Taxikáři chtějí vědět, proč ODS brání jejich podnikání

Právo - 30.1.2003
Autor: Tomáš Urban, Petr Janiš
Obrátí se dopisem na šéfa strany Mirka Topolánka
Pracovní skupina pražských taxikářů, která loni vznikla z iniciativy magistrátu, hodlá napsat dopis předsedovi ODS Mirku Topolánkovi i výkonné radě.
Bude chtít znát vysvětlení, proč se představitelé strany, která se v programu opírá o pojem svobodné podnikání, snaží o restrikci počtu řidičů taxi v metropoli. Právu dopis potvrdily tři zdroje, pracovní skupina při magistrátu totiž sdružuje většinu provozovatelů taxislužby. "Bylo by na místě, kdyby se někdo ve vedení ODS zamyslel nad tím, co jejich strana či lidé ze strany vlastně razí. Jestli jsou pravicoví, levicoví či jací vlastně jsou," reagoval pro Právo šéf profesního cechu taxikářů Pavel Pavlát. Rozhodnutí napsat dopis vedení ODS potvrdil i Jiří Kvasnička, šéf společnosti AAA Radiotaxi a mluvčí sdružení provozovatelů taxislužeb. "Chceme se zeptat, jestli ODS nějak změnila předvolební sliby anebo jestli se pánové (v čele radnice, pozn. red.) nějak vymaňují z programu strany," odpověděl Právu Kvasnička.
Nemíní čekat na další kroky radnice
Všech lidí, kteří mají něco společného s taxislužbou, se nemile dotklo, že rada hlavního města jednání o ceně i zkouškách opět odložila, a jsou přesvědčeni, že nelze nadále čekat na další kroky radnice. V záloze taxikáři mají žádost na ministerstvo financí. "Přeprava taxíkem není závazek veřejné služby, je to podnikání jako každé druhé, takže proč je regulovat? Reguluje snad magistrát ceny v restauracích? Řeknu vám, že nevidím situaci příliš optimisticky," posteskl si Pavlát. Zklamání zavládlo po úterním jednání radních i v taxislužbě Sedop. "Očekávali jsme, že magistrát s námi bude pokračovat v konstruktivní komunikaci, která se začala dařit," řekl obchodní ředitel firmy Miloš Plašil. "Bohužel se ukázalo, že nové vedení radnice nemá o řešení problémů taxislužby zájem. Bývalý ředitel magistrátu pan Zdeněk Zajíček na základě evropských znalostí situace podporoval zavedení vstupních zkoušek pro taxikáře a ne jejich neustálého opakování, které lidi uráží," sdělil Plašil, který otázku zkoušek preferuje před otázkou jízdného. Když řidič nesloží teoretické zkoušky, nesmí půl roku jezdit.
Proti snižování počtu taxi
"Problém je v tom, že restriktivní zkoušky stlačují počet řidičů v taxislužbě a rozvíjejí tzv. smluvní dopravu," řekl Kvasnička. Proti smluvní přepravě, jejíž auta na rozdíl od taxíků nejsou nijak označena a cena se nijak nereguluje, brojil právě Zajíček, jehož před koncem loňského roku ve funkci ředitele úřadu nahradil odborník na média Pavel Ťahan. "Současné vedení radnice se bude čtyři roky seznamovat se situací a potom přijde nový primátor a s ním noví lidé a vše se bude opakovat," shrnul Pavlát. Kvasnička se k němu připojil: "Nevím, jestli jsou (na radnici) kompetentní se vůbec k něčemu vyjadřovat, když na druhé straně nejsou kompetentní nic rozhodnout." Primátora Pavla Béma, který je zároveň členem výkonné rady ODS, se Právu k vyjádření včera nepodařilo zastihnout.
30. ledna 2003
30. ledna 2003