Rozumná vláda městu pomáhá-článek primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, uveřejněný dne 2.9. 2006 v deníku MF DNES

Má vláda přispívat hlavnímu městu na výstavbu metra, či nikoliv? Martin Komárek ve svém komentáři tvrdí, že ne. Jako důvod uvádí ekonomickou prosperitu metropole. Nesouhlasím s ním a osobně se budu vždy zasazovat o to, aby vláda finančně podporovala výstavbu pražského metra.

 

 

 

 

Mladá fronta DNES | 2.9.2006 | rubrika: Praha | strana: 6 | autor: PAVEL BÉM

KDO ZAPLATÍ METRO Má stát dávat peníze na další rozvoj pražského metra? Je v pořádku uzavřít Karlův most kvůli soukromé akci? Byla by pro Prahu olympiáda přínosem? Tyto otázky v poslední době hýbou veřejným míněním. Co si myslí významné pražské osobnosti?

Má vláda přispívat hlavnímu městu na výstavbu metra, či nikoliv? Martin Komárek ve svém komentáři tvrdí, že ne. Jako důvod uvádí ekonomickou prosperitu metropole. Nesouhlasím s ním a osobně se budu vždy zasazovat o to, aby vláda finančně podporovala výstavbu pražského metra.
A nebudu v tom žádným průkopníkem. Stejně si počínají i moji kolegové v dalších evropských metropolích. Rozdíl mezi nimi a mnou je v tom, že jim jejich vlády opravdu pomáhají, neboť chápou strategický význam metra nejen pro tu či onu metropoli, ale také pro celý stát. Například v Budapešti převzal stát kompletní financování čtvrté trasy metra. V oblasti veřejné dopravy v Amsterdamu nebo Bukurešti stát hradí 90 procent nákladů, v Římě 70 procent a na zbylých třiceti procentech se podílí město a region. V Norimberku musí po čtvrtině nákladů zajistit město a zemská vláda, polovinu hradí vláda spolková. Díky finanční pomoci státu se rychleji staví metro i v Turecku. Španělská Barcelona trhá při stavbě metra rekordy. Díky velké pomoci státu tam postavili za posledních osm let přes sto kilometrů tras. A mohl bych ve výčtu pokračovat. Vláda ČSSD se sice označuje za evropskou, ale v oblasti veřejné dopravy se chová neevropsky.
Reálná potřeba na plynulou výstavbu metra v návaznosti na rozvoj Prahy a řešení její svízelné dopravní situace je 4 miliardy korun ročně.
My jsme ale v situaci, kdy stát přispívá (respektive přispíval, protože v příštím roce nechce dát vláda na metro ani korunu) o něco málo více než deseti procenty (letos to bylo 420 milionů korun). Devadesát procent zajišťuje město z vlastních prostředků a z úvěrů Evropské investiční banky, tedy z peněz, které by mohlo vložit do jiných, pro město ožehavých oblastí, jako je například zvýšení bezpečnosti, rekonstrukce památek nebo zlepšení životního prostředí. Když to tedy shrneme, tak za poslední čtyři roky dala Praha do výstavby metra 10 miliard korun, stát jen 1,5 miliardy.
Evropský trend, kdy stát výrazně finančně podporuje výstavbu metra, považují za logický a správný i dopravní odborníci. Například Petr Moos v MF DNES 19. 8. 2006 uvedl, že stát by měl pokrýt minimálně čtvrtinu nákladů. „Praha je administrativním centrem a metro nevyužívají jen Pražané,“ řekl. V Praze se navíc koncentrují služby, které nejsou jen pro Pražany. Sídlí tu i státní instituce. Metro, které denně přepraví téměř půldruhého milionu lidí, má navíc velký význam i pro oblasti kolem Prahy, protože do města jezdí za prací tisíce lidí z celých středních Čech, sídlí zde i středočeský krajský úřad. Z dopravního hlediska může mít ale podzemní dráha význam pro celou zemi. „Když ve městě funguje hromadná doprava, jezdí zde i méně aut. Tím se zrychlí tranzitní doprava, která pak neláká řidiče hledat objízdné trasy po vedlejších silnicích,“ potvrdil zkušenosti Bruselu Jean-Pierre Alvin z ředitelství bruselského dopravního podniku (MF DNES, 19. 8. 2006). Například bruselské metro dostává ročně ze státního rozpočtu zhruba 55 milionů eur. Význam dostavby metra pro celou republiku chápali do určité doby i představitelé ČSSD. Tak například před čtyřmi lety při předvolební návštěvě Prahy slíbil tehdejší premiér Miloš Zeman, že vláda uvolní každý následující rok na výstavbu metra 1,2 miliardy korun. Tehdejší náměstek primátora Jiří Paroubek to v médiích označil za správný a potřebný krok. Ten však vláda ČSSD nikdy neudělala. Pod vedením Jiřího Paroubka se naopak rozhodla, že na metro nedá v příštím roce ani korunu. Pokud budu primátorem, budu z výše uvedených důvodů požadovat, aby vláda hradila výstavbu metra alespoň z 50 procent (to je méně než v Amsterdamu, Bukurešti či Římě). Věřím, že budoucí vláda se připojí k evropskému trendu a pochopí význam metra nejen pro metropoli, ale i pro celou Českou republiku.


O autorovi| PAVEL BÉM, pražský primátor

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

4. září 2006
4. září 2006