Schválení Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace Karlova náměstí

19. ledna 2010
19. ledna 2010

Ve spolupráci hlavního města Prahy a Městské části Praha 2 bylo v uplynulých měsících vypracováno, Radou hl. m. Prahy i Radou městské části Praha 2 schváleno a společně primátorem a starostkou městské části podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace Karlova náměstí. Karlovo náměstí, největší v České republice, a jedno z největších v Evropě, představuje významné veřejné prostranství nejen v rámci Pražské památkové rezervace, ale celého hlavního města.

  • 2 minuty čtení

„Praha 2 věnovala v uplynulém období náměstí značnou pozornost a hlavní město uvítalo snahu této městské části o zásadní revitalizaci této oblasti,“ uvedl primátor hl. města Prahy Pavel Bém. „Rádi bychom společnými silami vrátili Karlovu náměstí jeho společenskou, obchodní, dopravní i odpočinkovou funkci, kterou od svého zrodu v rámci Nového Města i celé Prahy plnilo.“

Projekt Revitalizace Karlova náměstí vychází z Programového prohlášení Rady HMP pro volební období 2006 – 2010, které se týkají oblasti bezpečnosti, dopravní infrastruktury, ochrany životního prostředí a památkové péče. Smyslem Memoranda je komplexní revitalizace a rehabilitace Karlova náměstí jakožto jednoho z nejvýznamnějších prostorů Pražské památkové rezervace.

„Věnujeme Karlovu náměstí značnou pozornost. V posledních měsících jsme se zaměřili nejdříve na řešení nedobré bezpečnostní situace,“ vysvětlila starostka Městské části Praha 2 Jana Černochová. Byly provedeny první sadové úpravy, zvýšenou pozornost věnuje náměstí a okolí městská policie. „Uvědomujeme si však, že tak náročný projekt je nad síly jedné městské části. Není zcela možné řešit problematiku bezpečnosti bez návaznosti na komplexní řešení celého prostoru. Velice jsme uvítali pomoc a vstřícnost, kterou nám nabídlo hlavní město Praha,“ dodala.

Úprava Karlova náměstí bude důsledně vycházet z potřeb a požadavků kladených na historické centrum moderního velkoměsta 21. století, které je památkovou rezervací a součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Bude založena na respektování a plném docenění historického významu tohoto kdysi centrálního prostoru Nového Města pražského, založeného císařem Karlem IV. Bude brát v úvahu mnohostrannost a dějinné proměny funkcí největšího pražského a středoevropského náměstí, jak je přinesl vývoj a rozvoj organismu města od 14. do 20. století.

Jak Magistrát hl. m. Prahy, tak Praha 2, navrhují v rámci Memoranda krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá opatření na rok 2010 a následující období. Ta by měla postupně akceptovat nové, ale organické změny týkající se například dopravních změn navazujících na momentálně budovaný dopravní systém hlavního města. Což by mělo mj. vést především k částečnému zklidnění dopravního zatížení Karlova náměstí a okolí.

Za základ řešení revitalizace Karlova náměstí budou vzaty nejvýše oceněné návrhy v soutěži o úpravy Karlova náměstí v roce 2008, které budou, při respektování hodnot Karlova náměstí jako památkově chráněné lokality, dopracovány do podoby komplexní strategie obnovy a revitalizace Karlova náměstí. V jeho rámci budou stanovena konkrétní opatření a posloupnost kroků.

 

 

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.