Soutěž „Kompostování na školních zahradách“ má vítěze

Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol.

  • 2 minuty čtení

 

Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol.

 

Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol. „Primárním cílem projektu bylo přiblížit dětem základní principy třídění bioodpadu a kompostování,“ vysvětlil radní Štěpánek. „Projekt jsme realizovali tak, že pro vybranou základní školu byl dodán jeden zahradní kompostér, vyrobený z recyklovaného plastu, předali jsme potřebné materiály, odbornou literaturu a uspořádali jsme také seminář pro učitele základních škol. Školáci teď kompostováním chrání nejen půdu, ale i ovzduší Prahy a rozpočet škol, protože biomasa zůstává na pozemku a není převážená nákladními automobily po městě,“ dodal radní.


Projekt upozorňuje na význam kompostování. Naučí děti, jak správně při kompostování postupovat a vytvořit si správné návyky. Dále pomůže žákům uvědomit si význam snížení množství komunálního odpadu v obcích tím, že oddělí bioodpad a získají cennou surovinu, která vylepší kvalitu zeminy na záhonech a zahradě základní školy.

Dalším cílem projektu bylo oživení myšlenky kompostování bioodpadu vznikajícího při údržbě školní zahrady přímo v místě vzniku. Tím škola ušetří finanční prostředky, které by jinak vynaložila na odvoz odpadu k dalšímu zpracování. Zároveň se získá kompost, který je díky vysokému podílu živin vhodné použít jako přirozené hnojivo na trávník, ke stromům nebo na záhony.

Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek dnes předal ocenění nejlepším školám za vzorné kompostování v rámci projektu „Kompostování na školních zahradách“. Do projektu realizovaném ve školním roce 2008/2009 Odborem ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy se zapojilo celkem 42 pražských základních škol. V průběhu roku se žáci seznamovali s touto problematikou v předmětech pěstitelství, přírodopis a ekologická výchova. Kompostér, který byl využíván v praktické části projektu, si  po skončení projektu škola smí ponechat pro vlastní potřebu v případě, že do konce října odevzdala výstupní zprávu obsahující informace o průběhu projektu Odboru ochrany přírody Magistrátu hl. m. Prahy. Tyto výstupní zprávy byly vyhodnoceny odbornou komisí s následujícími výsledky:

1. místo - ZPŠ Osvoboditelů

2. místo - ZŠ genpor. Františka Peřiny

3. místo - ZŠ Botičská,

 

Dále komise určila další dvě speciální ocenění – cenu za houževnatost pro - ZŠ gen. Janouška a cenu pro nejmladší soutěžící pro FZŠ Barrandov II.

Hlavní cenou pro vítěze je zážitkový program ve středisku ekologické výchovy hl. m Prahy Toulcův dvůr.

Soutěž byla hodnocena velmi kladně pedagogy i žáky. V příštím roce se bude projekt opakovat ve větším rozsahu. Město předpokládá rozšíření projektu na celkem 200 škol. Budou osloveny především základní a střední školy s vlastní zahradou. 

 

 

V Praze 13. 11. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

13. listopadu 2009
13. listopadu 2009