Šéf vnitra se obává konfliktů

Právo - 30. 4. 2001
Ministra vnitra Stanislava Grosse znepokojily některé verdikty pražských úřadů v souvislosti s oslavami 1. máje. Ministr se obává konfliktů, neboť shromáždění se mají konat blízko sebe.
"Některá rozhodnutí pražské samosprávy nám život trochu zkomplikovala. Příliš velkou logiku v nich nevidíme, kromě toho, že zvyšují riziko incidentu," prohlásil včera Gross. V centru Prahy a na Letenské pláni se má uskutečnit pět oslav. Zbývající tři z osmi ohlášených shromáždění a pochodů byly zakázány, například anarchistům. Setkání příznivců krajní pravice se naopak konat mohou.
Podle Grosse je policie připravena: "Hlavní strategie bude založena na tom, aby nedošlo ke kontaktům mezi těmi skupinami, o kterých se dá předpokládat, že by se dostaly do konfliktu." Policie, jak dodal, může reagovat také v případě narušení veřejné dopravy. Každý zákrok nicméně musí být citlivý, podotkl Gross.
Neobává se situace, že by policie zasahovala účelově jen proti jednomu z táborů. Pokud podle něj skini budou pochodovat Prahou, aniž jim to úřady zakázaly, zatímco anarchistům ano, "policie samozřejmě musí respektovat právo."
(čtk)

PhDr. Ivana Odarčenková, ředitelka odboru správních agend MHMP
Informace o postupu Magistrátu hlavního města Prahy v souvislosti s konáním veřejných shromáždění 1. května 2001
Podle platné právní úpravy, tj, zákona o právu shromažďovacím, podléhají shromáždění na veřejných prostranstvích pouze oznamovací povinnosti. To znamená, že kdokoliv ohlásí veřejné shromáždění a ohlášení bude splňovat zákonem stanovené náležitosti, může takové shromáždění uskutečnit.
Náležitostmi ohlášení jsou: identifikace svolavatele a jeho zástupce, kterými může být prakticky kdokoliv, účel, den, čas a místo, předpokládaný počet účastníků, opatření, která svolavatel provede, aby se shromáždění konalo v souladu se zákonem, zejména počet pořadatelů způsob jejich označení. Úřad tedy nemá možnost zkoumat osobu žadatele, její minulost, politickou orientaci a pod. Žádný úřad tedy žádné shromáždění nepovoluje, nýbrž pouze přijímá a posuzuje náležitosti ohlášení veřejného shromáždění. V současnosti v podmínkách hl. m. Prahy přenesl stát tuto působnost, tedy výkon státní správy, na Magistrát hlavního města Prahy. Městská samospráva nemůže do tohoto procesu zasahovat.
Pouze z důvodů přesně vymezených zákonem může úřad shromáždění zakázat. Důvody pro zákaz jsou: jestliže by v oznámení uvedený účel směřoval k výzvě popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů, k výzvě dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti, k výzvě jinak porušovat zákony. Úřad zakáže shromáždění i tehdy, má-li se konat na místě, kde by účastníkům hrozilo závažné nebezpečí pro jejich zdraví, na stejném místě a ve stejnou dobu se má podle dříve doručeného oznámení konat jiné shromáždění nebo má-li být konáno v místě, kde by nutné omezení dopravy a zásobování bylo v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva. V praxi to znamená, že pro úřad je rozhodující to, co svolavatel uvede v oznámení.
V konkrétních případech, o kterých hovoří sdělovací prostředky, tj. shromáždění ohlášených na 1. květen, úřad mohl konat pouze v těch případech, kdy byly evidentní důvody pro zákaz. Ze zákonné povinnosti zakázal proto shromáždění ve dvou případech z důvodů již dříve ohlášeného shromáždění na stejném místě a ve stejném čase a v jednom případě z důvodu probíhajících stavebních prací. Úřad nemá možnost zakázat shromáždění z důvodů jiných než uvedených v zákoně, např. z důvodů, že poblíž se koná shromáždění jiné. Shromáždění ohlášená na 1. května mají deklarovány účely oslavy svátku práce, za sociální práva a proti neonacismu, majáles, proti fašismu, proti omezování politických a sociálních práv.
Matoucí, nepravdivé a účelové jsou tedy veškeré informace prezentované ve sdělovacích prostředcích o jakýchsi povoleních úřadu či komplikování očekávané situace.
O všech shromážděních Magistrát hlavního města Prahy informoval Policii ČR, která může přijmout další opatření a s níž bude úřad 1. 5. 2001 úzce spolupracovat přímo na místech oznámených shromáždění.
30. dubna 2001
30. dubna 2001