Současný stav sítě poskytovatelů sociálních služeb v hl. městě Praze pro zdravotně postižené

Tisková konference k Analýze typové a místní dostupnosti služeb sociální péče pro občany se zdravotním postižení v hlavním městě a studii Současný stav sítě poskytovatelů sociálních služeb na území hl. města Prahy – 6. 9. 2006.

  • 3 minuty čtení

(tisková konference k Analýze typové a místní dostupnosti služeb sociální péče pro občany se zdravotním postižení v hlavním městě a studii Současný stav sítě poskytovatelů sociálních služeb na území hl. města Prahy – 6. 9. 2006)

   

V souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. bylo Městské centrum sociálních služeb a prevence pověřeno radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin Mgr. Hanou Halovou a odborem sociální péče a zdravotnictví MHMP vypracovat analýzy typové a místní dostupnosti sociální péče pro občany se zdravotním postižením a součastného stavu sítě poskytovatelů sociálních služeb na území hlavního města.

Na území hl. města Prahy působí řada organizací, které poskytují sociální služby zdravotně postiženým,  zároveň zde ovšem žije vysoký počet zdravotně postižených. Český statistický úřad uvádí, že počet osob s dlouhotrvajícími zdravotními potížemi podle druhu nemoci, věkových skupin a pohlaví je v Praze 106 tisíc. Některý z druhů průkazů pro zdravotně postižené mělo v roce 2005 na území hl. města Prahy 47 053 občanů. Nejvíce držitelů těchto průkazů žije na Praze 8 a Praze 4. Pokud vycházíme z dotazníkového šetření sítě poskytovatelů sociálních služeb v hl. m. Praze ukazuje se, že 65 % poskytovatelů poskytuje své služby výlučně nebo také zdravotně postiženým. V těchto organizacích pracovalo více než 4 700 pracovníků v přepočteném počtu (2005). Poskytovatelé hospodařili s finančními zdroji v celkové výši 1 804 794 000 Kč s tím, že tento údaj je třeba vnímat s ohledem na značné překrývání cílové skupiny občanů se zdravotním postižením a seniorů. Z prostředků hl. města Prahy a státního rozpočtu byla nestátním neziskovým subjektům roce 2006 vyčleněna částka 124 496 000 Kč na zajištění služeb pro zdravotně postižené.

 Zajímavá jsou rovněž obecná zjištění z dotazníku, který mapoval stav sítě poskytovatelů sociálních služeb a byl vyplněn 377 mateřskými organizacemi a pobočkami, které předpokládají, že budou od roku 2007 registrovány na MPSV jako poskytovatelé sociálních služeb. Nejvíce poskytovatelů sociálních služeb má právní formu občanského sdružení, následují organizace zřízení hl. městem Praha a jednotlivými městskými částmi.  Mezi zařízeními sociálních služeb zaujímají významný počet sociální poradny, dále centra denních služeb a centra sociálně rehabilitačních služeb. Nejvíce organizací poskytuje své služby seniorům, osobám s kombinovaným postižením, osobám v krizi a rodinám s dětmi. V organizacích které poskytují sociální služby pracovalo celkem 7 718 pracovníků, resp. 6 566 pracovníků v přepočteném počtu. Největší počet pracovníků (2835) vykazují občanská sdružení. Z výsledků šetření sítě poskytovatelů sociálních služeb vyplývá, že celkové náklady na provoz organizací za rok 2005 činí 3 690 262,77 tis. Kč, tato hodnota nejlépe odráží skutečné množství vynakládaných prostředků potřebných pro chod organizací v roce 2005.Tato data je však nutné chápat spíše jako orientační, protože jsou výsledkem dotazníkového šetření, které nezahrnulo všechny poskytovatele sociálních služeb na území hl. města Prahy.

 

V Praze 6. 9. 2006

 


Oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin spadá do působnosti radní hl. m. Prahy Mgr. Hany Halové
6. září 2006
6. září 2006