Tady a teď - Praha prodává banku

Televize ČT1 - 25.6.2001
Ve čtvrtek by podle všeho mělo zastupitelstvo hlavního města odsouhlasit prodej První městské banky České pojišťovně. Banka vznikla v roce 1995 z Royal banky, která za sebou zanechala řadu dluhů. Dosud banku z většiny vlastnilo město Praha. Jak se ale už několikrát u nás ukázalo, kombinace politiky a bankovnictví se příliš nevyplácí.

Jiří Schwarz, ekonom, Liberální institut:
Ukazuje se, že městská banka je převodovou pákou pro zasahování politiků do hospodářského života, resp. je jaksi nástrojem pro přerozdělování finančních zdrojů zpět do politiky.

Princip vlastnictví banky městem vám byl blízký?

Jan Kasl, primátor hl. m. Prahy:
No, přiznávám, že ta myšlenka se mi zdála být v tom počátku v tom roce 94 jako lákavá, protože jsme všichni trošku žili pod dojmem toho, co nám vykládali Vídeňáci o tom, jak to bude fungovat. Ale ukázalo se velice rychle, že to nefunguje a ukázalo se to na principu selhání lidského faktoru, selhání kontrolních mechanismů a hlavně na principu, kdy hromadný veřejnoprávní vlastník zkrátka nemůže se chovat jako bankéř.

Vlastimil Hadraba, bývalý předs. představenstva PMB:
Já si myslím, že správně koncipovaná komunální banka pořád se v Evropě vyskytuje jako věc, která je standardní.

Jiří Schwarz, ekonom, Liberální institut:
Ekonomické výsledky banky dlouhodobě nebyly dobré, ale nějak výrazně se nelišily od výsledku jiných špatných bank, které zkrachovaly už u nás. Tato banka nezkrachovala jenom proto, že měla městský charakter a tedy že město neustále zdůvodňovalo, jak je potřebné tuto banku mít.

Banka měla potíže už v počátku své existence. Tehdy, když se město v roce 1995 rozhodlo koupit za 300 milionů korun předluženou Royal banku a přejmenovalo ji na První městskou. Jejímu bývalému vedení se podařilo velké dluhy banky smazat, ale naopak udělalo řadu špatných obchodů, z kterých vznikly další problémy a dluhy.

Vlastimil Hadraba, bývalý předs. představenstva PMB:
Ono je vždycky potřeba, aby čas nám to ukázal a je určitě dobře, že policie vyšetřuje ty příslušné věci, které jsou zažalovány, protože teprve až výsledky vyšetřování nám ukáží, jestli to byla chyba řízení banky a nebo jestli to byly ty věci objektivní. Na druhé straně si myslím, že jsme nepřekročili v žádném v oblasti standard toho, co bylo v rámci českého prostředí prostě ta skutečnost, že tady byly poskytovány dobré i špatné úvěry, je realitou uplynulých 10 let.

Praha se chce svojí banky, která jí přináší spíše potíže a velké náklady, už několik let zbavit. Už jenom proto, že dosud jí První městská stála zhruba 1,5 miliardy korun. Prodejní cena banky, od které Praha odkoupila všechny špatné úvěry, je však třetinová - zhruba půl miliardy korun.

Jan Kasl, primátor hl. m. Prahy:
Pro mě bylo velkým zklamáním, že když jsme vlastně banku a to jsme měli vědět před 2 roky, museli očistit, jinak jsme ji nemohli prodat, tak jsme si všichni asi dělali iluze o vyšší hodnotě.

Jiří Schwarz, ekonom, Liberální institut:
Tuto ztrátu platí většinou daňový poplatník ať už prostřednictvím státního rozpočtu Fondu národního majetku či městského rozpočtu.

Kupcem banky bude zřejmě Česká pojišťovna, která už vlastní eBanku.

Michal Urban, mluvčí České pojišťovny:
Záměrem České pojišťovny, je, aby se První městská banka stala součástí finanční skupiny České pojišťovny a aby se zaměřila na rozvoj komunálního bankovnictví a na rozvoj hypotečního bankovnictví.

Původně však banku mělo koupit konsorcium firem Dexia a Communal Credit Austria. Tuto verzi prosazovali především členové sociální demokracie. Nejvyšší představitel ČSSD na magistrátu náměstek primátora Jiří Paroubek se dokonce potom, co konsorcium Dexia a Communal Credit neuspělo, rozhodl odstoupit z funkce předsedy dozorčí rady Prvním městské. Bývalý předseda představenstva banky Vlastimil Hadraba tvrdí, že Dexia a Communal Credit byly dohodnuti s některými vrcholnými představiteli města na koupi banky už před koncem výběrového řízení.

Vlastimil Hadraba, bývalý předs. představenstva PMB:
V principu potvrdili, že jsou předběžně dohodnuti s vedením města na vstup do městské banky a že pouze čekají na to, až město vyvede veškerá aktiva, aby získali v podstatě čistou banku s licencí bez jakýchkoliv závazků.

Rozumím tomu dobře. Už bylo tedy předem dáno, kdo bude tím strategickým partnerem?

Vlastimil Hadraba, bývalý předs. představenstva PMB:
Tak určitě nebylo nic podepsáno, ale ten rozhovor probíhal v tom duchu, že je dohoda jasná.

Prodej banky České pojišťovně, který zastupitelé pravděpodobně schválí tento čtvrtek, však nepřinese vyřešení řady problémových otázek. Například ještě stále probíhá vyšetřování provinění v souvislosti s některými úvěrovými obchody v minulosti, další kauzy jsou v rovině podaných trestních oznámení. Klid do banky nepřinášejí ani informace o tom, že školy, kterým Praha poskytuje dotace, musí mít svůj účet právě u První městské banky. Tuto povinnost primátor Kasl popírá a mluví o dobrovolnosti. Naopak pražský radní ve školství Tomčík tvrdí, že povinnost škol mít účet u banky je přirozená. Podle ekonomů je toto omezení samostatného ekonomického rozhodování velmi nebezpečné.

Redakce IN
Jen jednu drobnou poznámku k závěru článku - pamětníci si asi vzpomenou na případ městské organizace Institutu městské informatiky, který uložil peníze podle svého uvážení (a v naději na vysoké úroky) do banky, které poté zkrachovala. Organizace se z toho vzpamatovávala i s finanční injekcí města několik let. Je to jen připomenutí, že každé řešení má své úskalí, přičemž pomíjíme fakt, že problém má i svou rovinu ryze finanční, účetní atd.
26. června 2001
26. června 2001