Staré zámecké schody mají nový kabát

Pražané a návštěvníci metropole mohou nyní opět stoupat po Starých zámeckých schodech vedoucích z Klárova na Malé Straně směrem na Pražský hrad. Historická památka pocházející ze 16. století prošla po více než sto sedmdesáti letech rozsáhlou rekonstrukcí. Její součástí bylo vybudování dostatečné dešťové kanalizace, oprava zdiva, výměna dlažby či vyrovnání jednotlivých stupňů. Aby město zachovalo historický ráz schodiště, uskutečnily se veškeré stavební úpravy pod dohledem památkářů a archeologů. Rekonstrukce skončila na konci října letošního roku.

  • 3 minuty čtení

 

Pražané a návštěvníci metropole mohou nyní opět stoupat po Starých zámeckých schodech vedoucích z Klárova na Malé Straně směrem na Pražský hrad. Historická památka pocházející ze 16. století prošla po více než sto sedmdesáti letech rozsáhlou rekonstrukcí. Její součástí bylo vybudování dostatečné dešťové kanalizace, oprava zdiva, výměna dlažby či vyrovnání jednotlivých stupňů. Aby město zachovalo historický ráz schodiště, uskutečnily se veškeré stavební úpravy pod dohledem památkářů a archeologů. Rekonstrukce skončila na konci října letošního roku.

 

„Staré zámecké schody jsou nedílnou součástí památkové zóny hlavního města a významným historickým prvkem. Byly vybudovány v šestnáctém století, ale jejich současná podoba pochází z let 1835 až 1837, kdy naposledy prošly rekonstrukcí,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „Oblíbená trasa na Pražský hrad čítá sto jednadvacet kamenných schodů a každoročně po nich projdou statisíce turistů. Aby schodiště plnilo svou funkci i nadále, bylo nutné jej kompletně zrekonstruovat. Vlivem věku i počasí bylo totiž z velké části narušeno.“

Město zahájilo rekonstrukci Starých zámeckých schodů letos v létě. Nejprve bylo zapotřebí zjistit technický stav zdiva a omítky, skladbu jednotlivých vrstev chodníku či polohu vedení inženýrských sítí. Obnova pak zahrnovala opravu přilehlé zdi na jižní straně od zámeckých schodů, která spočívala především v její izolaci, dvouvrstvé omítce nebo v doplnění některých prvků zábradlí a opravě dveří vsazených do zdi. „Hlavním cílem rekonstrukce schodiště bylo zajištění náležitého odvodnění, které již nevyhovovalo. Při dešti tak voda stékala podél zdi a vlhkost se dostávala do jejích základů. Problém představoval i odtávající sníh a posypová sůl. Všechny tyto vlivy měly neblahý účinek na omítky, zdivo i chodník,“ upozornil Pavel Klega.

Po vybudování dostatečné dešťové kanalizace přistoupilo město i k opravě dlažby a samotných zámeckých schodů. Klikatý kobercový vzor stavaři zachovali a využili na něj stávající kamenné kostky nebo jej doplnili kostkami z růžového sliveneckého mramoru a jesenického vápence. Schody zajistili proti poklesu a posuvu a obrubníky ručně kamenicky opracovali do podoby schodišťového stupně. „Jelikož jsme chtěli zachovat historický ráz zámeckých schodů, veškeré stavební práce se uskutečnily pod dohledem památkářů z Národního památkového ústavu a archeologů. Stavaři proto k rekonstrukci převážně využívali historicky autentické materiály,“ poznamenal Pavel Klega.

Během rekonstrukce muselo město schodiště uzavřít pro veřejnost. Turisté však měli k dispozici dvě náhradní trasy, a sice kolem Richterovy vily přes Svatováclavskou vinici, na níž počátkem 10. století pracoval sám svatý Václav, nebo ulicí Na Opyši. Kompletní rekonstrukci zámeckých schodů město dokončilo na konci října letošního roku a ze svého rozpočtu za ni zaplatilo zhruba 20 milionů korun.

 

 

V Praze 30. 11. 2009

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

 

30. listopadu 2009
30. listopadu 2009