Soutěž „Holky, pozor!“ ovládla elektronická časomíra

6. prosince 2011
6. prosince 2011

Předsedkyně magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání a starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková předala cenu vítězce vědecko-technické soutěže pro studentky středních škol, kterou pořádá ČVUT v Praze. Mininotebook získala studentka Šárka Vávrová z Frenštátu pod Radhoštěm za svůj projekt elektronické časomíry.

  • 1 minuta čtení

Věda a technika je spíše mužskou záležitostí. Tím víc jsem ráda, že jsou mezi námi dívky, které dokazují, že každý může dělat vše, co ho baví a co má rád. Když se k tomu navíc přidá notná dávka talentu a jistě také dřiny, zrodí se finalistky této soutěže. Ačkoli může být výherkyně jen jedna, myslím si, že všechny dívky, které se do tohoto projektu přihlásily, zaslouží obdiv. Je totiž pokaždé krásný pohled na mladého člověka, který si jde za svým a který oplývá pílí a snahou,“ ocenila soutěžící starostka MČ Praha 6 a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Magistrátu hl. m. Prahy.

Slavnostní vyhlášení výsledků projektu „Holky, pozor!“ proběhlo v pondělí 5. 12. 2011 v Národní technické knihovně na Praze 6. Studentky mohly více než dva týdny přihlašovat do soutěže své projekty z oblasti vědy a techniky. Pět nejlepších projektů následně autorky prezentovaly během slavnostního odpoledne před komisí a dalšími hosty včetně medií. Komise všech pět prezentací pečlivě vyslechla a ve vyhrazených prostorách měla možnost vyměnit si své názory na každou z nich. Určit pořadí na prvních třech místech nebyl podle členů komise snadný úkol, jelikož všechny projekty byly zajímavé, byly na překvapivě vysoké úrovni a autorkami byly velmi dobře odprezentovány.

Po půlhodině, kterou měla komise vyhrazenou, zazněl konečný verdikt ve prospěch Šárky Vávrové, studentky průmyslové školy z Frenštátu pod Radhoštěm, jejíž projekt Elektronická časomíra oslovil porotu nejvíce. Na druhém místě skončila studentka gymnázia z Pardubic Veronika Valešová s projektem Určování vitamínu C v potravinách a na třetím gymnazistka ze Šlapanic u Brna Tereza Novotná se svým Virtuálním šatníkem.

Komise byla složena ze tří zástupců partnerských firem (Eva Nováková ze společnosti  Hewlett-Packard, Miroslava Bajzíková  ze společnosti ČEPS a Iva Prokopová ze Škoda Auto), tří z ČVUT (Jan Gazda –  člen vedení ČVUT, kvestor, Marcela Pavlíčková – tajemnice Výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební, Adéla Chrastinová – z odboru vědy a výzkumu na Fakultě informatiky) a zodpovědnou roli předsedkyně komise přijala manželka rektora a předsedkyně Dámského klubu ČVUT Marie Havlíčková.