Strážníci při měření rychlosti řidičů odhalili závažné delikty

Podnapilé řidiče nebo se zákazem řízení vozidel zadrželi letos strážníci městské policie při kontrolách dodržování předepsané rychlosti v pražských ulicích. Během akcí zaměřených na dopravu odhalili ale i hledané osoby a zjistili řadu dalších protiprávních jednání nezodpovědných řidičů. Zvýšení pravomocí strážníkům se vyplácí.

  • 1 minuta čtení

 

Podnapilé řidiče nebo se zákazem řízení vozidel zadrželi letos strážníci městské policie při kontrolách dodržování předepsané rychlosti v pražských ulicích. Během akcí zaměřených na dopravu odhalili ale i hledané osoby a zjistili řadu dalších protiprávních jednání nezodpovědných řidičů. Zvýšení pravomocí strážníkům se vyplácí. 

 

 „Podařilo se nám v rámci měření rychlosti odhalit a zajistit jednu celostátně hledanou osobu a několik výrazně podnapilých řidičů. Je vidět, že nová úprava zákona o provozu na pozemních komunikacích společně s rozšířenými kompetencemi pro městskou policii nesou pozitivní výsledky a souběžně se strážníkům daří odhalovat i další závažné delikty,“ zdůraznil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence metropolitní bezpečnost spadá. V několika případech u řidičů, kteří nerespektovali stanovenou rychlost, městská policie dechovou zkouškou zjistila přítomnost alkoholu. Některé agresivní řidiče podezřelé ze spáchání trestného činu museli strážníci zvládnout donucovacími prostředky, včetně pout.

 „Od začátku roku městští strážníci při měřeních rychlostí automobilů odhalili osmnáct závažných deliktů. Šlo především o řidiče bez platného řidičského oprávnění nebo se zákazem řízení motorových vozidel,“ upozornil dále náměstek Blažek.

Strážníci při svých kontrolách spolupracují s Policií ČR a jsou oprávněni ve vybraných případech ukládat blokové pokuty a hlásit je i bodové přestupky správnímu orgánu, kterým je Odbor dopravních přestupků Magistrátu hl. m. Prahy. Ten provinilým řidičům údaje registruje do záznamu a odebírá jim body. Navíc strážníci oznamují „bodové“ přestupky“ na příslušný krajský úřad nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu řidiče. „Městský nebo obecní strážník může nechat řidiče dýchnout do přístroje kvůli orientačnímu zjištění přítomnosti alkoholu a vyzvat ho k lékařskému vyšetření, tedy odběru krve. Za odmítnutí dechové zkoušky dostane řidič pokutu dvacet pět až padesát tisíc korun, zákaz činnosti na jeden až dva roky a sedm bodů v bodovém hodnocení,“ připomněl Rudolf Blažek.

 

 

V Praze 21.6.2007

 

 

 

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

21. června 2007
21. června 2007