Školy i domy seniorů střeží v Praze poplachový systém

V současnosti spoléhá na elektronického hlídače v metropoli již 454 škol, divadel, muzeí nebo pečovatelských domů. Nově o zařazení do monitorovacího sytému, který zaručuje včasný zásah městské policie v případě vloupání, požádalo dalších devět objektů. K poplachovému monitorovacímu systému se mohou připojit objekty v majetku hl. m. Prahy nebo městských částí.

  • 3 minuty čtení

 

V současnosti spoléhá na elektronického hlídače v metropoli již 454 škol, divadel, muzeí nebo pečovatelských domů. Nově o zařazení do monitorovacího sytému, který zaručuje včasný zásah městské policie v případě vloupání, požádalo dalších devět objektů. K poplachovému monitorovacímu systému se mohou připojit objekty v majetku hl. m. Prahy nebo městských částí.

 

„Jen od počátku roku do 1. března přijali pracovníci poplachového monitorovacího systému  1 383 poplašných signálů, kvůli kterým do terénu vyjelo 44 hlídek městské policie. 592 oznámení strážníci prověřili telefonicky a 747 signálů vyjel zkontrolovat servisní technik,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.

Poplachový monitorovací systém provozuje Správa služeb Městské policie hlavního města Prahy a napojit se do něho mohou objekty v majetku hl. m. Prahy a městských částí, jejichž provozovatelé by na hrazení monitorování soukromé bezpečnostní službě neměli dostatek finančních prostředků. „Patří sem mateřské, základní a vysoké školy, muzea, divadla, domy s pečovatelskou službou nebo domy pro seniory. Monitorování, včetně prověřování přijatých signálů o narušení objektů, výjezdy a zásahy hlídek městské policie, je bezplatné,“ informoval náměstek Blažek.

V minulém roce se do cizích objektů snažili pachatelé dostat dvanáctkrát, Městská policie hlavního města Prahy přijala celkem 8 638 signálů o narušení objektů cizí osobou, hlídky jely prověřit signál v 293 případech. Přímo na místě byl zadržen městskými policisty jeden člověk. „Spuštění poplachu a včasný příjezd hlídky, která musí být na místě nejpozději do šesti minut, zabránilo nemalým škodám na majetku. V tomto případě, kdy šlo o vniknutí do prostor šaten Odborného učiliště ve Vratislavově ulici v Praze 2, se navíc strážníkům podařilo neznámého muže zadržet a předat Policii České republiky,“ popsal ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

Během posledních pěti let  museli pražští strážníci přímo na místě zkontrolovat kvůli spuštěnému poplachu 3 452 budov. Za tuto dobu o připojení na elektronického hlídače požádalo dalších 92 subjektů, mezi které patří například mateřské, základní a střední školy, úřady městských částí, muzea a domy s pečovatelskou službou. Největší počet připojených objektů je mezi základními školami (28 %).

Poplachový monitorovací systém Městské policie hlavního města Prahy byl uveden do provozu 1. září  2000. Systém je provozován neziskově jako veřejně prospěšná činnost. Bezplatným napojením objektů tak jejich provozovatelé (nevýdělečné instituce obecně prospěšné povahy nebo veřejně prospěšné organizace, u nichž je veřejný zájem dán jejich humanitárním účelem) ročně ušetří stovky tisíc korun, které mohou vydat jiným směrem.  Nesou pouze náklady spojené s vybavením objektu elektronickým signalizačním zařízením. Objekty jsou připojeny na Pult centrální ochrany z 89 procent pomocí telefonní linky a z 11 procent pomocí rádiového signálu.

 

 

 Příloha:  Soubor
 Počet napojených subjektů v letech 2005,  2006 a 2007   Word

 

 

V Praze 17.3.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


17. března 2008
17. března 2008