Téměř čtyři desítky násilníků byly letos v Praze vykázány z bytu či z domu

Jen tento týden třikrát musela zasáhnout pražská policie v případech domácího násilí. „K dnešnímu dni eviduje Intervenční centrum Centra sociálních služeb Praha třicet devět případů, kdy policie vykázala na deset dní z bytu či domu někoho, kdo se dopustil násilí na blízké osobě,“ popisuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Až na výjimku byli násilníky muži, více než polovina z nich jednala i pod vlivem alkoholu. Obětem domácího násilí nabízí Intervenční centrum bezplatnou pomoc - poskytuje sociálně právní poradenství, zprostředkuje návštěvu psychologa, případně krizové nebo azylové ubytování.

  • 3 minuty čtení

 

Jen tento týden třikrát musela zasáhnout pražská policie v případech domácího násilí. „K dnešnímu dni eviduje Intervenční centrum Centra sociálních služeb Praha třicet devět případů, kdy policie vykázala na deset dní z bytu či domu někoho, kdo se dopustil násilí na blízké osobě,“ popisuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Až na výjimku byli násilníky muži, více než polovina z nich jednala i pod vlivem alkoholu. Obětem domácího násilí nabízí Intervenční centrum bezplatnou pomoc - poskytuje sociálně právní poradenství, zprostředkuje návštěvu psychologa, případně krizové nebo azylové ubytování.

 

Od ledna letošního roku má policie oprávnění vykázat ze společného obydlí toho, kdo se dopouští násilí na blízké osobě, a nyní, po téměř osmi měsících, se podle zkušeností pražského Intervenčního centra ukazuje, že institut vykázání je velkou pomocí ohroženým osobám.

„Z pražské statistiky vyplývá, že oběťmi jsou výhradně ženy, ve dvou případech dokonce společně s manželem, když šlo o rodiče, které napadli jejich synové. Násilí se až na jednu výjimku, kdy mladá žena pečující o čtyřletou dcerku surově napadla svou o padesát let starší babičku, dopouštějí muži. Projevů násilí – fyzického i psychického – jsou často svědky i děti. V šedesáti  procentech případů se na násilí podepsal alkohol a dva násilníci byli drogově závislí,“ uvedl radní Jiří Janeček a dodal: „Pro Prahu není dobrou vizitkou ani to, že se domácího násilí dopouštějí poměrně vzdělaní partneři – muži vysokoškoláci a středoškoláci, kteří si nad ženou postupně vybudovali absolutní kontrolu.Jakmile žena nastoupí do práce a začne se osamostatňovat, přibývají konflikty, hádky a ze strany muže násilné chování.“

Jak zdůraznil ředitel Centra sociální služeb Praha David Červenka, při pomoci ohroženým osobám je velmi důležitá rychlost a dobrá spolupráce s Policií ČR, která rozhodnutí o vykázání oznamuje do Intervenčního centra do 24 hodin. Pracovnice centra kontaktuje oběť, zjišťuje, zda se cítí po vykázání násilníka bezpečně a nabídne další pomoc - sociálně právní poradenství, zprostředkování návštěvy psychologa, případně krizové nebo azylové ubytování. „Veškeré služby jsou bezplatné. Mnohé z klientek na základě vlastního rozhodnutí podávají návrh na rozvod, návrh na svěření dětí do péče a postupně řeší i majetkové a bytové problémy,“ dodal radní Janeček. Podle něj se v 70 % případech ohrožené osoby na Intervenční centrum obracejí opakovaně.

Intervenční centrum pomáhá i lidem, kteří se chtějí pouze poradit, jak řešit domácí násilí. Měsíčně zavolá do centra na tel. č. 281 861 580 v průměru asi stovka zájemců o konzultaci. „Od října zavedeme v Intervenčním centru další službu - psychoterapeutickou skupinu pro osoby s obtížemi v partnerském vztahu nebo ohrožené domácím násilím,“ informoval ředitel David Červenka.

 

Podrobnější informace v příloze

 

 

V Praze 24.8.2007

 

 

 

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

   
24. srpna 2007
24. srpna 2007