Sprejeři kazí pověst Prahy

Hospodářské noviny - 22.1.2001
Omezit vandalské útoky na domy a památky v hlavním městě chce nový projekt s názvem "Praha v srdci sprejerů?", který připravil zdejší magistrát. Cílem akce je navázat dialog se sprejery a společně vybrat vhodná místa pro graffiti, ale také zpřísnit postihy lidí, kteří svými malbami a nápisy poškozují fasády domů. V rámci projektu zapojí město prostřednictvím médií, internetu a informační kampaně do diskuse o graffiti i školy, majitele domů a celou veřejnost.
"Graffiti pro mě znamená velký pražský problém, který způsobuje městu nejen obrovské materiální škody, ale neblaze snižuje i prestiž a pověst města u jeho obyvatel a zahraničních návštěvníků," uvedl primátor Prahy Jan Kasl. Ve srovnání s jinými velkoměsty v Evropě patří Praha mezi nejvíce postižená města. Zákony nedostatečně řeší postihování viníků, které je navíc velmi těžké usvědčit. Pokuty za postříkání staveb dosahují nejvýše tří tisíc korun, což do Prahy láká i zahraniční sprejery.
Za odstranění graffiti ze svých budov v centru Prahy zaplatil loni magistrát 3,5 miliónu korun, dalších 5,5 miliónu korun stálo odstranění nápisů sprejerů z fasád škol. Pražský dopravní podnik v loňském roce zaplatil za mytí nápisů a zhotovení ochranných nátěrů téměř deset miliónů korun. Také pro rok 2001 vyčlenila Praha ve svém rozpočtu na odstraňování graffiti 20 miliónů korun. Aby tyto náklady v budoucích letech klesly, pokusí se město navázat dialog se sprejery. Podle Aleny Ježkové z pražského magistrátu nechce Praha zůstat jen u represe, ale vyčlení legální plochy pro graffiti a stanoví úřední postup, jak o ně požádat. "Postihovat však budeme všechny, kteří stříkají na budovy bez souhlasu majitele," zdůraznila.
Dialog se sprejery zahájila i další města v České republice. Patří k nim také Zlín, jenž vyčlenil pro graffiti několik legálních ploch v blízkosti základních škol na sídlišti Jižní Svahy. Své názory a podněty mohou sprejeři posílat radním na zvláštní elektronickou adresu. Lokality, kde mohou beztrestně malovat, bude zlínská radnice zveřejňovat ve svém magazínu a označovat je speciálním logem.
Projekty českých měst vycházejí ze zahraničních zkušeností. Například v Nizozemsku či USA rozlišuje společnost sprejery, kteří vytvářejí skutečně kvalitní graffiti a spolupracují s místními radnicemi, od těch, kteří pouze poškozují a ničí. V Kalifornii mohou vandalové kromě peněžité pokuty dostat i trest vězení, a to u způsobené škody přesahující pět tisíc dolarů až na jeden rok. Americké město Los Angeles stanovilo odměnu 500 dolarů za informaci vedoucí k odsouzení a uvěznění graffitových vandalů, aby podnítilo veřejnost k větší všímavosti.
22. ledna 2001
22. ledna 2001