Šlechtovka stále v ohrožení

Právo - 20.3.2003
Autor: Sandra Baborovská
MĚSTSKÉ TROSKY
Už dlouho se Šlechtova restaurace v pražské Stromovce nachází v havarijním stavu, stala se dokonce jednou z nejohroženějších pražských kulturních památek. Vydržela toho už hodně. Letitou vlhkost, vojenské rabování, dva požáry, loňskou ničivou povodeň a hlavně - dlouholetý nezájem státu. V poslední době se situace poněkud mění. Zda konečně ku prospěchu, ukáže čas.

Tunel jí prospěje
Pod restaurací se totiž v souvislosti s městským dopravním okruhem plánuje v hloubce 12 metrů stavba tunelu. Projekt počítá se 75 milióny korun na statické zajištění restaurace. "O tuto částku bude pak oprava Šlechtovky levnější," uvedl starosta Prahy 7 Radek Mikšík (ODS). "Vše nyní bude záviset na smlouvě mezi Prahou 7 a magistrátem, podle toho lze dále postupovat. V tuto chvílí není možné říct nic konkrétního, protože jednání teprve probíhají," konstatovala mluvčí městské části Helena Šmídová. Náklady na celkovou obnovu, po níž restaurace zoufale volá, však činí 250 mil. Kč. Termín je ale stále v nedohlednu. Praha 7, které objekt patří, finance nemá. Přednost dává rychlé likvidaci škod, které v parku napáchala povodeň, a ochraně území před dalšími záplavami. "Šlechtova restaurace je až priorita číslo dvě," uvedl Mikšík. Na rekonstrukci mohou přispět různá občanská sdružení. Památkáři z magistrátu finance poskytnout nesmějí. "O grant na obnovu kulturní památky může Magistrát hlavního města Prahy požádat pouze fyzická či právnická osoba, která objekt vlastní, nikoliv městská část," řekl Karel Štochl z magistrátního odboru památkové péče. Budova patří městské části Praha 7 od roku 1996. Ta vypsala na objekt o rok později konkursní řízení. Po neúspěšných jednáních zůstala "kauza Šlechtovka" nedořešena. Během hledání vhodného investora však došlo alespoň k dílčím krokům. Městská část získala pro Šlechtovu restauraci stavební povolení a přivedla k budově za 10 miliónů kanalizaci, plyn, vodu a elektřinu.

Od roku 1791
Pozdější Šlechtova restaurace se může chlubit přebohatou minulostí. Vznikla v roce 1791 přestavbou raně barokního loveckého letohrádku. Ten nechal postavit u velkého rybníka císař Leopold I. Habsburský již na konci 17. století. Leopoldův dvorní malíř Jan Jakub Steinfels obohatil stavbu o stropní fresku. Interiéry byly následně ozdobeny bohatou štukovou výzdobou, která se částečně dodnes zachovala. Od 20. let 19. století se o budovu staral pražský kavárník Václav Steinitz, a tak začala sloužit jako restaurační zařízení. Na konci 19. století, kdy byl letohrádek přebudován v novogotickém stylu, si budovu pronajal Václav Šlechta, jehož jméno nyní nese. Po 2. světové válce začala restaurace chátrat. Od té doby je smutnou výpovědí o tom, jak jsme schopni naložit s kulturním dědictvím. Na časy, kdy tu Pražané popíjeli sváteční kávu, se dá jen vzpomínat.
20. března 2003
20. března 2003