Stavbu protipovodňových opatření provázejí rozpory

Právo - 10.5.2003
Autor: Petr Janiš
Kraj požádal EU o peníze z fondu solidarity
Protipovodňová opatření, která za 1,5 miliardy korun buduje hlavní pražská radnice ne na všech březích Vltavy, nemusejí být hotova v příštím roce. Zbrzdit je mohou odvolání ekologů proti stavebním povolením i možné prodlevy při veřejných obchodních soutěžích.

Přehled o sedmi etapách budování hrází, valů a zdí, které pro pražské radní připravil náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS), přesto tvrdí, že jednotlivé etapy stavby nejsou ohroženy. Třeba o opatření mezi Štefánikovým mostem a Negrelliho viaduktem Bürgermeistrův materiál říká: "Předpokládané zahájení stavby v září tohoto roku není ohroženo." Podle radního pro životní prostředí Miloše Gregara (ODS) je tomu tak proto, že protipovodňová opatření zde nejsou nákladná, jejich cena se pohybuje okolo 25 miliónů korun. "V takovém případě nejde o obchodní veřejnou soutěž, která by se při odvoláních mohla vléci léta, ale o výběrové řízení," uvedl Gregar. Podobná situace panuje mezi Výtoní, Podolím a Smíchovem. "Stavba bude zahájena v říjnu tohoto roku," ujišťuje bez bližších podrobností Bürgermeistrův materiál.
Pře o stromy
Při budování protipovodňových opatření na Kampě radnice nevzala v potaz námitky ekologů o tom, že těžká technika a stavební postupy ničí staré stromy na zdejším břehu řeky. "Šestimetrové pilony se zarážejí mezi kořeny stromů a ničí je tak. Přitom se ukázalo, že to jako ochrana nebude stačit, protože voda i při současné výši hladiny zaplavila vyhloubené díry zespoda," řekl Právu památkář Josef Telc. Podle Gregara se stavba řídí platným stavebním povolením. "Nemůžeme vyloučit, že dojde k poškození některých poměrně vzrostlých dřevin," poznamenal Gregar. Nákladná opatření neochrání všechny části města. Začíná být jasno o tom, že vedle Lahovic a Lahoviček (jejich obyvatelé za opatření demonstrují) se ochrana proti vodě nebude stavět v Sedlci na severu metropole. Musela by se zde podle Bürgermeistrovy zprávy postavit vysoká betonová zeď, z druhé strany čtvrť uzavírá železniční násep. Zeď by podle výpočtů magistrátu stála asi 220 miliónů korun. "Je to cesta, která nebude dále sledována," řekl Gregar. Až před padesátiletou vodou by proti původním plánům mělo být ochráněno chuchelské jezdecké učiliště. Ve čtvrti Dolní Černošice se zase mají provést takové úpravy, aby tamní jediná příjezdová cesta nebyla několikrát do roka zatopena vodou z Berounky.
Středočeši na to nemají
Středočeský kraj v pátek zaslal ministerstvu pro místní rozvoj žádost o dotaci z fondu solidarity na pomoc postiženým loňskými povodněmi z peněz Evropské unie. Kraj požádal o zhruba 83 miliónů korun, které pokryjí žádosti ze 43 obcí, informoval ČTK mluvčí kraje Martin Krafl. Z požadované částky připadne asi 29 miliónů korun na záchranné a likvidační práce a na nouzovou obnovu majetku 54 miliónů korun. O rozdělení dotace rozhoduje komise kraje v čele s hejtmanem. Středočeský kraj evidoval ke konci března žádosti z 98 obcí, na jejichž uspokojení by potřeboval 849 miliónů korun (proti Praze s mnohonásobně kratšími břehy řeky a téměř dvojnásobnou cenou). Resort pro místní rozvoj přislíbil regionu dotaci z peněz fondu EU v celkové výši 537 miliónů korun. Částka se má vyplácet postupně.
12. května 2003
12. května 2003