Skončil mezinárodní seminář Trvale udržitelná správa historických měst Evropy

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém dnes v Praze zakončil dvoudenní seminář „Trvale udržitelná správa historických měst Evropy“. Praha na něj pozvala všechna hlavní města Evropy, jeho účastníky byli představitelé památkové péče hlavních měst, „ředitelé odborů“ rozhodujících v oblasti památkové péče v evropských metropolích, jejichž území či památka je zapsána na Seznam světového dědictví, zástupci Centra světového dědictví, reprezentace vědeckého výboru ICOMOS a další experti. Seminář dnes formuloval své závěry a schválil doporučení.

  • 4 minuty čtení

 

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém dnes v Praze zakončil dvoudenní seminář „Trvale udržitelná správa historických měst Evropy“. Praha na něj pozvala všechna hlavní města Evropy, jeho účastníky byli představitelé památkové péče hlavních měst, „ředitelé odborů“ rozhodujících v oblasti památkové péče v evropských metropolích, jejichž území či památka je zapsána na Seznam světového dědictví, zástupci Centra světového dědictví, reprezentace vědeckého výboru ICOMOS a další experti. Seminář dnes formuloval své závěry a schválil doporučení.  

 

„Očekávali jsme zajímavou diskusi a důležité závěry, protože historická města jsou tou částí krajiny Evropy, která jako nositelé duchovního odkazu minulosti vytvářejí jedinečný obraz kontinentu. Výsledky odpovídají očekávání, navíc jsme pracovním setkáním pravděpodobně založili důležitou a užitečnou tradici, protože se všichni shodli, že nastoupená cesta setkávání zástupců evropských hlavních měst zapsaných na Seznam světového dědictví má pokračovat. Svědčí to i o tom, že jsme seminář zvládli na výbornou,“ uvedl primátor Pavel Bém.

Setkání bylo ryze pracovní, účastníci semináře prezentovali zkušenosti evropských měst, Praha představila vývoj historického jádra a kulturního dědictví města, způsob jeho ochrany, územní plánování, řešení aktuálních problémů a současné uspořádáním politické a administrativní správy města.

„Pro nás je mimořádně pozitivní, že účastníci semináře ve svých závěrech jednoznačně řekli, že pražský model zaručuje základní trvale udržitelnou správu historického jádra města, je funkční a je možné jej dále rozvíjet koordinací činnosti jednotlivých součástí města. Péči Prahy o památky hodnotili vesměs velice pozitivně. Pro města zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO seminář formuloval soubor opatření shrnutých v řadě bodů a jako vhodný nástroj k jejich naplnění doporučil funkční management plan. Ten by v pražských podmínkách měl být základem koordinace činností jednotlivých orgánů městské správy. Měl by obsahovat jak dlouhodobé, tak střednědobé a krátkodobé cíle a měl by stanovit mechanismus vyhodnocování jejich plnění s jeho následnou aktualizací s ohledem na ostatní územně plánovací dokumentaci - strategický plán, územně analytické podklady, zásady územního rozvoje a územní plán. Nová funkce site-managera by v pražských podmínkách měla být zřízena v linii výkonu samosprávné působnosti hlavního města a měla by být popsána v jeho statutu. Jeho činnost by měla být zaměřena zejména na koordinaci postupu jednotlivých zainteresovaných složek, například na mezioborové projednání velkých rozvojových projektů a záměrů v jejich ranné fázi. Podobně by měla být založena tzv. steering group,“ shrnul závěry semináře Bém.

Jak dále řekl, jde o závěry, které odpovídají návrhům Prahy i představám města a stanou se součástí doporučení pro přípravu nového památkového zákona. Na řadě těchto věcí již Praha pracuje.

 „Praha investuje obrovské částky do technické infrastruktury, veřejné dopravy, parkování a otevření nových pěších a parkových zón, nových dopravních okruhů a město vytvořilo grantový systém zaměřený i zvláště na opravu památek. Investicemi splácíme dluhy minulosti, kdy stát ani město, na rozdíl od dalších světových metropolí, neřešily základní dopravní a další potřeby města. Je to obrovský úkol, který ještě násobí fakt, že zachování památkové ceny města je naší absolutní prioritou. Přijali jsme ho a plníme ho i podle zahraničních expertů, kteří na seminář přijeli, úspěšně,“ dodal Bém.

Seminář vyzdvihl ochranu výjimečné světové hodnoty historických měst Evropy, pro niž byla tato historická jádra měst zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Zdůraznil trvale udržitelnou správu historických jader měst a jejich uchování pro budoucí generace jako obzvláště naléhavou zejména v současnosti v souvislosti s přesunem zodpovědnosti za uchování kulturního dědictví ze států na samosprávné celky a na nižší složky těchto samosprávných celků.

Pořadatelem semináře byl Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy, závěry budou poskytnuty prostřednictvím Centra světového dědictví Výboru světového dědictví.

 

 

V Praze 27.5.2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

27. května 2008
27. května 2008