Sponzoři dali stranám více peněz

Hospodářské noviny - 3.4.2003
Podtitulek: Nejštědřejší dárce měla loni ODS, i hospodaření dalších velkých stran skončilo v plusu
Autor: Josef Kopecký
Nejvíce na volbách vydělali komunisté. Vyplývá to z porovnání nákladů na kampaň s penězi, které inkasovali za výsledky voleb od státu.

V hospodaření politických stran loni hrály větší roli sponzorské dary. Chuť dárců investovat do stran byla vyšší i kvůli tomu, že se loni uskutečnily troje volby.
Ze zpráv o hospodaření politických stran vyplývá, že největším sponzorem hned několika velkých politických stran byla Česká spořitelna, která již loni před volbami do sněmovny veřejně deklarovala, že dala 2,5 miliónu korun shodně ODS, ČSSD i lidovcům a unionistům, kteří se rozdělili na půl.

Nejvíc obdarovali ODS
Nejštědřejší dárce měla v loňském roce ODS. Mezi její významné sponzory patřila například firma S-Sport z Brna, která věnovala 800 tisíc korun, půlmiliónovou částku poukázaly společnosti K.V.P. Gastro, Elektrosystém Zlín či středočeská firma Linet, která vybavuje zdravotnická zařízení a ústavy sociální péče. Ta dala stejnou půlmiliónovou částku rovněž ČSSD.
Finanční příspěvky dostali občanští demokraté od 2616 dárců, kteří straně věnovali přes 62 miliónů korun. Drtivá většina darů nepřevýšila částku 50 tisíc korun, takže sponzoři nemuseli vyplňovat darovací poukázky, jak to v případě vyšších darů ukládá zákon.
Mezi významné sponzory ODS se zařadily i stranické špičky. Například stínová ministryně práce a sociálních věcí a poslankyně Alena Páralová dala své straně 300 tisíc korun a bývalý místopředseda Miroslav Beneš 150 tisíc korun.

Volby? Vydělala KSČM
Podle zveřejněných zpráv o hospodaření loni z velkých parlamentních stran finančně nejlépe dopadli komunisté. Jejich příjmy byly loni téměř o sto miliónů vyšší než výdaje. KSČM především velmi vydělala na loňském "volebním roku".
Zatímco do kampaně vložila 23 miliónů korun, za volební výsledky inkasovala přes 88 miliónů korun. Komunisté také tradičně spoléhali na členské příspěvky. Vybrali na nich loni přes 35 miliónů korun.
Na sponzory KSČM tolik spoléhat nemohla. Nejvíce darů získala od vlastních poslanců. Třeba místopředsedkyně strany Zuzka Rujbrová a poslankyně Kateřina Konečná a Jitka Gruntová jí darovaly po padesáti tisících korun.

Unionisté dary i vraceli
I hospodaření dalších stran skončilo v kladných číslech, byť kvůli volbám vložily do kampaně nemalé částky. Velké sponzory měla kromě ODS i ČSSD. Obdržely po pěti miliónech korun od gumárenské společnosti Matador Praha a od firmy B. H. Centrum.
Jejímu rakouskému majiteli prodala ČSSD v březnu 2001 pozemek u svého sídla v centru Prahy, na němž je hotel a nákupní centrum.
Lidovcům a unionistům významně finančně pomáhali jejich vlastní lidé. Lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek dal KDU-ČSL 175 tisíc korun, předseda lidovců Cyril Svoboda přispěl své straně částkou 50 tisíc korun.
Unionisté inkasovali mimo jiné 200 tisíc korun od Stavebního podniku Ralsko, jehož šéf Stanislav Ludvík kandidoval za US-DEU do Senátu. Pražský zastupitel Michael Hvížďala věnoval své straně v loňském roce 250 tisíc korun.
Unionisté dary nejen přijímali, ale i vraceli. Konkrétně 100 tisíc korun, které o rok předtím dostali od trojice spřízněných firem z Pohořelic na jižní Moravě. Peníze od společností Cleaners CZ, Logis a Baumann Industriedienstleistung se rozhodli vrátit poté, když vyšlo najevo, že firmy získaly několik hektarů pozemků v průmyslové zóně v Pohořelicích. Na rozhodnutí o prodeji se přitom podílel starosta Pohořelic a zároveň senátor za US-DEU Vladimír Schovánek.

Kolik strany utratily za volby a co získaly od státu (v tis. Kč):
výdaje zisk od státu
ČSSD 199 111 144 028
ODS 199 805 116 698
KDU-ČSL 60 233 34 034
US-DEU 59 862 34 034
KSČM 23 042 88 265
Zdroj: Výroční zprávy o hospodaření politických stran
3. dubna 2003
3. dubna 2003