Strážníci chrání před kriminalitou děti i důchodce

Ochránit děti, ale i starší občany před kriminální činností a sociálně negativním jednáním se snaží pražští strážníci. Pomáhají jim v tom speciální programy a semináře. Městská policie hlavního města Prahy chystá pro děti a studenty například zábavné webové stránky zaměřené na prevenci kriminality.

  • 3 minuty čtení

 

Ochránit děti, ale i starší občany před kriminální činností a sociálně negativním jednáním se snaží pražští strážníci. Pomáhají jim v tom speciální programy a semináře. Městská policie hlavního města Prahy chystá pro děti a studenty například zábavné webové stránky zaměřené na prevenci kriminality.

 

„Při ochraně před kriminální činností a sociálně negativními jevy se soustředíme hlavně na ty nejslabší a nejzranitelnější, tedy děti a starší spoluobčany. Odborníci připravují specializované přednášky či dlouhodobé vzdělávací programy. Novinkou budou webové stránky zaměřené zábavnou formou na prevenci,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v hlavním městě spadá.

Přípravě dětí a seniorů na nebezpečné životní situace se v současnosti věnuje 40 specialistů z útvaru prevence Městské policie hlavního města Prahy. „Od 1. března městská policie spustila například ve spolupráci s Městským úřadem Prahy 4 na dětském dopravním hřišti takzvaný kabinet dopravní výchovy pro veřejnost,“ řekl  náměstek Blažek.

Programy  Medvídek Brumla ve městě a Medvídek Brumla v MHD dětem přiblíží, jak se mají bezpečně chovat, aby předcházely krizovým situacím. V loňském roce proběhlo 182 přednášek v mateřských školkách po celém území metropole. Těchto programů speciálně připravených strážníky útvaru prevence se zúčastnilo 5 326 dětí předškolního věku.

Pro první stupeň základních škol strážníci pořádají přednášky o bezpečném chování, dopravní výchově a základech první pomoci. „V roce 2007 se přednášek zúčastnilo 30 077 dětí z prvního stupně základních škol,“ upřesnila náměstkyně pro prevenci kriminality Městské policie hlavního města Prahy Radka Vetešníková. Pro druhý stupeň základních škol mají odborníci připraveny interaktivní programy z oblasti právního vědomí, drog nebo šikany. Středoškoláky zase informují o rizicích práce v zahraničí, loni prošlo tímto okruhem přednášek přes 7,5 tisíce studentů.

„V současné době se dostanou tímto způsobem pracovníci úseku prevence k přibližně 40 procentům cílových osob,“ informoval náměstek Blažek s tím, že přednášky počítají s aktivním zapojením dětí i studentů a trvají od 45 do 90 minut.

Protože děti potřebují získávat informace i formou hry, snaží se strážníci předávat informace i v rámci celopražských akcí jako například Bambiriáda, Jiný svět, Den s bezpečnostními složkami či v Evropském týdnu mobility. Děti se zde nenásilnou formou her dozvědí, jak se mají zachovat v krizových situacích, získávají i drobné dárečky. Neméně důležité jsou i akce BESIPu zaměřené na bezpečnost dětí a mladých na pražských komunikacích.

Častými oběťmi trestných činů jsou i senioři. Právě pro ně připravila městská policie od konce března do června projekt Senior akademie informující ochraně života a majetku. Prevence kriminality se ale nesoustřeďuje na seniory, děti a studenty, ale také na konkrétní rizikové jedince a skupiny osob, u nichž je zvýšená pravděpodobnost, že se stanou pachateli nebo oběťmi trestné činnosti. 

 

 

V Praze 20.3.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


20. března 2008
20. března 2008