Sedm pražských pokladů

Sedm pražských pokladů
2. května 2010
2. května 2010

Dnes odpoledne v Kunratickém lese odstartoval projekt Sedm pražských pokladů. Akce, při které bude na sedmi nejvyšších vrcholcích Prahy uloženo sedm „keší“ a indicií, se koná pod záštitou primátora Pavla Béma. Jedinečný sled několika sportovních a kulturních akcí si klade za cíl upozornit na možnost poznávání nových míst netradiční formou geocachingu.

  • 4 minuty čtení

Maraton ukládání primátorských pokladů začal tuto neděli 2. května procházkou Křížem krážem Kunraťákem. Nedělní netradiční procházka Kunratickým lesem, při které je úkolem účastníků plnit úkoly na stanovištích rozmístěných po trase, kopíruje naučnou stezku vedoucí Kunratickým lesem. V rámci této akce byl odstartován projekt Sedm pražských „pokladů“ a byla představena indicie první keše.

„Dnes na jednom ze sedmi pražských vrcholů, na Vidouli, byla umístěna první keška a v ní je uložen krásný vybroušený Achát,“ řekl primátor Pavel Bém pro motivaci hledačům pokladu. Primátor také vylosovat prvního vítěze soutěže Křížem krážem Kunraťákem. Stal se jím pan Vladimír Pilař, který vyhrál navigační systém od firmy Gamin.

Během měsíce května proběhnou ještě tři akce, na kterých budou představeny indicie vedoucí k nalezení celkem sedmi pražských keší, které budou uloženy na sedmi nejvyšších vrcholcích Prahy. Jelikož je zároveň geocaching zajímavou, neotřelou a trendy záležitostí, jak poznávat zajímavá místa, jedná se svým způsobem i o podporu jak lokální tak mezinárodní turistiky.

Primátor Pavel Bém přijal záštitu nad touto akcí, protože považuje geocaching za velice zajímavou novou outdoorovou aktivitu: „Při které se člověk dostane i do míst, která nejsou normálně přístupná, nebo kam by se běžně nevydal. Principem hry je, že pomocí GPS navigace hledáte „poklady“, které jsou ukryté v přírodě nebo na jiných zajímavých místech.“

Součástí celého maratonu je několik doprovodných aktivit, např. Stěna se vzkazy budoucí Praze, která bude umístěna na všech akcích a na kterou budou moci její návštěvníci napsat nebo namalovat vzkaz či přání pro Prahu budoucí. Dále bude na akcích možnost získat informace o geocachingu nebo si odnést svůj vlastní stromek k zasazení.

Druhou akcí bude ve čtvrtek 6. května Cyklistické setkání ve sportovním areálu v pražském Braníku, kde bude vyhlášeno uložení dalších - 2. a3. - primátorských keší. Zde se od 16.30 koná cyklozávod, při kterém bude prezentována nejpoužívanější pražská cyklostezka a zároveň bude možno využít geocaching v rámci výletů na kolech. Do cyklozávodu je možné se přihlásit individuálně na místě a na trasu lze vyrazit v jakoukoli dobu. Cíl závodu je pak opět v Braníku. Pro návštěvníky bude připraveno občerstvení zdarma, stánek Centra prevence, kde je možné získat přehled kompletního zdravotního stavu. Program zpestří cykloexhibice a doprovodné aktivity pro děti.

Startovné je symbolických 10 Kč, které budou použity na podporu Linky pro odvykání kouření.

Cílem další akce Empatie – Letná pro všechny aneb napříč generacemi, která se uskuteční v neděli 16. května od 13.00 do 19.00 hodin, je propojit mladou a starší generací, které se na Letné velmi často setkávají. Zde budou prezentovány indicie ke dvěma dalším keším –4. a 5.

Na místě bude připraven bohatý program pro obě generace. Pro mladé zde budou k vidění exhibiční ukázky streetových sportů (skateboarding, in-line brusle, BMX) a budou mít možnost si vyzkoušet několik netradičních adrenalinových atrakcí. Pro seniory zde bude připravena série soutěží ve hře petanque a kroket o hodnotné ceny.

Celá akce bude zakončena koncertem známé české kapely a vystoupením některé z legend české hudební scény.

Závěrečné slavnostní ukončení maratónu ukládání a nalézání „pokladů“ proběhne v neděli 23. května od 14.00 na Bílé Hoře, kde bude vyhlášeno uložení posledních dvou primátorských keší. Programovou náplní odpoledne bude tentokrát soutěž o nejrychlejší nalezení poslední 7. primátorské keše. Záměrem akce je ukázat geocaching v originální podobě od začátku až do konce.

Setkání by mělo dát návštěvníkům možnost vyzkoušet si geocaching na vlastní kůži a tím šířit jeho myšlenku mezi co největší skupinu lidí. Na místě budou instruktoři, kteří budou hru přibližovat návštěvníkům a popisovat jim, jakým způsobem se tato celosvětově populární hra hraje.

Součástí odpoledne budou volné prohlídky letohrádku Hvězda a jako definitivní ukončení celé geocache série je pro návštěvníky připraven koncert známé české kapely.

  1. Cache (keš) - většinou se jedná o voděvzdornou, většinou plastovou schránku, kanystr, ammobox apod. Zakladatel cache po jejím umístění zveřejní její souřadnice na internetu. Schránka by měla být dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník, do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké „dárky pro objevitele“.

  2. Geocaching -  je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Smysl hry je v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku cache „keš“, na internetu pak zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace a ostatní hráči tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Po jejím nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do keše vloží něco svého.

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.