Tištěný a zvukový záznam tiskové konference po zasedání Rady hl. m. Prahy ze dne 29.6. 2004 - 16.00 hodin

Účastníci tiskové konference: Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy, Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hl. m. Prahy, RNDr. Miloš Gregar, radní hl. m. Prahy, Jan Slezák, radní hl. m. Prahy, Ing. Martin Trnka, ředitel Magistrátu hl. m. Prahy, Bc. Radka Procházková, ředitelka odboru Public Relations MHMP

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Tištěný a zvukový záznam tiskové konference po zasedání Rady hl. m. Prahy ze dne 29.6. 2004 - 16.00 hodin

zvuk.gif Zvukový záznam

Bc. Radka Procházková, ředitelka odboru Public Relations Magistrátu hlavního města Prahy

Dobrý den, dámy a pánové, dovolte mi, abych  vás přivítala na dnešní tiskové konferenci. Ráda bych přivítala také pana radního Gregara, pana radního Slezáka a pana ředitele magistrátu pana Trnku. Doufám, že pan náměstek Blažek a pan náměstek Bürgermeister dorazí v krátké době. Slíbili účast. Prosím o úvodní slovo pana radního Gregara.

RNDr. Miloš Gregar, radní hlavního města Prahy

Já snad ani nebudu mít úvodní slovo k jednání rady jako takové. Využiji nepřítomnosti pánů náměstků, protože mají bezodkladný hovor, a spíš se soustředím na materiály, které já jsem dnes předkládal do rady. Bylo jich víc. K těm důležitějším – ty byly dva. Jeden, ten myslím, že bude – nebo oba budou Pražany mimořádně zajímat. Jeden z nich je z oblasti odpadního hospodářství. Jak víte, tak vláda schválila a parlament potvrdil novelu zákona o dani z přidané hodnoty, kterou my jsme rozporovali a přes naše poslance v parlamentu jsme se snažili dosáhnout jiného zatřídění právě služeb z hlediska odpadů. Nicméně se to nezdařilo a daň z přidané hodnoty u odpadů je dnes 19 %, což znamená nárůst o 14 %. My jsme po dlouhých diskusích se vlastně rozhodli nepřenášet toto břemeno v roce 2004 formou změny vyhlášky na občany hlavního města Prahy, protože uprostřed trati se ty podmínky nemění, podle našeho soudu. Nicméně bude to znamenat zátěž řádově 76 milionů korun pro rozpočet hlavního města Prahy, který musíme teprve někde vygenerovat. Samozřejmě, pražský rozpočet rezervy má. Nemá je nevyčerpatelné a daň z přidané hodnoty je jednou z řekněme takových když to řeknu pateticky morových ran, které rozpočet dostal, a to nejen v oblasti odpadů, ale i v oblasti ostatních náležitostí, zejména v investiční výstavbě. Takže chci říci, že rada dnes schválila dodatek ke smlouvě o komplexním systému nakládání s odpadem a nebezpečným odpadem, nebo resp. nebezpečnými složkami komunálního odpadu s tím, že si je vědoma toho, že se jedná o rozpočtové nároky řádově ve výši 76 milionů korun. Od příštího roku samozřejmě bude potřeba tu vyhlášku změnit a rozhodnutí parlamentu a vlády bude přeneseno na obyvatele hlavního města Prahy. Tak jako my z toho nemáme radost, tak z toho nebudou mít radost ani Pražani, ale nebylo to rozhodnutí naše. Je to rozhodnutí, které bylo vyvolané změnou zákona.

Druhým materiálem, řekněme poměrně obsáhle diskutovaným, protože se jedná vlastně o první oficiální krok navenek z hlavního města Prahy, je to schválení záměru projektu Celková přestavba Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Je to první krok, který jaksi startuje otázku financování, otázku technických konzultací a otázku vůbec spolupráce s fondy Evropské unie – a nejen Evropské unie, ale i Státního fondu životního prostředí. Musím říci, že ta diskuse byla poměrně obsáhlá, vzhledem k tomu, že kolegům v radě některé ty věci, zejména co se týče doby výstavby, harmonogramu, ale i otázky financování, byly řekněme trošičku komplikovanější. Nicméně výsledek je ten, že v předložené podobě materiál byl schválen, i když víme, že v otázce financování existují určité rezervy, které věříme, že v rámci výběrových řízení, v rámci zpřesnění dokumentace, v rámci technických konzultací a samozřejmě otázky i spolupráce s provozovatelem, ale i s Pražskou vodohospodářskou společností povedou k tomu, že v budoucnu s vysokou pravděpodobností dojde ke snížení ceny nebo respektive těch nákladů, které jsou dnes spojeny s tím materiálem, který je žádostí o poskytnutí dotace z fondu Evropské unie. Já to říkám proto, abychom už od začátku deklarovali, že nová Ústřední čistírna odpadních vod nemá ambici stát se novou Fatou Morgánou v rámci investiční výstavby hlavního města Prahy a že naše opatrnost možná v úvodu tohoto projektu je právě i zaviněna trošičku tím, že to stigma před sebou máme, i když jsme ho nezavinili. Tak jsme nějakým způsobem účastníky toho ne příliš povedeného investičního záměru. Myslím teď Fatu Morgánu. Čili věřme, že to nebude ten případ. Věnujeme tomu mimořádnou pozornost a řekněme rezervy, obsažené v tom investičním záměru by měly být dostatečné z hlediska ceny, peněz a možnosti prodloužení harmonogramu té stavby. Takže jinak zbytek je obsažen v tiskové zprávě. Myslím si, že to podstatné z hlediska technického řešení, lokalizace už jsem vám tady odvykládal v době, kdy jsme to schvalovali jak v radě, tak v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Toto je vlastně řekněme výstup směrem na ven, směrem k financování, směrem k Evropské unii a evropským fondům. To je asi vše. Děkuji.

Bc. Radka Procházková

Děkuji panu radnímu. Pokud máte nějaké dotazy – už vidím první, prosím, ptejte se.

Michal Burian, ČTK

Já bych se rovnou zeptal, kolik očekáváte, že Evropská unie by mohla na ten projekt dát nebo tedy o kolik peněz žádáte?

RNDr. Miloš Gregar

Jak ty konzultace vedeme v tento moment, tak se ukazuje nereálná částka vyšší než 30 % stavebních nákladů projektu, což reprezentuje rozmezí čtyř – možná pěti miliard korun asi. Předpokládáme kofinancování ze Státního fondu životního prostředí, možná z ministerstva zemědělství. To, co je podstatné a co jsem možná neuvedl a uvésti měl, já to tady opakuji pokaždé, když se o čistírně bavíme. My prostě nechceme zapomenout na ten starý závazek státu z privatizace Pražských vodovodů a kanalizací, že prostředky získané z privatizace pražské vody by se měly do pražské vody vrátit, alespoň když už ne v celém rozsahu, tak alespoň v nějaké části, což znamená, že budeme vyjednávat samozřejmě s vládou o tom, aby poskytla prostředky na výstavbu nové čistírny odpadních vod. A to už nejen proto, že vlastně příjemce privatizace byl Fond národního majetku, respektive vláda, ale díky tomu, že přístupové dokumenty hovoří o Čechách jako o citlivé oblasti, a to je vlastně důvod, proč k celé investici přistupujeme. Protože musíme do roku 2010 splnit limity, které jsou dány právě přístupovými dokumenty, a to je neoddiskutovatelný fakt, že stát nás zatáhl do relativně složitého problému této investiční akce a myslíme si, že je to dluh českého státu vůči Praze kofinancovat tuto akci.

Bc. Radka Procházková

Já děkuji za odpověď. Máte prosím někdo další otázky k tomuto tématu? Pokud ne, tak děkuji panu radnímu.

RNDr. Miloš Gregar

Já se omlouvám, mám ještě nějaké jednání, tak mě, prosím, omluvte.

Bc. Radka Procházková

Dodatečně ještě vítám pana náměstka Blažka a prosím ho, zda by nám mohl říci úvodní slovo k jednání rady.

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy

Určitě. Já bych to zásadní z mého pohledu, co se dnes událo, což není žádné překvapení. Dnes rada jednomyslně schválila změnu ceny jízdného pro Taxislužbu. Od 1. července, to znamená od čtvrtka, a s tím, že nástup bude 34,- korun oproti stávajícím 30,- korunám, jízdné 25,- Kč za kilometr oproti stávajícím 22,- Kč a minuta čekání bude v maximální ceně 5,- Kč proti stávajícím 4,- Kč. Já myslím, že není třeba to sáhodlouze zdůvodňovat, neboť jsem o tom mluvil již před měsícem, kdy rada rozhodla o tomto záměru. Je potřeba říci, že ten důvod je zřejmý, a to – myslím tím důvod zvýšení maximální ceny. Je to reakce na změnu zákona o DPH a přesun sazby daně z přidané hodnoty v této oblasti zpětně na  19 %. V rámci připomínkového řízení vlastně de facto všechna připomínková místa, včetně ministerstev, s tímto návrhem souhlasila. Pouze ministerstvo financí doporučilo v dohledné době – a to znovu opakuji, městská rada se tím zabývala již před měsícem, provést detailní konkrétní kalkulaci regulované ceny s tím, že by podle závěrů z minulého jednání městské rady k tomuto mělo dojít na podzim letošního roku, abychom samozřejmě provedli konkrétní prozkoumání jednotlivých cen tak, aby stanovená maximální cena odpovídala stávající tržní situaci.

Bc. Radka Procházková

Děkuji panu náměstkovi. Prosím, pokud se chce někdo zeptat, může. Pokud ne, děkuji a prosím o slovo pana radního Slezáka.

Jan Slezák, radní hlavního města Prahy

Ještě jednou dobré odpoledne. Dnešní rada, co se týká projednávání materiálů školských, z oblasti školství, tak tedy byla docela plodná, protože se projednávalo mimo jiné jedenáct tisků, které se týkaly personálních změn. Z toho deset tisků, kde byli jmenováni ředitelé jednotlivých škol a školských zařízení, které zřizuje hlavní město Praha. Prvním takovým bylo odvolání pana Jiřího Melichara z funkce ředitele Domu dětí a mládeže Praha 8,  a to z důvodu odchodu do důchodu a jmenování nové ředitelky, kterou se stala paní Mgr. Jana Vargová, a to s účinností od 1. 8. 2004. Dalším byl návrh na jmenování ředitelky Středního odborného učiliště dopravního Praha 6 – Ruzyně, K letišti 278, kde pan ředitel Horák odcházel opět na vlastní žádost do důchodu a rada jmenovala paní Mgr. Olgu Pávíčkovou ředitelkou Středního odborného učiliště dopravního Praha 6 – Ruzyně. Třetím byl návrh na jmenování ředitele Christiana Dopplera, Praha 5 – Smíchov, Zborovská. Tam byl odvolán z funkce ředitele doc.  Zdeněk Kluiber a byla jmenována novou ředitelkou Mgr. Renata Pauchová. Další bylo jmenování ředitelky Gymnázia Praha 6, Arabská 14, kde na vlastní žádost odchází do důchodu ředitelka paní Jaroslava Beránková a rada jmenovala novou ředitelkou paní Zdeňku Hamalkerovou. Další škola byla Obchodní akademie Praha 2, Vinohradská 38, kde rezignoval na funkci ředitele pan ing. Jan Jančík a rada jmenovala následně dnes do této funkce pana dr. Milana Macka.  Dále je to jmenování ředitelky Gymnázia Praha 5, Na Zatlance 11, kde rada vzala na vědomí ukončení činnosti ředitele Mikulky, který se vzdal na vlastní žádost funkce, a jmenovala ředitelku Mgr. Jitku Fraňkovou ředitelkou tohoto gymnázia. Dalším byl návrh na jmenování ředitele Gymnázia Praha 9, Litoměřická, kde opět po dlouhé době skončil na vlastní žádost pan Stanislav Rypáček a rada na návrh konkurzní komise jmenovala ředitelem této školy Mgr. Marka Kauffmanna. Dalším je Gymnázium Praha 3, Sladkovského náměstí 8, kde opět odchází do důchodu paní ředitelka Marie Pličková a rada na návrh konkurzní komise jmenovala dr. Ivana Nefeho. Dalším je návrh na jmenování ředitele Svobodné speciální školy Jana Ámose Komenského, Praha 2. Jedná se o speciální školu, kde na základě hodnocení rada odvolala paní dosavadní ředitelku Janu Vášovou a jmenovala novou ředitelku Mgr. Magdalenu Spáčilovou s účinností od 1. července. Poslední z těchto personálních změn se týká Střední odborné školy pro administrativu Evropské unie a Středního odborného učiliště technického Praha 9, kde rezignovala na funkci ředitelky Jana Wolfová a na základě doporučení konkurzní komise rada jmenovala ředitelem této školy Mgr. Romana Lišku. Já bych chtěl ještě říct, že na svoji funkci rezignoval i ředitel Pražské konzervatoře pan Mgr. Neumann a rada jmenovala konkurzní komisi na výběr ředitele pro tuto školu.

Dalšími tisky z těch důležitějších byly tisky, kdy rada schválila vyhlášení celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2005. Jedná se o čtyři grantové programy. Program č. 1 je program na podporu rozvoje vzdělanosti, spolupráce s vysokými školami, vědeckými a výzkumnými institucemi, především v oblasti vzdělávání managementu, pedagogických a výchovných pracovníků škol a školských zařízení hlavního města Prahy. Grantový program č. 2 je program na podporu integrace a dalšího začleňování žáků – cizinců a žáků ze znevýhodněného socio kulturního prostředí do škol a školských zařízení. Grantový program č. 3 je program na podporu integrace dětí a žáků se specifickými vzdělávacími potřebami a grantový program č. 4 je program na podporu vzdělávacích aktivit. Co se týče vyhlášení celoměstských programů podpory využití volného času dětí a mládeže na území hlavního města Prahy pro rok 2005 – je vyhlášeno pět těchto akcí, a to je: prostory pro činnost, akce ve volném čase, akce pro neorganizované děti a mládež na území hlavního města Prahy, kluby pro neorganizovanou mládež a podpora účasti na prezentačních a soutěžních akcích v zahraničí. Jinak podrobnou zprávu myslím jste dostali nebo máte ji k dispozici v písemné podobě. Děkuji za pozornost.

Bc. Radka Procházková

Já děkuji panu radnímu. Pokud máte někdo doplňující otázky, můžete se nyní zeptat. Pokud ne, dodatečně vítám pana náměstka Bürgermeistera a prosím ho o slovo.

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

Já bych asi vypíchl z projednávaných bodů v radě jednak věci, které se týkají mých kompetencí. Bezesporu jsou to další čtyři radou projednané a rozhodnuté obchodní soutěže na výstavbu protipovodňových linií. Znamená to, že v podstatě kromě oblasti Zbraslavi, Karlína a Tróje víme jak závaznou cenu dodávky těchto staveb, tak závazné termíny, které vítězové nabídli, které jsou tím pádem pak i závaznými sankcemi. Stručně řečeno v polovině příštího roku by v podstatě centrální části Prahy, to znamená Holešovice, Libeň, Karlín, Nové Město, Smíchov a Modřany měly být chráněny před navrhovanou úrovní velké vody – tj. povodní 2002 + rezerva 30 cm. To je jednoduchý a myslím docela významný závěr, protože ty obchodní veřejné soutěže už tím pádem v těchto úsecích proběhly všechny.

Druhým takovým zajímavým střípkem je vyúčtování zóny placeného stání na území Prahy 1. Je to snad možná zajímavé i v kontextu bouřlivé debaty, která proběhla před týdnem na zastupitelstvu. Ta čísla jsou zajímavá. Pokud se dá usuzovat z peněz, a to bezesporu, parkovacích automatů – tak se nám o 40 % meziročně zlepšila respektovanost, protože z toho stavu bylo vybráno 25 milionů v roce 2002, v roce 2003 bylo vybráno 35 milionů a je to určitě důsledek určité houževnaté snahy v roce 2003 si vymáhat zónu placeného stání. Rezidentů nám nepřibylo, vybralo se od nich 3,27 milionů, to je v podstatě pořizovací cena rezidenčních karet. Zrovna tak nám bohužel nepřibylo ani abonentů – to jsou ty podnikatelské dražší karty. Ale má to svůj milý důsledek – většina nebo spousta parkovacích míst se pod tímto cenovým diktátem vybudovala ve vnitroblocích a na pozemcích vlastníků kancelářských budov. To je komentář, který pro mě stojí za zmínku a určitě toto vyúčtování zóny bude velmi rozumným podkladem pro budování dalšího konceptu nebo zlepšeného nebo nového konceptu parkování pro další městské části v centru města.

Dalším zajímavým bodem, kterým bych tady asi rád zastoupil primátora, já si tady jenom musím najít tisk, který jsem měl před chvílí v ruce – tady. To je tak složité, že to musím číst. Rada souhlasila s tím, abychom byli organizátory i finančně pomohli organizaci setkání Institucionálního výboru kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy a Komise pro ústavní záležitosti a evropskou ústavu výboru regionů Evropské unie, která se v Praze v České republice uskuteční 20. – 21. září 2004 v Kongresovém centru. Ta akce je významná, protože podle všeho je to  první zasedání těchto výborů mimo Brusel a já z toho mám osobně radost, že Praha automaticky byla takhle vyzvána k pořádání, protože Asociace krajů ani Svaz měst a obcí nemá organizační ani finanční sílu něco takového zajistit vlastními silami, a konec konců kdo jiný než Praha. Jsme členy obou uskupení a je to další krůček k tomu, řekněme, aby Česká samospráva v Evropě měla svoji váhu, když už do ní tak patříme bezprostředně a zaplať pánbu za to. Já myslím, že tím jsem profiltroval to co tady ještě nezaznělo a co z takové první reakce na dnešním jednání rady jsem považoval za důležité říct. I když na to není tisková zpráva.

Bc. Radka Procházková

Děkuji panu náměstkovi. Takže pokud byste měli nějaké doplňující otázky, teď máte možnost se ptát. Můžete se ptát i celkově k dalším tématům. Pokud ne, děkuji vám za to, že jste dnes přišli a těším se na viděnou příští týden nebo po další radě, která bude až 20.července.

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
odbor Public Relations MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

30. června 2004
30. června 2004