Státní návštěva prezidenta Polské republiky Aleksandra Kwaśniewského

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém a další členové Rady hl. m. Prahy se dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice setkali s prezidentem Polské republiky Aleksandrem Kwaśniewským v rámci jeho oficiální státní návštěvy ČR.

  • 4 minuty čtení
Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz
logo prahy - tiskový servis
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

 

Státní návštěva prezidenta Polské republiky Aleksandra Kwaśniewského
 

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém a další členové Rady hl. m. Prahy se včera v Brožíkově síni Staroměstské radnice setkali s prezidentem Polské republiky Aleksandrem Kwaśniewským v rámci jeho oficiální státní návštěvy ČR.

Návštěva prezidenta Polské republiky Aleksandra Kwaśniewského v České republice se uskutečňuje na pozvání prezidenta republiky Václava Klause.

Před třetí hodinou prezident Kwaśniewský doprovázen první dámou Polské republiky Jolantou Kwaśniewskou a dalšími vzácnými hosty došel procházkou přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Před radnicí byla delegace uvítána primátorem hl. m. Prahy a poté co shlédla procesí apoštolů na pražském orloji, vystoupala do Brožíkovy síně.

„Dějiny obou našich národů se často prolínaly,“ řekl ve svém uvítacím projevu primátor Bém. „Polský kníže Boleslav Chrabrý v 11. století vládl českým zemím, naopak Václav II. z rodu Přemyslovců v roce 1300 získal i polskou korunu. V 15. století byl za českého krále zvolen Vladislav Jagellonský, dodnes je po něm pojmenován jeden ze sálů Pražského hradu, v němž probíhají nejvýznamnější ceremoniální úkony, například i volba prezidenta.“ Dále primátor připomněl spojitosti novodobých dějin, kdy oba naše národy byly stejně zachváceny I. a především II. světovou válkou, „i poválečné rozdělení, které obě naše země zanechalo za železnou oponou. Symbolické je, že v roce 1989 shodně získaly svobodu a letos ruku v ruce vstoupily do Evropské unie.“

Primátor Bém poděkoval polskému lidu a první dámě Polské republiky, která převzala záštitu nad sbírkou pro země postižené srpnovými záplavami roku 2002, z níž dostal po cca třech mil. Kč Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy a Ústav sociální péče v Terezíně, a za všechny Pražany slíbil připravenost kdykoliv podat pomocnou ruku Polákům. Své uvítání zakončil polským příslovím: „Hedvábnou rukou přátele vybírej a drž železnou“ a vyjádřil přesvědčení, že ruce obou našich národů budou železné.

„Věřte, že to není poklona, když řeknu, že se v Praze vždy cítíme jako doma,“ řekl mj. prezident Kwaśniewský. „Přejeme  Praze i celé České republice hodně úspěchů a věříme, že v Evropské unii jich můžeme společně dosáhnout.“

Na závěr slavnostního přijetí si pražský primátor s polským prezidentem vyměnili dary a prezident Kwaśniewský i jeho choť se zapsali do pamětní knihy Staroměstské radnice.

Aleksandr Kwaśniewský vystudoval ekonomii dopravy na Gdaňské univerzitě, prezidentem Polské republiky je od roku 2000 v rámci druhého a posledního pětiletého volebního období, které končí 23.12. 2005.

V rámci návštěvy je rovněž plánován podpis několik smluvních dokumentů: Protokolu o předání rukopisů a prvotisků ze sbírky Židovského teologického semináře ve Vratislavi, Programu spolupráce mezi Ministerstvem kultury České republiky a ministrem kultury Polské republiky na léta 2004-2006 a dohody mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o vzájemné ochraně utajovaných skutečností.

Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Polskou republikou v posledních letech dosáhly historicky nejvyšší úrovně. Česko-polské vztahy je ovšem třeba chápat také v daleko hlubších souvislostech, neboť celý souhrn otázek se odvíjí v širším než jen bilaterálním kontextu, což je dáno příslušností obou zemí ke stejným integračním uskupením. 

Klíčové společné zájmy zahrnují udržení efektivnosti a prospěšnosti visegrádské spolupráce, jakož i koordinaci přístupu k rakouské iniciativě regionálního partnerství. V dimenzi bezpečnostní politiky jde především o společné zájmy uchování NATO jako hlavní bezpečnostní organizace a o společný zájem na rozvoji spolupráce s Ukrajinou a Ruskem s cílem napomoci demokratickému vývoji a postupnému zapojování Ukrajiny do integračních procesů. V neposlední řadě se jedná o koordinaci stanovisek k problematice poválečné minulosti.

 

V Praze dne 8.12. 2004

 

 


MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem


Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

Sídlo:
Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
8. prosince 2004
8. prosince 2004