Karlovo náměstí získá novou tvář

Podpis Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace Karlova náměstí
28. ledna 2010
28. ledna 2010

Ve spolupráci hlavního města Prahy a Městské části Praha 2 bylo v uplynulých měsících vypracováno, Radou hl. m. Prahy i Radou Městské části Praha 2 schváleno Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace Karlova náměstí. Tento dokument byl dnes slavnostně podepsán primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem a starostkou MČ Praha 2 Janou Černochovou v budově Nové radnice na Mariánském náměstí.

  • 1 minuta čtení

„O Karlově náměstí se dozvídáme jako o místu, kde byl zastřelen Michal Velíšek, kde řádí překupníci drog, kde měříme emise a hlukové zatížení. Bohužel, v tomto skóruje na prvních místech v Praze,“ prohlásil primátor Bém a zdůraznil, že projekt revitalizace Karlova náměstí představuje neobyčejně klíčové a živé téma.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová dodala: „Poslední čtyři období řešila městská část Prahy 2 Karlovo náměstí, které je pro Prahu velice významné. Nechceme aby se stalo jen historickým mementem, ale místem, kde se dá příjemně trávit volný čas.“

Jak Hlavní město Praha, tak Praha 2, navrhují v rámci Memoranda krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá opatření na rok 2010 a následující období. Ta by měla postupně akceptovat nové, ale organické změny týkající se například dopravních změn navazujících na momentálně budovaný dopravní systém hlavního města. Což by mělo mj. vést především k částečnému zklidnění dopravního zatížení Karlova náměstí a okolí.

Úprava Karlova náměstí, které je největší v České republice, bude důsledně vycházet z potřeb a požadavků kladených na historické centrum moderního velkoměsta 21. století, které je památkovou rezervací a součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Bude založena na respektování a plném docenění historického významu tohoto kdysi centrálního prostoru Nového Města pražského, založeného císařem Karlem IV. Bude brát v úvahu mnohostrannost a dějinné proměny funkcí největšího pražského a středoevropského náměstí, jak je přinesl vývoj a rozvoj organismu města od 14. do 20. století.

Za základ řešení revitalizace Karlova náměstí budou vzaty nejvýše oceněné návrhy v soutěži o úpravy Karlova náměstí v roce 2008, které budou, při respektování hodnot Karlova náměstí jako památkově chráněné lokality, dopracovány do podoby komplexní strategie obnovy a revitalizace Karlova náměstí. V jeho rámci budou stanovena konkrétní opatření a posloupnost kroků.

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.