Rozvoj cyklistiky

2. března 2011
2. března 2011

Odhodlání a připravenost hlavního města Prahy pokračovat v rozvoji městské cyklistiky a zajistit pro to odpovídající prostředky z rozpočtu města potvrdil dnes na tiskové konferenci první náměstek primátora Karel Březina. V současné době je na území Prahy 433 km cyklotras, 140,5 km cyklostezek a společných komunikací pro chodce a cyklisty, 57 km vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty a dalších integračních dopravních opatření a 921 dvoumístných cyklostojanů.

  • 2 minuty čtení

„V plánu investičních akcí na letošní rok je v rozpočtu Prahy na cyklistickou dopravu dosud vyčleněno 30 milionů korun. V rámci neinvestičních položek s celkovou sumou 35 milionů korun počítáme se značením nových tras, kterých by mělo být 24 kilometrů, patří sem také nová integrační dopravní opatření v hlavním dopravním prostoru včetně oprav, úprav a údržby stávajících cyklistických komunikací,“ uvedl náměstek primátora Březina s tím, že další prostředky se Praha pokusí získat na investiční akce z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Březina přislíbil podporu cyklistického přibližování hlavního města České republiky vyspělým metropolím Evropy a připomněl, že Praha jako region má nejbohatší cyklistickou infrastrukturu ve srovnání s ostatními kraji republiky.

„Chtěl bych také zdůraznit, že v Praze se snižuje nehodovost cyklistů, především klesá počet nehod s těžkými následky. A to i přesto, že stále více obyvatel využívá kolo jak pro dopravu, tak pro rekreaci. Od roku 2002 do roku 2010 vzrostl počet cyklistů o 450 procent v ročním průměru, v sezóně je to až o zhruba 800 procent. Podle statistiky Technické správy komunikací hlavního města Prahy použije jízdní kolo alespoň občas 424  tisíc Pražanů,“ řekl Karel Březina.   

Náměstek Březina dále poukázal na potřebu většího propojení Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu jako poradního orgánu rady s městskými i ostatními investory při plánování a projektování dopravních a souvisejících staveb v Praze. To je podle něj nezbytný předpoklad úspěšného naplňování „Koncepce rozvoje cyklistické dopravy a rekreační cyklistiky v hl. m. Praze do roku 2020“ přijaté na podzim roku 2010, zároveň zdůraznil nutnost vypracování podrobného cyklogenerelu. „Potřebná je i větší informovanost laické i odborné veřejnosti včetně odpovědných úředníků města i městských částí o problematice dopravní a rekreační cyklistiky. Chtěli bychom dosáhnout lepšího vnímání společného užívání složitého pražského dopravního prostoru. A tím i větší vzájemné tolerance jeho uživatelů, a tedy i vyšší bezpečnosti cyklistické dopravy a dopravy obecně,“ uzavřel náměstek primátora Karel Březina.

 

 


Ing. Karel Březina – první náměstek primátora hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2011. Působnost v oblasti dopravy a informatiky, dočasně mu byla svěřena oblast životního prostředí. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním, neurčí-li primátor jiného náměstka.