Stěhování magistrátu může začít

Konečnou podobu dodatku k nájemní smlouvě mezi hlavním městem Prahou a společností COPA Retail na pronájem budovy v Jungmannově ulici odsouhlasila dnes rada. Dodatek, na jehož znění se obě strany dohodly, zpevňuje právní pozici Prahy. Stěhování administrativy města, které vedení magistrátu oznámilo v lednu letošního roku, tak už nestojí nic v cestě.

  • 5 minuta čtení

/zpráva z 22. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 6. června 2006/

 

Konečnou podobu dodatku k nájemní smlouvě mezi hlavním městem Prahou a společností COPA Retail na pronájem budovy v Jungmannově ulici odsouhlasila dnes rada. Dodatek, na jehož znění se obě strany dohodly, zpevňuje právní pozici Prahy. Stěhování administrativy města, které vedení magistrátu oznámilo v lednu letošního roku, tak už nestojí nic v cestě.

Ke stěhování 1050 zaměstnanců úřadu, kteří jsou v současné době roztroušení v několika budovách magistrátu do jednoho objektu v centru metropole dojde na začátku podzimu letošního roku. V objektu, který společnost COPA Retail spravuje, už naplno probíhají stavební a restaurátorské práce na rozsáhlé rekonstrukci budovy. „Za důležitý považuji zejména fakt, že se nám podařilo uzavřít jednání tak, že bude dodržen smluvní harmonogram stěhování úřadu,“ zdůraznil pražský primátor Pavel Bém.

Stěhování by tak mělo začít 10. srpna a skončit 20. září. „Nejpozději v říjnu budeme schopní nabídnout Pražanům služby moderního evropského úřadu na bázi One Stop Shop a občané si budou moci všechny potřebné náležitosti vyřídit na jednom místě, bez zbytečného cestování z jednoho konce Prahy na druhý,“ uvedl ředitel magistrátu Martin Trnka.

K vytvoření dodatku nájemní smlouvy došlo na žádost vedení města, které jím chtělo upřesnit některé formulace v původní písemné dohodě. „Tři na sobě nezávislé renomované právní kanceláře nám sdělily, že právní pozice města se uzavřením dodatku výrazně posílila,“ řekl primátor Pavel Bém.

Hlavní město má tak v dodatku například zakotvené předkupní právo k objektu. Po dobu trvání nájemní smlouvy (20 let) se pak společnost COPA Retail zavázala, že nezatíží objekt a nebo pozemky pod ním nájemním nebo jiným užívacím právem či věcným právem třetí osoby. COPA Retail také nesmí bez souhlasu hlavního města po dobu trvání nájemní smlouvy převést budovy a pozemky pod ní na třetí osobu. „S firmou COPA jsme navíc dojednali, že k nájemnému nebude připočítávat DPH. Pro hlavní město to představuje další úsporu, a to kolem 26 milionů korun ročně,“ upozornil Martin Trnka.

Magistrát nyní sídlí v 36 objektech v různých částech města. Například stavební odbor je v Pařížské ulici, odbor školství na Jarově a dopravní přestupky se řeší v Novodvorské ulici. „Z hlediska veřejnosti je to naprosto nevyhovující stav, cestováním lidé ztrácí hodiny času," podotkl primátor Bém.

 Budova v Jungmannově ulici, do které se úředníci v příštích měsících sestěhují, se nachází nedaleko nejvýznamnějšího pražského dopravního uzlu. Objekt je v blízkosti přestupní stanice metra Můstek a několika tramvajových linek na Národní třídě. Přímo sousedí s městským objektem Adria, v němž se nachází mimo jiné zákaznická centra Pražské energetiky, Pražské plynárenské, Pražských služeb a Pražské teplárenské a v těsné blízkosti je umístěno rovněž Infocentrum Evropské unie. Vedle v Charvátově ulici pak sídlí magistrátní odbor sociální péče a zdravotnictví. „Přestěhovaný magistrát tak bude součástí vznikajícího nového centra městských služeb,“ zdůraznil Martin Trnka.

 Budovu v Jungmannově ulici si město pronajme od firmy COPA Retail Sebastiana Pawlovského na 20 let. Za pronájem zaplatí 170 milionů korun ročně. Za služby pak 30 milionů korun. Nynější provozní náklady úřadu ve stávajících lokacích činí 125 milionů korun. Podle odhadů ale město vydělá 160 milionů korun ročně z pronájmu domů, které opustí. Roční úspora tak bude činit 85 milionů korun. Náklady na stěhování se podle ředitele magistrátu Martina Trnky odhadují na 15 až 25 milionů.

 


základní údaje o provozu

První nadzemní patro je určené výhradně pro kontakt úřadu s veřejností. Tomu jsou uzpůsobeny dispoziční úpravy včetně komunikačního propojení obou objektů spojnicí v prodloužení původní pasáže. Tento prostor je zároveň čekárnou, hlavní komunikační osnovou a místem pro získávání informací. Do tohoto prostoru jsou situovány i základní služby jako je kopírování, služebna městské policie, kancelář Dopravního podniku hlavního města Prahy, Technické správy komunikací a občerstvení. Na tuto hlavní komunikaci pak přímo navazují podatelna, přepážková hala dopravně-správních agend s pokladnou, která bude sloužit pro celý úřad, informační kanceláře odborů a v neposlední řadě rozsáhlý prostor infocenter dopravy a rozvoje města.

Ve 2. až 7. nadzemním patru jsou rozmístěny jednotlivé odbory včetně provozního zázemí, podzemní podlaží jsou určena převážně pro umístění technologických zařízení, centrální prostor IT technologií a archivů.

 

seznam opouštěných objektů a termíny stěhování jednotlivých odborů
  • objekty, které odbory magistrátu trvale opustí po sestěhování do Jungmannovy ulice: Eltodo – Novodvorská, Kongresová, Kafkův dům, Na Strži, Řásnovka, Letenská, Minuta, Institut, Žatecká, Terplán, Pařížská, Rytířská
 
  • odbory, které se trvale přestěhují do objektu v Jungmannově ulici:   
  1. Odbor školství + Odbor uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy
  2. Odbor finanční kontroly a přezkoumávání hospodaření
  3. Učebny odd. organizačního a sekretariátu ředitele MHMP
  4. Odbor ochrany prostředí  
  5. Odbor občanskosprávních agend
  6. Odbor územního plánu + Odbor stavební
  7. Odbor městského investora
  8. Odbor daní, poplatků a cen
  9. Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  10. Odbor zahraničních vztahů a fondů EU 
  11. Odbor dopravy
  12. Odbor živnostenský
  13. Odbor Kancelář ředitele MHMP
  14. Odbor dopravně správních agend
  15. Odbor hospodářské správy a Odbor informatiky

   

stručná historie budovy

Objekt č.p. 35 v Jungmannově ulici (tzv. Škodův palác) byl zbudován na přelomu 20. a 30. let 20. století na místě několika domů jako administrativní budova pro generální ředitelství škodových závodů v Plzni. Autorem návrhu je prof. Pavel Janák. Celá stavba byla dokončena kolem roku 1930. Na první etapu později navazuje dostavba druhé části, která byla dokončena asi o pět let později. Již ve své době se jednalo o velkorysé stavební dílo, zastavěná plocha je cca 5 000 metrů čtverečních. Při dvou podzemních a sedmi nadzemních podlažích je celková užitná plocha téměř 28 000 metrů čtverečních. Dispozičně jsou tyto plochy organizovány kolem dvou vnitřních dvorů tak, aby počet prostor bez přirozeného osvětlení byl minimalizován a aby zároveň docházelo k optimálnímu provětrávání. Do nadzemních podlaží jsou situovány kancelářské prostory, v podzemí jsou provozní a technické zázemí, archivy a rozsáhlý trezor. Vertikálně je budova obsluhována 7 schodišti s výtahy, ve dvou místech byly instalovány a dodnes fungují systémy typu pater-noster. 

 

V Praze 6. 6. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

6. června 2006
6. června 2006