Stávka tramvajáků v Praze zkrachovala

Právo - 4.2.2003

Dub viní z neúspěchu zásah policistů
Pondělní stávka řidičů pražských tramvají za vyrovnání platů na úroveň řidičů autobusů a za odvolání generálního ředitele Dopravních podniků (DP) Milana Houfka zkrachovala. Přestože ještě v neděli večer šéf Federace řidičů tramvají (FŘT) Antonín Dub tvrdil, že ráno nevyjede na trať jediná tramvaj, vyjely z dep tři čtvrtiny z plánovaných vlaků. "Dne 3. února bylo plánováno v 8 hodin k vypravení 391 vlaků. Vzhledem ke stávce bylo vypraveno 269 vlaků, v 10.30 277 vlaků," informoval v poledne novináře šéf DP Milan Houfek. Spolu s nasazenými autobusy se tak Praha obávanému dopravnímu kolapsu vyhnula. Připravenost vedení města dál jednat s představiteli Federace ři dičů tramvají vyjádřil včera primátor Pavel Bém (ODS), ale jak dodal, "nikoli pod tlakem". Jednání je nakloněn i Dub. "Ale musí být skutečně racionální," zdůraznil.

"Policie řidiče zastrašila"
Vedení federace viní z neúspěchu stávky, když z původních 80 procent řidičů odhodlaných stávkovat zůstalo ve stávce jen 30 procent, zásahy policistů v jednotlivých vozovnách v časných ranních hodinách, které podle Duba protestující řidiče zastrašily. "Úspěch to není. Ale nemůžu lidi hnát do krvavých bitek s policií. Nejsem takový frajer, abych je nechal zmlátit," řekl Dub.
(Pokračování na str. 3)
Dodal: "Zasahovaly proti nám bezpečnostní agentury, řádně neoznačené. De facto jsme od nich dostali nakládačku. Museli jsme se bránit, několik lidí zůstalo zraněných a muselo vyhledat lékařskou pomoc." Podle Duba federace kvůli tomu podá trestní oznámení. "Budou podána trestní oznámení na konkrétní osoby, na konkrétní policisty, kteří neadekvátně zasáhli proti stávkujícím," prohlásil Dub. Policie však jakákoliv obvinění v tomto směru popírá. "To, že jsme někoho napadli a zranili, odmítáme," uvedla pro Český rozhlas Daniela Razímová z pražské policejní správy. Stejně se brání i dopravní podnik, jehož mluvčí Michaela Kuchařová označila Dubova tvrzení za lživá. "Vše máme natočeno na videu a veřejnost bude mít možnost posoudit, zda říká vedení dopravního podniku o zásahu pravdu," sdělil Právu Zdeněk Kolumpek z motolské organizace Federace řidičů tramvají.

Bitka ve Strašnicích
Podle stávkujících došlo k nejtvrdším střetům s členy bezpečnostní služby DP a policií ve čtyřech pražských vozovnách - v motolské, kobyliské, strašnické a žižkovské. Ve strašnické vozovně, kde sídlí stávkový výbor, se strhla potyčka mezi stávkujícími a zhruba šesti pracovníky bezpečnostní agentury, kteří se snažili řidiče vytlačit z obsazených kolejí, krátce před šestou ráno. Rvačka vyústila v pěstní souboje. Situace se ale podle svědků rychle uklidnila, protože policie pohrozila zásahem těžkooděnců. Podle informací stávkujících zasahovaly ochranka i policie hrubě zejména v žižkovské vozovně. Najížděly tam do řidičů auty, prohlásil předseda FŘT. Podle Razímové se ale několik řidičů postavilo do kolejiště a bránilo ve výjezdu tramvaje. "Skutečně lidé z ochranky do jedné řidičky vrazili tak, že upadla na zem. Případ budeme vyšetřovat. Budeme vyšetřovat i případ napadení člena ochranky stávkujícím," řekl v pondělí Právu obvodní policejní ředitel v Praze 3 Jiří Neuwirth. V motolské vozovně policie zakročila na žádost vedoucího vozovny proti stávkujícím, kteří si lehali na koleje. "Policisté k vytlačení stávkujících z vozovky použili hmatů a chvatů jako nejmírnějších donucovacích prostředků sebeobrany. Nikoho nezranili," dodala mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz uvedl, že do kobyliské vozovny pracovníci dopravního podniku přivolali sanitku. Byl to jediný případ spojený se stávkou. "Na místě náš lékař zjistil, že se na něm lidé z vedení vozovny dožadují odstranění řidiče, který ležel na kolejích, a jeho převezení na psychiatrii. Lékař požadavek odmítl," řekl Schwarz.

Budou chtít peníze
Vedení dopravního podniku pokládá stávku za nelegální a rozhodlo se kvůli tomu zažalovat jejího organizátora, Federaci řidičů tramvají. "Když soud rozhodne v náš prospěch, vyvodíme důsledky. Jinou odpověď zatím neznám," uvedl Houfek, který je prý ochoten se bavit i o důvodech, kvůli nimž odboráři požadují jeho rezignaci, i když to označil za zástupný problém. O odstoupení ale dosud neuvažoval, prohlásil. Houfek odhaduje, že dopravnímu podniku vznikla vinou stávkujících ztráta ve výši minimálně dva milióny korun, a to především za náhradní dopravu. Ztrátu z přepravného, protože v pondělí byla MHD zadarmo, předběžně vyčíslil asi na pět miliónů korun. "Peníze budeme požadovat po federaci," konstatoval. Jak vysvětlil, ochranku dopravní podnik najal proto, aby chránila majetek společnosti a umožnila výkon funkce ostatním řidičům. V průměru bylo na každé vozovně pět příslušníků agentury. Včera před 19. hodinou člen stávkového výboru Pavel Ďuran oznámil, že stávka o půlnoci skončí a v úterý pokračovat nebude. Ve 20.00 přestali stávkující bránit výjezdu tramvají na noční směnu. Stávka může být příští týden znovu, sdělili večer tramvajáci. Jak Právu v pondělí řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, Federace řidičů tramvají není členem Odborového svazu dopravy. Podle Štěcha je "velká chyba", že zaměstnanci Dopravních podniků "nepůsobí v rámci jedné odborové organizace".
4. února 2003
4. února 2003