Strážníci se dohodli s policii na místech měření rychlosti

V souladu s novelou zákona o obecních policiích určilo Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy celkem sto míst v metropoli, kde může městská policie provádět v součinnosti s Policií ČR měření rychlosti. Strážníci tak mohou opět měřit a zakročovat proti neukázněným řidičům.

  • 3 minuty čtení

 

V souladu s novelou zákona o obecních policiích určilo Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy celkem sto míst v metropoli, kde může městská policie provádět v součinnosti s Policií ČR měření rychlosti. Strážníci tak mohou opět měřit a zakročovat proti neukázněným řidičům.

 

„Je to důležité i s ohledem na blížící se konec prázdnin a zahájení dalšího školního roku. Proto v zájmu bezpečí školáků mohou zejména v září poblíž škol řidiči v době od sedmi do šestnácti hodin počítat s častým měřením,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v hlavním městě spadá.

Seznam míst pro měření vyplynul ze společných jednání Policie ČR a Městské policie hlavního města Prahy. „Zvážili jsme všechna rozhodující kritéria, která bezpečnost provozu na pozemních komunikacích ovlivňují. Na základě poznatků o nekázni řidičů, vývoji dopravní nehodovosti a jejích následcích a s ohledem na místa se zvýšeným výskytem chodců včetně dětí u škol jsme vybrali místa, kde by spolupůsobení městské policie bylo největším přínosem pro bezpečnější silnice,“ vysvětlil ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš. Měřit se bude vždy viditelně, z označených vozidel městské policie a strážníky v uniformách. Určená místa jsou vždy v blízkosti mateřských škol, základních škol, sportovišť, parků, hřišť, nákupních center a podobně. Seznam míst měření najdete na webu Magistrátu hl. m. Prahy www.magistrat.praha-mesto.cz v sekci Doprava a odkaz na něj rovněž na stránkách městské policie www.mppraha.cz .

Dalším krokem je předání časového plánu jednotlivých kontrol Policii ČR, aby bylo možné zajistit účast policistů při měřeních a naplnit tak literu zákona. To pro strážníky není žádná novinka, protože stejným způsobem postupovali již v době před nabytím účinnosti nového zákona.

Technickým vybavením strážníci disponují z dřívějška v dostatečné míře. Přístroje k měření rychlosti mají zabudované celkem v 18 označených služebních vozidlech. „Šestnáct vozidel mají k dispozici jednotlivá obvodní ředitelství a dvě celoměstská dopravní skupina,“ upřesnil ředitel Kotrouš. Kromě toho mají strážníci k dispozici ještě tři přenosné radary na trojnožce a čtyři pistolové měřiče. Tři pistolové měřiče jsou k dispozici obvodním ředitelstvím a jedno používá celoměstská skupina TAXI.

Součástí vybavení je i osmnáct pevných úsekových měřičů, jejichž výstupy zpracovává útvar řešení přestupků. Strážníci navíc používají čtyři zařízení, která jim umožňují připojit se prostřednictvím wi-fi k jednotlivým úsekovým měřičům v terénu a řešit přestupky s řidiči bezprostředně po jejich spáchání přímo na místě.

„Jsem rád, že se strážníci mohou k měření rychlosti vrátit v plném rozsahu, protože se v uplynulých letech jednoznačně prokázal jeho pozitivní vliv na pokles nehod a zejména na rapidní snížení závažnosti jejich následků,“ řekl náměstek Blažek.

 

 

V Praze 28. 8. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

 

28. srpna 2009
28. srpna 2009