Studie krajinných úprav Rohanský ostrov

Rada hl. m. Praha se na listopadovém zasedání seznámila s informací k řešení Studie krajinných úprav Rohanský ostrov. Koncepce velkého rozvojového území Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna v Praze 8 byla prověřena urbanistickou studií Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna a tato studie se stala podkladem pro stabilizaci rozvojových ploch v rámci změny územního plánu 720, která reagovala na zkušenosti po povodních a nezbytnou ochranu území proti velké vodě.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Územní rozvoj

 

 

Studie krajinných úprav Rohanský ostrov

( Zpráva z 39. jednání Rady hl. m. Prahy  16.11. 2004)

 

Rada hl. m. Praha se na listopadovém zasedání seznámila s informací k řešení Studie krajinných úprav Rohanský ostrov. Koncepce velkého rozvojového území Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna v Praze 8 byla prověřena  urbanistickou studií Maniny – Dolní Libeň – Invalidovna a tato studie se stala podkladem pro stabilizaci rozvojových ploch v rámci změny územního plánu 720, která reagovala na zkušenosti po povodních a nezbytnou ochranu území proti velké vodě. 

„Nezastavitelné území mezi řekou, protipovodňovou hrází a nově navrženými rozvojovými plochami Karlína a Libně, ale studie pouze vymezila a vlastní návrh jeho dalšího využití přinesla až studie krajinných úprav Rohanský ostrov, Maniny, Libeň. Ta byla hotova letos v září a jejím hlavním úkolem byla koordinace požadavků na využívání území pro rekreaci a pobyt občanů se zájmy a limity ochrany přírody a krajiny při respektování podmínek protipovodňové ochrany, vysvětlil náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. 

Přírodní území, které studie řeší, má rozlohu 55 hektarů a leží na katastrálním území Karlína a Libně,  podél Vltavy v pobřežním pásu od Negrelliho viaduktu, přes Libeňský most. „Toto území by se mělo stát přírodním rekreačním zázemím pro centrální část Prahy. Většina tohoto území leží v tak zvaném územním systému ekologické stability (ÚSES)  a zároveň patří i do záplavové území Vltavy,“ dodal Jan Bürgermeister.

 

Závěry uvedené studie jsou následující:

Jižně od Libeňského mostu v souladu s požadavky ochrany přírody vzniknou plochy přírodní zeleně  se sítí promenádních cest. Hlavním  kompozičním motivem území se stává dominanta navržená ve studii formou „jehly“.  Soutok vodních ramen vytváří vodní kaskádu s vazbou do nových parkových ploch, které překračující nad úrovní Pobřežní do stávajících Kaizlových sadů. Pěší lávka propojující „Nový Karlín“ s ostrovy ústí ve vyhlídkových plochách, které otevírají pohledy na panorama Pražského hradu nad Vltavou.

Severně Libeňského mostu jsou plochy věnovány sportu a rekreaci s přístavišti rekreačních a sportovních lodí. Těžištěm aktivit bude přírodní amfiteátr s jevištěm na ploše řeky. Zvýšený podíl rekreačních aktivit umožňuje poloha tohoto území ležící mimo regionální biocentrum.

Nový vodní prvek je jedním ze zajímavých návrhů studie. Vychází z toho, že Horní a Dolní Karlínské rameno má rozdílnou úroveň hladiny, která je překonána spadištěm. Ramena jsou vedena souběžně s protipovodňovou hrází, horní rameno je přímo napojeno z Vltavy v profilu pravého ramene Helmovského jezu v úrovni 184,5 metrů nad mořem, úroveň navazujícího ramene je pod spadištěm v úrovni 180,2 metrů nad mořem. Dolní rameno odbočuje ze zdrže Trojského jezu v a ústí do čela bazénu „Stará plavba“ Libeňského přístavu. Koryta umožňují plavbu malých rekreačních a sportovních lodí. 

„Návrh na využití celého území plně respektuje požadavky režimu územního systému ekologické stability, tedy ochrany přírody i celoměstské zájmy na rekreační funkci ploch. A také významné postavení lokality v centru města. Dále logicky navazuje na plánovanou výstavbu. Návrh respektuje i požadavek ochrany přírody, aby dopad na stávající hodnotné porosty vysoké zeleně byl co nejmenší. Tomuto záměru jsou podřízeny i terénní úpravy. Zachovány zůstávají výrazné linie pobřežní zeleně,“ uvedl náměstek Bürgermeister.

„Studie přinesla originální koncepční řešení, které nabídlo dobře čitelnou kompozici a odpovídající nabídku rekreačních aktivit při respektování všech ekologických požadavků a k jeho přednostem patří to, že umožňuje rozvinout dosud  malou nabídku rekreačních příležitostí spojených s vodou,“ zhodnotil výsledek studie náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.

 

 

 

V Praze dne 24.11. 2004

__________________________________________________________________________________

 

  Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy

  do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti

  územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti

  výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a 

  městskými  částmi

__________________________________________________________________________________

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Za správnost: Eva Petržílková /l.2578

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355

Fax: 236 007 091

E-mail: tisk@cityofprague.cz

 

Sídlo:  Magistrát hl. m. Prahy

Mariánské nám. 2, 110 01  Praha 1

 

  


 

24. listopadu 2004
24. listopadu 2004