Soutěž o koupi Obecního dvora na Starém Městě zatím bez výsledku

Nabídky investorů v rámci veřejné soutěže na prodej historického areálu Obecní dvůr nenaplnily představy zástupců města a soutěž tak zatím zůstane bez vítěze. Z tohoto důvodu bylo na zasedání Majetkové komise rady HM Prahy rozhodnuto výběrové řízení opakovat.

  • 2 minuty čtení

Nabídky investorů v rámci veřejné soutěže na prodej historického areálu Obecní dvůr nenaplnily představy zástupců města a soutěž tak zatím zůstane bez vítěze. Z tohoto důvodu bylo na zasedání Majetkové komise rady HM Prahy rozhodnuto výběrové řízení opakovat.

„Podmínky výběrového řízení si vyzvedlo 36 vážných zájemců,“ uvedl radní Pavel Klega, který má na starosti hospodářskou politiku a majetek města. „Ale konkrétních nabídek bylo mnohem méně a nenaplnily především finanční představy vedení magistrátu. Pouze v jednom případě byla nabídnutá cena zajímavá, ale investor bohužel nedodržel podmínky uvedené v zadání soutěže.“   

Podle radního Pavla Klegy se nyní připraví podmínky pro vyhlášení opakovaného výběrového řízení, které budou mírně upraveny a uvažuje se i o stanovení minimální ceny, aby se nabídky investorů zvýšily.

Obecní dvůr se rozkládá na nábřeží Vltavy na Starém Městě a cílem soutěže je získat investora pro rozsáhlou rekonstrukci areálu, která by zamezila dalšímu chátrání této historické památky bez finanční zátěže hl. města Prahy.

 „V areálu by měla být podle našich představ vybudována klidová zóna s lavičkami a menší vodní plochou a celý objekt by měl sloužit převážně k trvalému bydlení a provozování obchodů a služeb,“ říká radní Pavel Klega. „Město dnes nemůže investovat do rekonstrukce budov desítky miliónů z městských peněz, proto mi přijde správné hledat pro město nejvýhodnější variantu. Naším úkolem bude v podmínkách kupní smlouvy zajistit, aby budoucí využití respektovalo historickou hodnotu areálu, jehož ochrana je  zaručena zákonem o kulturních památkách, nikoliv typem vlastníka.“

Areál Obecní dvůr se nachází v lokalitě Na Františku a skládá se z nízkopodlažních objektů z 15.- 18. století a třípatrové budovy z poloviny 19. století. Dvůr byl původně využíván pro provozní potřeby obce a zajištění komunálních služeb. Podle zápisu z roku 1726 zde byly stáje pro obecní koně, uschovány vozy a hasičské stříkačky. Funkci technického zázemí města přestal areál vykonávat v polovině třicátých let minulého století. Od roku 1949 zde sídlil komunální podnik Technické služby hl. m. Prahy a v roce 1991 zde na základě privatizačního projektu vykonávala vlastnická práva Pražská teplárenská a.s.. Město Praha se v průběhu devadesátých let domohla tohoto majetku prostřednictvím soudu o určení vlastnictví.

Areál v současné době spravuje městem vlastněná společnost Trade centrum Praha a podle slov ředitele ing. Bohumila Macha je stavba s ohledem na způsob užívání předchozích provozovatelů v zanedbaném stavu. „Rozhodně, ale ne havarijním,“ dodává ing. Mach. Rozhodnutí města o nabídce investorům jako správce vítá, jelikož obnova Obecního dvora přispěje podle jeho slov ke značnému zhodnocení této části Starého Města Pražského.   

 

V Praze 2.2.2006

 


Oblast správy městského majetku, hospodářské politiky a infrastruktury města spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Bc. Pavla Klegy

  Za správnost: Luděk Schreib / tel. 236 002 061
2. února 2006
2. února 2006