Squatteři: Strážníci nás okradli

Večerník Praha - 3.10.2001
Městská policie pochybení odmítá / Bývalí obyvatelé Ladronky chtějí své věci
Žalovat strážníky městské policie se zřejmě rozhodnou squatteři z Ladronky. Ředitelství MP v Praze 6 tvrdí, že všechny zabavené věci předalo zástupcům sdružení. Ti to ale odmítají. Postrádají zbraně a další věci za několik desítek tisíc korun.
BŘEVNOV- Žalobu na městskou policii zvažují obyvatelé squatu Ladronka, kteří si minulý týden přišli na obvodní ředitelství Městské policie v Praze 6 pro zabavené věci. Během vystěhování Ladronky v listopadu minulého roku totiž strážníci v objektu zabavili všechny nože, nůžky a ostatní věci kvalifikované jako zbraně. Z obrovské hromady zbraní předváděné všem novinářům však na oddělení policie zbyla sotva desetina těch nejméně cenných nebo poškozených.
"Pokud strážníci kradou, je to opravdu výsměch občanským právům," řekl jeden ze squatterů, který při převzetí postrádal věci za více než deset tisíc korun. "Jakožto sběratel vojenských reálií jsem vlastnil například nůž Falcon B, kterých je na světě maximálně dvacet, a jeho cena včetně certifikátu se blíží čtyřem tisícům korun. Zabavenou plynovou masku prý dokonce předali armádě," dodal další z členů občanského sdružení Ladronka, které ve statku sedm let provozovalo kulturně-sociální centrum s bohatým programem pro široké spektrum lidí.

Ztratil se protokol?
Bývalí obyvatelé Ladronky se o zabavené věci začali zajímat poté, co se jim celý rok nikdo neozval. "Hledání nebylo jednoduché, protože pří vyklízení nám bylo řečeno, že zbraně budou zaprotokolovány na břevnovské služebně Policie ČR. Tam nebyly a po dlouhém vyzvídání na všech úrovních městské policie jsme byli odkázáni na Obvodní ředitelství Prahy 6, kde nám předali krabici s několika bezcennými zbytky," Tekl předseda o.s. Ladronka Petr Dydovič. Zajímavé na celé věci zůstává, že městská policie nedokázala zástupcům sdružení předložit žádný dokument, který by zahrnoval seznam všech zabavených věcí. "Pokud městská policie nemá protokol o zajištění věcí, riskuje žalobu o náhradu škody, která by se opírala o svědectví poškozených, a město by pravděpodobně prohrálo," vysvětlil advokát Václav Vlk, který se specializuje na zákony ohledně policie.
"Pokud jde o věci zabavené v objektu Ladronka při vystěhování squatterů, máme pouze dokumenty o předání třinácti nespecifikovaných nožů a několika dalších věcí panu Dydovičovi loni přímo na místě. Zbytek jsme předali zástupci sdružení Ladronka minulý týden," řekl Vladimír Kotrouš, ředitel Městské policie v Praze 6. Z toho však podle squatterů vyplývá, že městská policie nezaprotokolovala právě ty předměty, které nyní squatteři postrádají.
jam

Redakce IN
K tomu se nedá moc dodat - pokud jsou si squatteři jisti svým právem, ať podají žalobu. Trochu rozpaky ale budí fat, že články s tvrzeními o tom, jak byli okradeni, vycházejí ve vcelku pravidelných intervalech už od doby, kdy museli neoprávněně obsazenou Ladronku opustit, ale žádný faktický právní krok zatím neudělali. Je sice fakt, že squatter tvrdící, že mu byl odcizen majetek za desítky tisíc korun, to nebude mít u soudu lehké, protože s tímto životním stylem se obecně velké bohatství tak nějak nespojuje... ale to už je věc kompetentních orgánů, u nichž se budou svých práv domáhat. Jisté naopak je, že novinové články nikomu z nich jeho perořízek nevrátí. Bohužel, dost podobně je na tom městská policie, protože proti takovýmto nařčením se lze dost těžko bránit.
3. října 2001
3. října 2001