Šéf Radiotaxi: mluví se o korupci na magistrátu

Právo - 21.3.2002
Mezi pražskými taxikáři se hovoří o korupci na magistrátním odboru dopravy. V souvislosti s letitým a netrestaným nelegálním používáním urychlovače taxametrů, tzv. Turbem, v údajně značném množství pražských taxíků to včera v rozhovoru s Právem tvrdil šéf jedné z největších taxislužeb v hlavním městě Jiří Kvasnička z AAA Radiotaxi.

Kvasnička se také zúčastnil úterního jednání úředníků magistrátu, zástupců Českého metrologického instututu a státní i městské policie, jehož cílem bylo najít právní cesty k ráznému skoncování se zloději za volanty taxislužby. Kdo koho uplácel a jak dlouho se o korupci na odboru dopravy mezi taxikáři mluví, Kvasnička odmítl přiblížit. "Jak dlouho, bych nerad říkal, neboť by každý hned věděl, o čem je řeč. Navíc se domnívám, že se celou věcí začnou zabývat represívní orgány a nerad bych pouštěl ven něco dopředu," řekl Kvasnička. "Ale když se zeptáte taxikářů, asi vám řeknou víc," dodal. Pokud se podle Kvasničky nic dít nezačne, bude to přinejmenším zvláštní. "Přece není normální, abychom si zvykali na nenormální věci," sdělil. Jak dále uvedl, magistrát o mnohých nešvarech dávno věděl, ale neudělal nic. "Tím, že magistrát nic nedělá, poškozuje jméno nejen pražských taxikářů ve světě," podotkl.

O podplácení se šeptá již celá léta

Podle jednoho z taxikářů, který si nepřál být jmenován, se o korupci na magistrátu mluvilo již minimálně před třemi roky. "Ono je to dané možná i tím, že odbor dopravy vymýšlí různé hlouposti a nedělá to, co by dělat měl," postěžoval si. "O podplácení se začalo mluvit, hlavně když magistrát dělal na taxikáře zátahy," dodal po chvíli. Ředitel odboru dopravy na magistrátu Jan Heroudek pro Právo ve čtvrtek reagoval, že z Kvasničkova vyjádření není jasné, v jakém směru se korupce děje. Obecné obviňování z korupce jednoznačně odmítl, stejně tak spekulace, že by to mohlo být v souvislosti s tzv. Turby a taxametry či s licencemi. Garantem zkoušek na licence čili průkazu řidiče taxislužby je podle Heroudka Ústav dopravního inženýrství (ÚDI). Zkoušky posuzuje komise složená z členů ÚDI a jednoho člena dopravního úřadu (jde o oddělení odboru dopravy). "Není stálý, obměňuje se," poznamenal Heroudek. Doplnil, že pro případné nevydání licence zákon stanoví jasná kritéria. Heroudek od licencí odlišil koncese pro provozovatele taxislužeb. "Zkoušky ke koncesím - zde můj předchůdce (Kamil Kotek, nyní ředitel Technické správy komunikací, pozn. red.) zavedl protikorupční opatření - se skládají před třemi lidmi," přiblížil Heroudek. Podle náměstka primátora Martina Hejla (ODS) v minulosti magistrátní odbor dopravy taxikářům několikrát vyměřil vysokou pokutu. "Dnes to může být až do tři čtvrtě miliónu korun. Přestupce, ten taxikář, využil svého práva, odvolal se k nadřízenému orgánu, kterým je ministerstvo dopravy ,a vysoké pokuty byly velmi výrazně sníženy," postěžoval si Hejl. Od právních rozborů, mají být hotovy do 14 dnů, Hejl čeká vymezení odpovědnosti. "Zatím jsou to všechno jen přestupky. Jde o to, zda se to nedá kvalifikovat jako trestný čin," odpověděl Právu Hejl.

Taxametry a náhon

Náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD) uvedl, že se nikdy nebál nazývat věci pravými jmény. Na adresu tzv. Turba prohlásil: "Je to prachsprosté hnusné okrádání." "Taxametr musí splňovat tři kritétia: musí být úředně ověřený, řádně registrující a zaplombovaný," uvedl Heroudek. Podle něj se úředníkům v Brně nedávno podařilo zjistit, že náhon jednoho z taxametrů není v pořádku. Nebylo jasné, podle jaké normy taxikáře potrestat. "Nakonec byla odebrána koncese z důvodů vážného porušení zákona o metrologii (ne o dopravě, pozn. red.)," řekl Heroudek. "Co se týče způsobilosti taxametrů, je to věc Českého metrologického institutu (ČMI)," reagoval i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. O taxislužby a taxametry (v Praze je registrováno asi 4600 taxikářů) se tedy stará nemalý počet institucí, kromě zmíněných ÚDI a ČMI a dopravního odboru magistrátu jde o odbor cenový a živnostenský.

Kontroly a zákony

Primátor Jan Kasl (ODS) soudí, že kontroly, kdy úředník živnostenského odboru nastoupí do taxíku, chvíli jede a pak se představí, jsou jen postihováním následků. Kasl neviděl na světě lepší systém, než jaký panuje u newyorské taxislužby. U nás je legislativa nedostatečná. "Jestli tohle parlament nechce uznat, my skutečně nemáme v Praze šanci to vyřešit." I podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka je legislativa na poli taxislužby nedokonalá. Trestat předražování jízdného odebíráním licencí taxikářům není zatím dost dobře možné. "Podmínky pro odebrání licence jsou něco jiného než udělení pokuty," reagoval na otázku Práva Zajíček. Podle něj nyní jednorázové předražení jízdného, tj. přestupek proti živnostenskému zákonu, by měl dosáhnout určitých rozměrů, aby se dalo diskutovat o tom, jestli je to důvod pro odebrání licence. "Spíš by se mělo jednat o opakované porušení předpisů," doplnil ředitel. Porušením licencí a odebíráním koncesí se zabývají živnostenské odbory. "Máme přesunuty živnostenské úřady, které o tom rozhodují, na městské části. Není to magistrát, kdo by o tom mohl rozhodovat," shrnul ředitel s tím, že se o opětovném přesunu kompetencí na hlavní pražskou radnici uvažuje.

Taxislužba a pražský magistrát

Období  1. leden 2000 až 30. září 2001

Počet stížností magistrátu  78 (většinou cizinci)
Počet pokut za předražení jízdy  64
Nejvyšší pokuta  2285 korun
Nejnižší pokuta  27 korun
21. března 2002
21. března 2002