Strážníci kontrolovali pražské pejskaře

Výsledky prvního dne celoměstské kontrolní akce pražských strážníků zaměřené na dodržování povinností chovatelů psů jsou podle náměstka primátora Rudolfa Blažka velmi příznivé.

  • 1 minuta čtení

Výsledky prvního dne celoměstské kontrolní akce pražských strážníků zaměřené na dodržování povinností chovatelů psů jsou podle náměstka primátora Rudolfa Blažka velmi příznivé.

„Včera zkontrolovali 594 psů a z nich jen 3 psi nebyli řádně označeni a 13 zvířat nebylo přihlášeno do evidence na magistrátu,“ konstatoval náměstek Blažek, když se dnes zastavil u strážníků kontrolujících psy u Výstaviště a ve Stromovce. „To je dobrá zpráva, jsem příjemně překvapen. Znamená to, že si chovatelé uvědomují, že mít psa označeného a zaregistrovaného by měla být samozřejmost. Konečně splnění těchto povinností má pro ně i určité výhody.“Městská vyhláška o poplatku ze psů ukládá chovatelům povinnost nechat trvale označit psa staršího šesti měsíců mikročipem nebo tetováním a přihlásit se do evidence na Magistrátu hl. m. Prahy. „Výhodou pro chovatele, je úleva od poplatku, na kterou má nárok ve dvou letech následujících po roce, kdy splní obě povinnosti. Je poskytována ve výši 350 korun za rok, tedy maximálně 700 korun,“ upřesnil náměstek Blažek a připomněl další výhody:„Například při ztrátě psa se mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost jeho navrácení původnímu majiteli. Také v případě, že pes způsobí škodu na zdraví či majetku, je možné téměř okamžitě identifikovat chovatele, který za něj nese právní odpovědnost. A v neposlední řadě se jedná o zjištění chovatele psa, jehož pes někoho napadl a pokousal. V těchto případech je zjištění potřebných informací o zdravotním stavu zvířete velmi důležité pro odpovídající způsob léčby postiženého.“V tomto roce, jak se zjistilo z dostupných informací, napadl pes člověka na území ČR v 53 případech. Na území hlavního města došlo k napadení ve 4 případech. Jedná se o údaj za prvních sedm měsíců, a není tudíž konečný. V některých případech se bohužel nepodařilo zjistit majitele agresivního psa, neboť pes nebyl řádně označen, což by se v případě očipování zvířete nemohlo stát.Jak dodává ředitel Městské policie hl. m. Prahy Vladimír Kotrouš, čísla z městského Útulku pro opuštěná zvířata a odchyt potvrzují význam těchto opatření:„V Trojském útulku za osm měsíců letošního roku přijali 1 635 nalezených psů, z nich 451 se právě díky čipu a registraci mohlo bez problémů vrátit ke svým majitelům“.

K 7.9.2006 bylo v evidenci Magistrátu hl. m. Prahy zaregistrováno celkem 69 492 psů, z nich 60 tisíc je čipováno, ostatní mají tetování.

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

 

V Praze 8.9.2006

8. září 2006
8. září 2006