Strážníci chrání rekreační a zahrádkářské chaty nejen před zloději

Po skončení zahrádkářské a chatařské sezóny přichází pro strážníky čas, kdy v rámci služby dohlížejí také na opuštěné kolonie rekreačních objektů. Ty se totiž v zimě stávají cílem pro bezdomovce i zloděje. Kromě okrskářů a běžných hlídek pěších i v autech namátkově kontrolují zahrádkářské a chatové kolonie také psovodi.

  • 3 minuty čtení

 

Po skončení zahrádkářské a chatařské sezóny přichází pro strážníky čas, kdy v rámci služby dohlížejí také na opuštěné kolonie rekreačních objektů. Ty se totiž v zimě stávají cílem pro bezdomovce i zloděje. Kromě okrskářů a běžných hlídek pěších i v autech namátkově kontrolují zahrádkářské a chatové kolonie také psovodi.

 

„Do opuštěných chat se vloupávají nejen zloději hledající věci, jež by se daly zpeněžit, ale také bezdomovci, lidé na útěku před zákonem, narkomani nebo  ilegální zahraniční dělníci, pro které se často chaty stávají zimním obydlím. Proto hrozí nejen jejich vyloupení, ale například i požáry z neodborného vytápění,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, který má bezpečnost ve městě v kompetenci.

Strážníci tak pomáhají nejen ochránit majetek lidí, ale i zachraňovat životy. Jejich zážitky z takových hlídek přitom někdy bývají přinejmenším šokující. Svědčí o tom i příběh psovoda městské policie. „Psovod z naší kynologické skupiny procházel se svým služebním rotvajlerem zahrádkářskou kolonii v Troji. Pes neustále upozorňoval na jednu z chat, vrátil se k ní čtyřikrát. Když se strážník snažil zjistit, zda je někdo vevnitř, zaslechl podezřelé přidušené zvuky. Rozhodl se proto chatu otevřít pro podezření na ohrožení lidského života. Pes ho okamžitě vedl ke staršímu hospodskému chladicímu boxu. Uvnitř překvapený psovod nalezl vzlykajícího ani ne půlročního kojence,“ popsal ředitel městské policie Vladimír Kotrouš. Přivolaný lékař konstatoval, že strážník našel dítě doslova za pět minut dvanáct a zachránil mu tak život. Jak se později ukázalo, kojence do mrazáku odložili jeho rodiče, prý aby nerušil, kdyby se probudil. Sami seděli v hospodě. (uvedený příběh psovoda se udál již před několika lety, nejde o aktuální případ)

Přesné určení hlídkové činnosti v zahrádkářských koloniích závisí na rozhodnutí jednotlivých obvodních ředitelství městské policie, která rozhodují na základě znalostí místních podmínek. Strážníci preventivně kontrolují jednotlivé chaty a v případě potřeby zde zanechávají pro majitele kartičku se záznamem o kontrole a s doporučením opatření, které by měl učinit. Prověřují také podezřelé lidi v opuštěných objektech, lesích a parcích.

„Každým rokem se nám v rámci této činnosti podaří zajistit i několik celostátně hledaných osob,“  uzavřel ředitel Kotrouš.

 

Zahrádkářské a rekreační kolonie v Praze

Jedná se o poměrně rozsáhlé lokality po celém území hlavního města, kromě Prahy 1 a 2, kde žádné takové objekty nejsou. Nejvíce rekreačních a zahrádkářských chatek je v Praze 4, 5 a 6. Kontroly chatařských zón provádí také Policie ČR.

 

Jak zabezpečit chatu na zimu

Vhodná míra zabezpečení je závislá na umístění objektu nebo na jeho atraktivitě pro zloděje. Rozhodně se vyplatí mít solidní dveře s bytelným zámkem, případně mříží nebo závorou. Také okna by měla jít zajistit okenicemi nebo mřížemi.  Při zazimování chaty se doporučuje odvézt cennější věci jako dražší nářadí, elektroniku a podobně.

U luxusnějších chat bychom neměli na zabezpečení šetřit a měli bychom zvolit některý z elektronických bezpečnostních systémů, nejlépe po poradě s odborníky. K zabezpečení objektu přihlíží také pojišťovny při stanovení pojistného i při vypořádání pojistných událostí.

Je-li chatař i přes veškerá opatření vykraden, neměl by do objektu nevstupovat, protože tam ještě může být pachatel. Měl by okamžitě přivolat Policii ČR, popřípadě městskou policii. V žádném případě chatař nesmí po zlodějích uklízet nepořádek, může tak zničit důležité stopy, které by policii pomohly zjistit pachatele. Stejně důležité je uvést do protokolu vše včetně zdánlivě nedůležitých podrobností. A konečně jak policii, tak později pojišťovně velmi pomůže případná fotodokumentace cenných věcí a nářadí a zapsaná jejich výrobní čísla.

 

 

V Praze 12. 11. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

 

 

12. listopadu 2009
12. listopadu 2009