Soutěž o tramvaje za miliardu už začala

Hospodářské noviny - 18.4.2002
Všichni tři tuzemští výrobci tramvají dnes vstupují do soutěže o dodávku dvaceti tramvají pro pražský Dopravní podnik, ve které půjde o částku až 1,2 miliardy korun. Účast včera Hospodářským novinám potvrdil Siemens kolejová vozidla, s. r. o., jenž koncem loňského roku převzal zkrachovalé ČKD Dopravní systémy, Inekon Group a podle dobře informovaného zdroje nabídku podá i plzeňská Škoda Dopravní technika.
Všem účastníkům půjde o hodně. Úspěch v tomto prestižním tendru bude pro vítěze znamenat nejen navýšení tržeb o stamilióny korun, ale i možnost opakované dodávky dalších až 10 tramvají ročně v letech 2005 až 2008.

Vítěz bude znám až v červenci

Jméno vítěze však bude známo až 17. července letošního roku, dokdy musí být nejlepší nabídka vybrána. Podle pražského radního zodpovědného za dopravu Martina Hejla by jedna souprava mohla přijít podle evropských cen odhadem na 60 miliónů korun.
První vozy chce mít Dopravní podnik hl. m. Prahy k dispozici už koncem příštího roku při otevření nové trasy na Barrandov. Její stavba je již v plném proudu a přijde na 2,1 miliardy korun. Tyto tramvaje budou pro Dopravní podnik prvním velkým nákupem nových vozů po pěti letech. Poslední soupravy totiž podnik nakoupil v letech 1995 - 1997 od ČKD Dopravní systémy. Ten za celkem 150 tramvají inkasoval 1,3 miliardy korun.

Dopravní podnik modernizuje

"Kromě těchto nákupů si obnovu vozového parku tramvají zajišťujeme cestou modernizací," řekla mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová. Podle ní se nároky na tempo modernizací s rostoucím stářím vozů zvyšují. "Zatímco v letech 2000 - 2001 bylo zmodernizováno celkem 55 vozů, od letošního roku plánujeme rekonstrukce již 40 tramvají ročně," uvedla Knoblochová. Podle ní modernizace jedné tramvaje přijde asi na 4,5 miliónu korun. Ročně by se tak do obnovy parku investovalo kolem 180 miliónů korun. Dopravní podnik má dnes 941 tramvajových vozů a celková provozní délka sítě činí 136,42 km.
V Praze i v jiných českých městech však nebude ani v budoucnu tak vysoká poptávka po tramvajích, jako je v poslední době v západní Evropě. "Česká města totiž neprošla v době socialismu zdaleka tak bouřlivým rozvojem individuální dopravy jako v západní Evropě. Tam se mnohá města tehdy tramvajové dopravy v 60. letech zbavovala," řekl Hejl. Podle něj u nás naopak docházelo spíše k rozšiřování tramvajových linek.
Podle odhadů odborníků v Česku v současnosti jezdí kolem 1900 tramvají. "Z nich je přitom několik set starších 20 let a výjimkou nejsou ani starší," řekl mluvčí firmy Škoda Dopravní technika Karel Samec. Proto se podle něj předpokládá nárůst budoucí poptávky po nových vozech. "V současnosti se podle našeho odhadu u nás prodá ročně kolem 30 tramvají," uvedl Samec. Podnik byl v posledních pěti letech jediným výrobcem nízkopodlažních tramvají pro česká města. Dosud jich na český trh dodala celkem 29 kusů. Podle něj firma nyní vyrábí tramvaje i pro americký Portland a Tacomu.
Pozadu nechce zůstat ani Inekon, který po rozchodu s plzeňskou Škodovkou založil společný podnik s Dopravním podnikem Ostrava. Ten už začal s výrobou prvních sedmi tramvají pro Ostravu a nyní získal i svou první zahraniční zakázku. "V úterý jsem uzavřel kontrakt na dodávku 10 tramvají pro ruský Iževsk v hodnotě 2,15 miliónu dolarů pochlubil se ředitel Inekonu Josef Hušek. Podle něj tak půjde po mnoha letech o první dodávku kompletních tramvají do bývalého SSSR.
18. dubna 2002
18. dubna 2002