Schváleny další projekty financované z EU fondů. Praha mezi ně rozdělí 563 milionů korun.

Rada hlavního města Prahy dnes schválila přidělení dotací 118 projektům, které byly předloženy v Operačním programu Praha – Adaptabilita. Projednávaly se projekty zaměřené na podporu vstupu na trh práce a dalšího profesního vzdělávání spadající pod prioritní osu 1 (Podpora rozvoje znalostní ekonomiky) a prioritní osu 2 (Podpora vstupu na trh práce). Celkovou částku 563 milionů korun si tak mezi sebe rozdělí nejen neziskové organizace, jež pomáhají znevýhodněným osobám nalézt práci, ale i firmy, které vytvořily nové vzdělávací programy pro své zaměstnance.

  • 4 minuty čtení

 

/Zpráva z 36. jednání Rady hl. m. Prahy 21. října 2008/ 

 

Rada hlavního města Prahy dnes schválila přidělení dotací 118 projektům, které byly předloženy v Operačním programu Praha – Adaptabilita. Projednávaly se projekty zaměřené na podporu vstupu na trh práce a dalšího profesního vzdělávání spadající pod prioritní osu 1 (Podpora rozvoje znalostní ekonomiky) a prioritní osu 2 (Podpora vstupu na trh práce). Celkovou částku 563 milionů korun si tak mezi sebe rozdělí nejen neziskové organizace, jež pomáhají znevýhodněným osobám nalézt práci, ale i firmy, které vytvořily nové vzdělávací programy pro své zaměstnance.   

 

Podnikatelé měli zájem především o možnost financování dalšího vzdělávání svých zaměstnanců. Peníze získala například Záchranná zdravotnická služba hlavního města Prahy. „Pražští záchranáři musí neustále reagovat na krizové situace. Kurzy zaměřené na výuku psychologie, práva, cizího jazyku, ale také například sebeobrany by jim měly jejich práci aspoň částečně usnadnit,“ upřesnila náměstkyně primátora hl. m. Prahy Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti.

Kromě podpory dalšího profesního vzdělávání a vstupu na trh práce, přispívá OPPA ještě na modernizaci výuky na školách. V této prioritní ose 3 bylo schváleno v minulém měsíci 48 projektů za 277 milionů korun.

„V této oblasti jsme vybírali z 548 projektů, které dohromady požadovaly částku skoro tři miliardy korun, přitom rozpočet na tuto oblast byl pouze 370 milionů,“ uvedla náměstkyně Reedová. „Peníze jsme nakonec rozdělili mezi 89 projektů, které pomáhají zvyšovat kvalifikaci zaměstnanců formou nejrůznějších kurzů využívajících moderních metod výuky.“

Dotace byly přiděleny i projektu Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky. Formou přednášek, kurzů a zahraničních stáží se vědečtí pracovníci mají seznámit se zaváděním výsledků výzkumu v oblasti biomedicíny do klinické praxe.

O podporu v oblasti, která se zabývá zlepšením pracovních podmínek sociálně znevýhodněných skupin, se ucházelo celkem 304 projektů.

„Požadovaná částka pak činila dvě miliardy korun. Na sociálně zaměřené projekty jsme však měli k dispozici sumu desetinásobně nižší,“ řekla Markéta Reedová. „Dotace v hodnotě 193 milionů korun nakonec získá 29 projektů, které podporují zaměstnávání zdravotně postižených, cizinců a lidí, kteří se již delší dobu marně ucházejí o práci. Některé programy také pomáhají lidem s dětmi skloubit rodinný život a zaměstnání.“

Dotace tak byly přiděleny například projektu Aperio, který podporuje rovný přístup k ženám i mužům na trhu práce. Formou osvěty bojuje především proti diskriminaci znevýhodněných rodičů (samoživitelé, rodiče handicapovaného dítěte, těhotné ženy). Příspěvky dostane také projekt společnosti Duha, která pomáhá lidem s mentálním postižením nalézt práci.

Konečné slovo při schvalování dotací z Evropské unie pak bude mít Zastupitelstvo hlavního města Prahy, které zasedá 30. října 2008.

 

Pro hlavní město Prahu jsou v programovém období 2007 – 2013 určeny dva operační programy Praha – Adaptabilita (OPPA) a Praha – Konkurenceschopnost (OPPK).

Prostředky programu Adaptabilita jsou určeny na další profesní vzdělávání lidí ve firmách, na rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje a posílení jeho spolupráce s podnikatelským sektorem, podporu integrace znevýhodněných skupin a v neposlední řadě na modernizaci vzdělávání na sekundárním a terciárním vzdělávacím stupni. Celkem je v jeho rámci připraveno 127,5 mil. eur.

V první výzvě, která proběhla od 9. ledna do 31. března 2008, bylo předloženo 1178 projektů za 6,8 mld. Kč. Kromě dnes schválených projektů bylo podpořeno 48 projektů za 277 mil. Kč v oblasti modernizace počátečního vzdělávání. Druhá výzva bude vyhlášena na jaře 2009.

Program Konkurenceschopnost se zaměřuje na podporu dostupnosti dopravních služeb a informačních a komunikačních technologií, revitalizaci nevhodně využívaných ploch, zvýšení efektivity využívání energií a přírodních zdrojů, rozvoj vědy a výzkumu a podporu příznivého podnikatelského prostředí a malých a středních podniků. Celkem je v tomto programu připraveno 276,4 mil. eur.

V první výzvě, která proběhla od 9. ledna do 31. března 2008, bylo předloženo 190 projektů za 2,3 mld. Kč. Podpořeno bylo 61 projektů za 1,6 mld. Kč. Druhá výzva bude vyhlášena v listopadu 2008.

 

 

V Praze 21.10.2008

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU – Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností


21. října 2008
21. října 2008