickém mýtném, které – například před chvílí jsme mluvili o Athénách. Tam na městském okruhu je v určité části klasické mýtné, budky, vybírá se Euro tuším a nějaké drobné za průjezd jednoho auta. Není to spravedlivější a není to ekonomičtější cesta, jak vydělat na ty dopravní stavby?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

No, především je třeba si uvědomit, že zavádět mýtné budeme v Praze někdy kolem horizontu roku 2008, 2009, 2010, možná, že  v historickém centru ještě o něco dříve, s cílem zklidnit historickou část Prahy, ale takže v té době také technologie budou vypadat trošičku jinak. Ale na druhé straně, dovedete si představit zátěž 80 tisíc automobilů na šestiproudové komunikaci městského okruhu v Praze a ten obrovský dopravní nápor na – vy říkáte v nějakých budkách? Na jakoukoliv budku nebo na nějaký turniket, kde by se prostě platilo? Já si myslím, že jediná možnost je digitální mýtné – v takovém případě si to dovedu představit, ale jinak to bude muset být známka dálniční.

Tomáš Pancíř, moderátor

Mluvil jste o tom centru Prahy, že tam by mohlo být mýtné ještě do roku 2008. Máte třeba představu, kolik by se platilo za možnost vjezdu a jestli by to bylo jednorázové nebo v jaké cenové hladině by se to mohlo pohybovat, tohle mýtné v centru?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Samozřejmě. Když se podíváme na jednu zajímavou zkušenost, kterou dnes přináší vnitřní Londýn, tak tam se skutečně platí jak mýtné jednorázové, tak si můžete koupit jakousi permanentku. Stejně tak by to muselo být i v Praze. Samozřejmě, že si dovedeme představit odstupňované taxy pro jednorázové návštěvníky Prahy, turisty řekněme, nebo pro místní rezidenty – přeci jenom když někde bydlíte, tak se tam asi tím autem dostat nejspíše musíte. Na druhé straně ty cenové relace v této chvíli nejsou tím rozhodujícím, protože zavádění mýtného do centra Prahy by sledovalo především a hlavně nikoli fiskální efekt, tedy získání finančních zdrojů, ale především a hlavně regulační, to znamená aby v tom historickém centru Prahy těch aut bylo méně nebo pokud možno co nejméně.

Tomáš Pancíř, moderátor

Takže by muselo odrazovat?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Samozřejmě.

Tomáš Pancíř, moderátor

To znamená jaká je ta výše, která by podle vašeho názoru třeba mohla odrazovat?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

To je ten hlavní cíl. Jednorázový poplatek z vjezdu ve výši 20,- Kč neodradí pravděpodobně vás, ale možná že už někoho, kdo přeci jenom počítá korunu ke koruně, odradí. Výše toho mýtného nakonec bude tím regulačním tlakem. Takže například výše mýtného v současném Londýně odrazuje přibližně 20 – 25 % těch, kteří by normálně, kdyby mýtné nebylo v Londýně, použili auto. Kdyby to mýtné bylo dvojnásobné, tak s velkou pravděpodobností odradí 40 %, nebo možná 35 %. Z tohoto pohledu jaksi máme před sebou celou řadu variant, ale protože to je věc roku 2008, tak mi přijde zbytečné o tom hovořit v roce 2004.

Tomáš Pancíř, moderátor

Pojďme si na konec nechat politiku – a konec už přichází. Tak pojďme k politice. Vy jste oznámil nedávno, že hodláte kandidovat na post místopředsedy Občanské demokratické strany. Znamená to, že chcete opustit post primátora?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Ne, to určitě ne.

Tomáš Pancíř, moderátor

Myslíte si, že tyhle dvě funkce jde dělat dohromady? Že přece jenom funkce primátora není tak náročná, že už znemožňuje být zároveň místopředsedou vlastně podle preferencí nejsilnější politické strany u nás?

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

No kdyby platila tato teze, tak pak by samozřejmě předseda vlády nemohl být zároveň předsedou té druhé dnes už zase nejsilnější politické strany. Já jsem dokonce přesvědčen, že tak to prostě v politice chodí a že pokud chcete být úspěšný v té exekutivní funkci, tak prostě musíte mít nějaké politické zázemí a ono je to taky v pořádku. Takže rozhodně bych se neobával tady nějakých debat kolem kumulací funkcí, tak jak to slýcháváme například v případech, kdy se někdo snaží kumulovat funkci senátora a řekněme komunálního politika. Tam si myslím, že skutečně jde o práci, která se nedá do 24 hodin vměstnat, a to není ten případ. Takže ano, já jsem přesvědčen, že to kombinovat jde, a jsem přesvědčen, že naopak jaksi politickou silou v ODS bych mohl leccos i pro hlavní město Prahu přinést.

Tomáš Pancíř, moderátor

 Uvidíme, jak to dopadne. Bohužel, náš čas pro dnešek vypršel. Já vám děkuji za to, že jste si udělal čas, že jste přišel sem k nám do studia. Tolik host dnešního pořadu Pohled do karet – Pavel Bém. Na shledanou.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Na shledanou. Hezký večer.

4. října 2004
4. října 2004