Sculpture Grande letos již počtvrté změní tvář Prahy

22 velkorozměrových děl současného vizuálního umění vytvořených umělci z celého světa nabízí Pražanům i návštěvníkům města již čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky sochařské tvorby pod širým nebem: Sculpture Grande. Festival, jehož pořadatelem je již tradičně Gallery Art Factory, potrvá od 19. července do 30. září. Dnešní open air vernisáž s podtitulem „sochy mluví s městem“ zahájí vpodvečer pražský primátor Pavel Bém, pod jehož záštitou se přehlídka koná.

  • 5 minuta čtení

22 velkorozměrových děl současného vizuálního umění vytvořených umělci z celého světa nabízí Pražanům i návštěvníkům města již čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky sochařské tvorby pod širým nebem: Sculpture Grande. Festival, jehož pořadatelem je již tradičně Gallery Art Factory, potrvá od 19. července do 30. září. Dnešní open air vernisáž s podtitulem „sochy mluví s městem“ zahájí vpodvečer pražský primátor Pavel Bém, pod jehož záštitou se přehlídka koná.

O tom, že současné umění patří do veřejného prostoru, bude letos již počtvrté přesvědčovat Pražany a návštěvníky Prahy Gallery Art Factory, která pořádá na Václavském náměstí mezinárodní festival velkorozměrových soch Sculpture Grande 06. Primátor Prahy Pavel Bém v této souvislosti říká: „Gigantická výtvarná díla sebevědomě vstupují do každodenní reality naší metropole a pouštějí se do boje o pozornost na nejživějším a největším českém bulváru, kde mají velkou konkurenci v podobě architektonických skvostů a svodů velkoměsta. V minulých ročnících ale výstava obstála velmi dobře. Originalita až provokativnost soch málokoho z kolemjdoucích nechává lhostejným. Díla vyvolávají celou škálu emocí – inspirují, udivují, uchvacují i šokují. Na rozdíl od uzavřených galerií můžeme na ulici své pocity bezprostředně vyjádřit: dotýkat se soch, fotografovat se s nimi, obdivovat je, vyjadřovat svůj údiv, své pohoršení či se jim smát. Svými emocemi vdechujeme uměleckým dílům život. Jsem přesvědčen, že i letošní ročník opět vzbudí zaslouženou pozornost a ohlas.“

Tento projekt chce dokázat, že je to správná cesta, jak přiblížit současné umění lidem. „Praha je tak magické město, že si zaslouží něco velmi moderního a extravagantního, čeho si lidé všimnou. Současné umění nás vlastně učí vysoké toleranci k věcem, které nechápeme," myslí si kurátorka festivalu Olga Dvořáková. Jsem velmi ráda, že představitelé města projekt „galerie pod širým nebem“ mimořádně podporují a svým osvíceným postojem dostávají Prahu na mapu elitních kulturních metropolí, které hostí hvězdy světového výtvarného nebe, jako například letos Denise Oppenheima,“ dodává Dvořáková.

Letošní festival velkorozměrových soch na Václavském náměstí Sculpture Grande 06 má několik „nej“.

  • Největší hvězdou a speciálním hostem festivalu je Dennis Oppenheim (USA), který měl jako jeden z mála žijících autorů výstavu v nejprestižnějších světových muzeích (mezi jiným všechny „MOMA“ - Museum of Modern Art NY i San Francisco, Manco-Geneva, Kunsthalle-Basel, Whitney Museum - New York, Centre Pompidou - Paris atd.). Jeho skulptury Krystalů a kostelů postavených na špici kupují radnice světových velkoměst za miliony dolarů a Oppenheim je vnímám jako jeden z nejvlivnějších současných světových umělců. Jeho soubor pěti soch „Aerial Water Closets“ bude po New Yorku a Los Angeles k vidění poprvé v Evropě právě v Praze na Sculpture Grande.
  • Největší sochou bude samotná budova Národního muzea díky instalaci německého autora Herberta Hamaka. Tímto bude mít „socha“ velikost půdorysu cca 8 000 m2. Autor svými instalacemi podtrhuje krásu nejvýznamnějších historických budov ve světových metropolích (známá je např. jeho instalace s modrými kostkami na katedrále v Miláně). Budova Národního muzea bude symbolicky zahajovat přesnou kurátorskou „linii soch“ vedenou od Muzea po Můstek.
  • Nejprestižnějším zúčastněným mladým autorem bude Mark Titchner (UK). Je jedním ze čtyř současných nominovaných na TURNER PRICE 2006, což je cena pro nejlepšího žijícího současného umělce. Pokud by ji Mark Titchner na podzim získal, stal by se oficiálně nejlepším autorem výtvarného umění na světě pro rok 2006. V Praze představí projekt podobný tomu, který již uvedl  na Times Square v New Yorku.
  • Nejvyšší sochou bude jedenáctimetrová katedrála Lubomíra Mikleho (SK), novodobé pojetí sakrální a meditativní stavby. Autor opět pracuje na principu reinkarnace lidmi vyřazených strojů  – tentokrát se třemi autobusy Karosa.
  • Nejvíce autorů (15) pracovalo na soše „12 písmen“ – je to dílo prof. Milana Knižáka a jeho multimediálního ateliéru. Velkorozměrová betonová písmena vytvářejí kontroverzní nápis, ale sloužit mohou také jako pohodlné lavičky uprostřed Václavského náměstí. 
  • Nejpietnější socha – Kaddish (motlitba za zemřelé) od Aleše Veselého (CZ) bude stát jenom několik metrů pod pomníčkem Jana Palacha.
  • Nejsymboličtější socha bude mít čestné postavení uprostřed Václavského náměstí – kubánský autor Kcho žijící dnes v New Yorku představí z bronzu odlité dva čluny, na kterých Kubánci vyplouvají k pobřeží Ameriky i za cenu riskování vlastního života. Dva čluny spojené dohromady symbolicky představují také k motlitbě sepnuté ruce…
  • Nejviditelnější socha bude 24 hodinový projekt „Tsunami“ autora Richarda Senesiho (SK) – autor svojí hodnověrnou instalací představí chodcům iluzi valící se vody tak, jak to asi cítili postižení v prosinci roku 2004 na Srí Lance a v Thajsku. Připomenout si oběti a uvědomit si sílu přírody – to všechno budeme cítit při Tsunami Na Příkopech.
  • Nejvíce komunikativní sochou bude sedmidenní performance autorky Dariny Alsterové. Ta bude žit několik hodin na náměstí v bílé kostce a komunikovat pomocí mobilu s lidmi procházejícími Václavským náměstím. Bude to něco jako art reality show, umělkyně bude vydaná v šanc sto tisícům lidí, kteří procházejí náměstím.
  • Nejvíce soch jedné provenience bude ze Španělska. Sešlo se celkem šest autorů a jejich děl. Jedna z kurátorek festivalu - Dr. Pilar Ribal – je rovněž ze Španělska.
 
  • Výstava se tradičně koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma a pod záštitou starosty Prahy 1 Vladimíra Vihana.

 

V Praze 19. 7. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

19. července 2006
19. července 2006