Taxislužba a EU – TV ČT 1 – 24. 7. 2003 - Relace: U nás v Evropě

Moderátor (Zuzana Šimůnková): Pražské taxikáře zastupuje v našem studiu předseda sdružení Cech TAXI Praha Pavel Pavlát a vítám také Jana Heroudka, ředitele odboru dopravy Magistrátu hl. města Prahy.

Dobrý den. Pane Pavláte, zahraniční průvodci varují před pražskými taxikáři. Teď jsme sice v reportáži slyšeli, že všichni asi nejsou lumpové, ale přesto když třeba německý automotoklub přímo říká, že pražští řidiči taxi předražují několikanásobně, manipulují s taxametrem, nemůžete vy jako profesní sdružení s tím něco dělat?

 

Pavel Pavlát, Cech TAXI Praha:

S tím, co říká automotoklub těžko. Otázka je spíš asi někde jinde, ten problém je letitý. Ten dopravce, který tam mluvil, že je to záležitost nějakých 200, 300 lidí. Sdružení jako takové nemá pravomoci, aby je z podnikání vyloučilo, aby jim zabránilo v podnikání, nebo je nějakým způsobem zpacifikovalo, je to plně v rukách státní správy. K mé lítosti musím říct, že za 12 let se státní správa s těmito lidmi nevyrovnala. Tam je totiž ten největší problém.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Pane Heroudku, magistrát před rokem dělal intenzivní kontroly pražských taxikářů a při nich zjistil, že každý druhý taxikář okrádá. Co jste s tím od té doby udělali?

 

Jan Heroudek, Magistrát hl. m. Prahy:

Musím konstatovat, že ty intenzivní kontroly probíhají nadále. Samozřejmě všichni ti řidiči, u kterých bylo zjištěno předražování jízdného, tak s nimi bylo zahájeno správní řízení, mnozí už mají pravomocná rozhodnutí o uložení pokuty. Pokuty nejsou malé.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Takže magistrát tím získá peníze, ale odebíráte jim koncesi? Kolik jste jich odebrali?

 

Jan Heroudek, Magistrát hl. m. Prahy:

Je tam jeden zásadní problém. Bylo by tu potřeba možná trochu podrobnější vysvětlení. Koncesi mají dopravci jako takoví, nikoliv řidiči taxislužby. To je otázka živnostenského zákona. Řidiči mají pouze průkaz řidiče taxislužby, který vydáváme jako dopravní úřad, ale tam je jednou ze základních podmínek spolehlivost. Bohužel v žádném zákoně není ta spolehlivost definována. Dostáváme se pak do slepé uličky, jak s těmito jedinci nakládat.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Pokud dnes zákazník nemá kontrolu nad cenou a kvalitou taxislužby, tak vy s tím nemůžete nic udělat? Jste spokojení s tím stavem?

 

Jan Heroudek, Magistrát hl. m. Prahy:

Rozhodně ne. Je připraven pro první zasedání zastupitelstva hl. města Prahy po prázdninách materiál, kterým by Praha v rámci své zákonodárné iniciativy chtěla zajisti novelu zákona o silniční dopravě, kde by bylo jednoznačně stanoveno, jak proti těmto řidičům bude možné postupovat.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Pane Pavláte, v čem je podle vás ten největší problém? Proč nemůžete ti lidi dostat ze svých řad? Přeci ti poctiví řidiči jako je pan Žemlička, by to asi uvítali.

 

Pavel Pavlát, Cech TAXI Praha:

Nemyslím si, že legislativní úprava zákona 111 cokoliv vyřeší, protože musím říct, že podnikání v taxislužbě je ve své podstatě jediné podnikání, které se po 90. roce snaží řídit úředníci. Jako jediné podnikání také tím pádem nefunguje. Předpokládal jsem, že za socialismu se všichni poučili, že když něco řídí úředník, nikam to nevede.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Určitá pravidla si vynucuje už fakt, že musí být chráněn spotřebitel, že musí mít pod kontrolou jakou kvalitu služby dostává a za jakou cenu? A měl by to vědět dřív, než sedne do taxíku. Jaká pravidla byste zavedl vy?

 

Pavel Pavlát, Cech TAXI Praha:

Na to máme zákon na ochranu spotřebitele, ale myslím si, že to řešení je nasnadě. My se ho snažíme nějakých 10 let, bůhví jak dlouho prosadit, ale zbytečně. Tvrdíme, že podnikání v taxislužbě je podnikání jako každé jiné. Je to pravda. 70 % přeprav po republice je vlastně doprava. Vůbec to nesouvisí s tím spotřebitelem, s vámi. Tvrdíme, že ten, kdo tohle má garantovat, je město. Všude ve světě každé město pro své občany zřizuje stanoviště a prostřednictvím stanovišť nabízí nějakou službu. Na těch stanovištích lze vytvořit systémové podmínky pro splnění nějakého standardu. Každý spotřebitel ví, že na tom stanovišti se dočká takových a takových služeb. Tam by to mělo být, protože to město tam těm spotřebitelům cosi zaručuje. Je to totiž jakýsi závazek veřejné služby, tzn. zajišťování dopravní obslužnosti ve prospěch města v místech, kde to město předpokládá za potřebné.

 

Moderátor (Zuzana Šimůnková):

Nechme mluvit pana Heroudka. Co tomu říkáte?

 

Jan Heroudek, Magistrát hl. m. Prahy:

Myslím si, že si pan Pavlát trochu odporuje, protože jestliže je to podnikání jako každé jiné, tak proč chce po měst, aby mu vytvářelo nějaké speciální podmínky. Nicméně souhlasím s tím názorem, že většina toho problému se dá vyřešit těmi taxi stanovišti, pronájmem. Je to jeden z dalších hlavních kroků, které město v této souvislosti připravuje a měly by se od začátku příštího roku nějakým způsobem upravit. Je to zvýšení počtu těch taxi stanovišť. V současné době projednáváme s městskými částmi jejich umístění, velikosti atd. Zase musím trochu odporovat, ale toto nám nevyřeší těch 200 lidí, o kterých jsme mluvili předtím.

25. července 2003
25. července 2003