Tištěný a zvukový záznam z tiskové konference po zasedání Rady hl. m. Prahy ze dne 10.8. 2004 – 16.00 hodin

Účastníci tiskové konference: MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy, Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy, Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města Prahy, ministr pro místní rozvoj, Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy, Radka Procházková, ředitelka odboru Public Relations Magistrátu hl. m. Prahy

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Tištěný a zvukový záznam z tiskové konference po  zasedání Rady hl. m. Prahy ze  dne  10.8. 2004 – 16.00 hodin 

zvuk.gif Zvukový záznam tiskové konference

Radka Procházková, ředitelka odboru Public Relations Magistrátu hlavního města Prahy

Dobrý den, dámy a pánové, dovolte, abych vás přivítala na dnešní tiskové konferenci. Ráda bych přivítala i naše hosty, pana primátora Pavla Béma, náměstka a zároveň i nově zvoleného ministra  -jmenovaného ministra pro místní rozvoj pana Paroubka, pana náměstka Bürgermeistera a pana náměstka Blažka. Pan náměstek Hulinský se omlouvá, ten dnes nepřijde. Takže Děkuji a poprosím pana primátora o úvodní slovo.

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

Hezký den, dámy a pánové. Rada dnes projednala dohromady 113 – 114 – 115 – sto patnáct procedurálních bodů. Řada z nich byla běžnými majetkovými dispozicemi, některé byly zajímavější. Já bych si dovolil z těch zajímavějších alespoň za rezorty, případně za nepřítomné radní či náměstky, uvést několik podrobností. Za prvé asi sledujete, že v důsledku větších ambic hlavního města Prahy na kvalitu i v konečném důsledku na čtenost Pražských Listů, měsíčníku, který pravidelně vychází v gesci hlavního města Prahy, bylo vyhlášeno výběrové řízení na obsahové i grafické zpracování budoucí podoby Listů, výrobu, distribuci, tisku Listů hlavního města Prahy. Veřejné obchodní soutěže se  zúčastnili čtyři uchazeči: R-Media, Vltava-Labe-Press, Entre a Ringier. Hlavní město Praha schválilo nejlepší nabídku, a tou nabídkou byla nabídka uchazeče č. 3 – tj. Sdružení Vltava-Labe-Press, a.s. Tardus, která nejenom že splnila veškeré podmínky soutěže, ale také předložila vysoce kvalitní nabídku, od které očekáváme, že hlavní město Praha v měsíčních intervalech bude dále vydávat svoji tiskovinu a věříme, že i vám bude k užitku, nejenom Pražanům.

Druhá informace z oblasti společensko-kulturní. Rada hlavního města Prahy dnes schválila zapůjčení Staroměstské radnice, výstavních prostor, Křížové chodby a Rytířského sálu společnosti Lotos, která uspořádá u příležitosti 100. výročí narození Jana Wericha výstavu ve dnech 1. února 2005 – 9. dubna 2005. Výstava bude obsahovat fotografie, divadelní programy, reklamy, novoročenky, časopisy, plakáty, ukázky z osobní korespondence či noty, další dokumenty. Exponáty pro výstavu v této chvíli dává dohromady Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní muzeum, Národní filmový archiv a samozřejmě sběratelé, kteří se odkazem Jana Wericha a Jiřího Voskovce zabývají.

Třetí zajímavá nebo významná informace se týká přípravy hlavního města Prahy na čerpání z evropských fondů. Možná si vzpomenete, ale v historii jsme dvakrát na tiskových konferencích kritizovali nebo s výhradami jsme se vyjadřovali na úroveň, kvalitu, rychlost přípravy pro čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů pro Cíl 3 v našem regionu. Pro upřesnění Cíl 3 představuje základní rámec pro veškerou pomoc Bruselu, která se dotýká lidských zdrojů. V zásadě finanční prostředky v této oblasti ve výši přibližně 3,5 miliardy Kč v rozmezí let 2004 – 2006 může čerpat jak hlavní město Praha, tak jednotlivé městské části. Ale také především a hlavně organizace, nestátní a neziskové organizace, občanská sdružení, samozřejmě i organizace příspěvkové, které zřizuje hlavní město Praha. Náš historický problém spočíval v tom, že řídící orgány – Ministerstvo práce a sociálních věcí – včas nepřipravilo podkladové materiály, manuál pro předkládání projektů, pravidla pro technický monitoring jednotlivých programů nebo projektů. V této chvíli můžeme konstatovat, že ty největší překážky ze strany řídícího orgánu, bez kterého jsme se nemohli pohnout dál, byly odstraněny. Hlavní město Praha obdrželo od Ministerstva práce a sociálních věcí klíčové dokumenty, bez kterých není možné postupovat dál. Tím klíčovým dokumentem je především operační manuál pro jednotlivý programový dokument v Cíli 3 – Návrh dohody o spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Předpokládáme, že finanční prostředky by bylo možné začít v tom procesu předkladu projektů čerpat řekněme na přelomu let 2004/2005. Předpokládáme, že projekty by mohly být kolektovány někdy v září – říjnu letošního roku.

Poslední zajímavostí – tisková zpráva, která se dotýká rezortu pana kolegy Slezáka – nikde ho tu nevidím. Schválili jsme dnes názvy veřejných prostranství na některá území v hlavním městě Praze. Seznam – výčet názvů ulic je obsažen v tiskové zprávě, tak si myslím, že – snad kdybyste měli nějaké otázky, jsme připraveni odpovědět.

Radka  Procházková

Děkuji panu primátorovi a prosím o slovo pana náměstka Bürgermeistera.

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy

Já za svoje kompetence bych se rád zmínil o třech materiálech. Jeden se týkal přidělení 500 bytů nebo řekněme rozhodnutí o tom, jakým způsobem bude s nimi naloženo. Drtivá většina pochází z výsledku investiční výstavby hlavního města Prahy. Zřejmě nejzajímavější na tom je, že dáváme jak Městské policii, tak Policii České republiky v podstatě 10 % z této kvóty, 51 bytů. Doufáme, že tento impuls stabilizační a motivační přinese své ovoce, protože my v podstatě jinak než materiálně pomáhat policii neumíme k tomu, aby byla schopna zlepšit svoji výkonnost a efektivitu práce. Je to poslední přidělování bytů podle několik let nastavených pravidel, protože na základě schválené nové koncepce bytové politiky bychom příště již s byty měli zacházet v nově nastaveném modelu a ty termíny jsou takové, že bezesporu se tento úkol podaří splnit.  Takže kromě oněch citovaných bytů pro městské policisty, pro Policii České republiky, je tam zhruba 14 bytů stabilizačních pro řekněme potřeby ředitele Magistrátu nebo pro potřeby stabilizace a motivace pracovně důležitých pracovních funkcí pro chod města. Je tam pamatováno i na učitele, sociální bydlení, bezbariérové byty, tam je asi 30, přes 30 bytů bezbariérových, a ostatní případy nutných potřeb přidělování bytů se standardně řeší přes městské části, kam jde více jak 300 bytů z této kvóty.

Druhým bodem, který jsem velmi rád, že rada jednomyslně schválila, je schválení záměru velkého rozvojového území Masarykovo nádraží – Florenc, ČSAD Florenc, v podstatě až k patě Vítkova. Jedná se o záměr změnit územní plán tak, abychom řekněme našli nové, lepší řešení pro kolejové prostory, pro zaústění příměstské dopravy do centra města. Podaří-li se vše, tak by se mohly naplnit sny některých architektů a prodloužit ulici Opletalovu do ulice Na Florenci, lépe propojit Karlín s Novým Městem. Např. se rýsuje možnost natáhnout ulici Na Florenci do ulice Pernerovy. Vše toto bude – tato studie velkého rozvojového území prověřovat a budeme ve spolupráci s odborníky z Českých drah a podobně hledat, zda-li je možné zcela nové koncepční řešení tohoto území. Jenom jako perlička – vlastně důvod, proč toto území chceme takto znova promyslet – dráhy kdysi pronikly ještě městskými hradbami do intravilánu historického města, založeného vlastně ještě Karlem IV. v době než  se stavěly Vinohrady, než vznikly Vrchlického sady a všechno toto – a tenhle průlom železniční dopravy do samého centra památkové rezervace je možné znovu promyslet, vyhodnotit, a možná zacouvat trochu dál a umožnit další rozvoj pro to území. Takže pro mě je to i z hlediska mé minulosti politické  - osmiletého starosty na Praze 1 – bod velice důležitý a jsem sám zvědav, jak se podaří tento impuls využít.

Třetím bodem, který pro mě je důležitý: rada schválila novou trasu vedení protipovodňové ochrany. Týká se to Tróje, kde jsme řekněme citlivěji zaoblili protipovodňovou ochranu, která od vyústění vnitřního městského okruhu v oblasti Tróje, v oblasti tam kde teď vlastně přechází metro přes řeku povede jako zemní val. Chceme využít tuto stavební činnost k vybudování nové komunikace tak, aby se lépe dopravně obsloužila zoologická zahrada. Konec konců se napojila na areál Trojského kanálu, který je významným sportovištěm, kde se bude konat mistrovství světa ve vodním slalomu a celá ta lokalita, když se tam teď projdete, nebo pokusíte se přesněji řečeno prodrat svým způsobem džunglí opuštěnou od zahrádkářů a  od všech možných aktivit a výstavba protipovodňových zábran by v tomto smyslu vnesla do tohoto území nový impuls. Takže za mě tři důležité body, které jsem radě předkládal. Jsem rád, že byly konsensuálně schváleny. Děkuji.

Radka  Procházková

Děkuji panu náměstkovi. Prosím, pokud máte doplňující otázky? Pokud ne, poprosím o slovo pana náměstka Paroubka.

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města Prahy, ministr pro místní rozvoj

Já z těch několika zpráv, které tady jsou, snad uvedu jednu, a sice dotaci ze státního rozpočtu pro zoologickou zahradu, což je takové vděčné čtenářsky, na chov ohrožených druhů světové fauny v českých ZOO 6.200.000 zhruba, dále na zapojení českých ZOO do systému ochrany přírody České republiky přes 800.000, a spolupráce českých ZOO v mezinárodním programu ochrany ohrožených druhů s významnými ZOO a institucemi v cizině.

Jinak bych chtěl říci, ještě o tom bude asi hovořit pan primátor, vím, že možná, že tohle je asi poslední tiskovka, které se účastním v rámci řekněme takovéto sešlosti – jinak bych rád 27. tohoto měsíce ještě rád udělal takovou nějakou bilanční tiskovou konferenci, kdy bych tak trošku řekl, co se mně vlastně za těch šest let podařilo nebo nepodařilo – a někdy ke konci měsíce pak samozřejmě v dohodě v rámci vedení města bych zvolna svou funkci ukončil, protože si myslím, že je dobré také postupné předání některých těch problémů, hlavně rozpočet. Je potřeba začít diskusi bez ohledu na to, kdo v té funkci bude, aby se s tím neztrácel čas. Předpokládám, dneska už byly některé dokumenty k výchozí diskusi předány, k tvorbě rozpočtu na rok 2005. Já myslím, že na konci tohoto měsíce může dojít k nějaké diskusi a to je vlastně počátek prací na rozpočtu hlavního města Prahy na příští rok. Takže já předpokládám, že takové to mezní datum, kdy odejdu z této funkce – teď jsem jen tak mimochodem na dovolené, ale samozřejmě jsem tady a jsem i na ministerstvu, takže tady se snažím vyřizovat alespoň ty operativní věci a některé ty věci, kde cítím nějaký určitý dluh, tak abych je nezanechával svému nástupci – a samozřejmě na ministerstvu, tam už musím trošku zakládat ty procesy nově, takže myslím, že to poděkování vám a koneckonců i svým kolegům z rady si nechám na toho sedmadvacátého. Ale vlastně oni možná toho 27. na té mé tiskovce nebudou, aby neslyšeli, co o nich říkám, tak alespoň poděkuji za spolupráci. Myslím, že to bylo dobrých šest let, byť to bylo v různých sestavách, tak já myslím, že nějaká společně vyoraná brázda je vidět.

Radka  Procházková

Děkuji panu náměstkovi. Prosím, pokud máte nějaké doplňující otázky, můžete se ptát. Pokud ne, poprosím o slovo pana náměstka Blažka.

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy

Děkuji. Já bych vás chtěl informovat o tom, že dnes Rada hlavního města Prahy zrušila soutěže vypsané na správce zón placeného stání, které byly vypsané v dubnu tohoto roku na území městských částí 1, 2, 3, 7. Důvodem je v podstatě logický rozpor mezi tím, že v této chvíli na základě úkolu zastupitelstva, který rada přijala, který vypracovala v červnu letošního roku, je v podstatě nemožné projednávat, prezentovat ji veřejnosti a dojít ke schválení koncepce zón dopravy v klidu jako takové a současně vybrat  a petrifikovat tím stav v rámci zón na území městských částí 1, 2, 3, 7 – myslím tím ty potencionální provozovatele, včetně systému provozování tak, jak ty soutěže byly vypsány. Proto tyto soutěže byly zrušeny a budou potencionálně vypsány teprve poté, co zastupitelstvo se seznámí s koncepcí dopravy v klidu. Ten termín je 31. ledna 2005, to znamená v lednu 2005 bude tato koncepce do zastupitelstva předložena.

Radka  Procházková

Děkuji panu náměstkovi. Prosím, máte doplňující otázky?  Pokud ne, poprosím o slovo pana primátora.

MUDr. Pavel Bém

Jiří už to tady řekl. Ředitelka kolegu oslovila “pan náměstek”, jistě dnes už by si zasloužil i oslovení “pan ministr”. Kruh se uzavírá. Praha má dnes svého primátora, hejtmana, má i svého ministra. Co si můžeme přát více?  S velkou pravděpodobností je to dnes asi poslední společná tisková konference. Tak i samozřejmě za mne, nikoli za dobu šestiletého působení, to nemohu posoudit, ale za ty dva roky společné práce poděkování panu náměstkovi Paroubkovi a panu ministrovi Paroubkovi a věříme, že na nás na Ministerstvu pro místní rozvoj nezapomene. Přece jenom není to úplně nevýznamné ministerstvo, i když jeho rozpočet je výrazně nižší než rozpočet krásného města, o které se pan náměstek Paroubek staral, na druhou strahu je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že od doby, kdy pražští konšelé nesedí na Staroměstské radnici, s velkou pravděpodobností – nerad to říkám, ale asi nejhezčí budovu pro řízení státní správy dneska má bohužel na Staroměstském náměstí Ministerstvo pro místní rozvoj. Takže pan náměstek se zase nestěhuje příliš daleko, budeme ho mít co by kamenem nebo vajíčkem dohodil, kdyby se náhodou stalo, že na hlavní město Prahu zanevře. Ale to já neočekávám. Takže děkujeme za spolupráci a těšíme se na spolupráci příští. K tomuto bonmotu se asi sluší dodat, že v této chvíli probíhají politická jednání, která se samozřejmě odehrávají na úrovni klubu sociální demokracie, ale odehrávají se a budou se odehrávat i v klubu Občanské demokratické strany. Pro nás v této chvíli se nic dramatického nemění – pro nás, tím mám na mysli ODS. Staronová vláda, bez Špidly, žádná velká událost, snad s výjimkou nového ministra pro místní rozvoj, což vnímáme jako – nebo já si dovolím to onálepkovat jako pozitivní, výrazně pozitivní krok, protože si myslím, že to bude poprvé snad v dějinách České republiky, kdy Česká republika bude mít ministra pro místní rozvoj, který o místním rozvoji a o komunální politice vůbec něco ví. Takže  z tohoto pohledu očekávání, nicméně politická jednání nepochybně povedou k návrhům, které budou tlumočeny ze stranu klubu sociální demokracie. ODS již nějaké náznaky sdělovacími prostředky proskočily, já bych v této chvíli se v žádném případě neunáhloval k nějakým ukvapeným soudům, protože ta jednání jsou na začátku. Kdo bude příští náměstek, který se bude starat o městskou pokladnu, to v této chvíli skutečně ještě není rozhodnuto a bude věcí následných jednání. Do doby než Zastupitelstvo hlavního města Prahy zvolí nového náměstka, tak předpokládám tomu bude na zářijovém zastupitelstvu, pokud se nestanou nepředvídané okolnosti, tak do doby, než bude zvolen nový náměstek pro finance, případně radní, který by se staral o problematiku finanční politiky města, o rozpočet města, tak jsem byl dnes radou pověřen působností v rezortu financí já, takže předpokládám, že tato povinnost mi bude příslušet pouze a jenom do doby nejbližšího zasedání zastupitelstva.

Ing. Jiří Paroubek

Čili po té mé abdikaci. Takže abych nezatížil pana primátora, tak já doufám, že to bude jenom 14 dní.

Radka  Procházková

Děkuji a prosím o doplnění pana náměstka Bürgermeistera.

Ing. Jan Bürgermeister

Já musím doplnit. Pan primátor použil poděkování za sebe. Já se k němu chci rád připojit a jedno musím konstatovat. Já nejsem politolog ani historik, ale myslím si, že s takhle rozsáhlou zkušeností z komunální práce ještě žádný ministr nevznikl a rozhodně ne v plynulé návaznosti na tuto práci. Já z toho mám osobně radost, protože kolega od nás mít pokoj nebude a ministerstvo není daleko a je možné, že určitý styl práce, který jsme si tady za dva roky osvojili a který myslím plně funkční je, dokážeme přenést i na pole spolupráce kraje a vlády a ministerstva a pokud se to podaří, tak to nebude málo. Na tomto poli ten styl práce ještě osvojen není a toto je docela zajímavá výzva a docela nový impuls. Chci potvrdit také to, co říkal pan primátor – my v klidu čekáme na návrh koaličního partnera na řešení. Pevně věřím, že v klidu a konsensu najdeme řešení na půdorysu uzavřené koaliční smlouvy, tak jak město je na základě jí řízeno teď vlastně dva roky a už skoro dva roky, to ještě není naplněno.

MUDr. Pavel Bém

Samozřejmě, není žádným tajemstvím, že na oblasti dnešní politiky jsme neměli vždy shodný názor, ale tak už tomu v politice bývá, to byla otázka zadlužování města – ale tak to prostě je.

Ing. Jiří Paroubek

Ty pásky jsme stříhali rádi.

Ing. Jan Bürgermeister

Já jsem taky mluvil o stylu práce, ne o shodě.

Radka  Procházková

Takže já děkuji, za to, že jste přišli dnes na tiskovou konferenci. Jen bych vás ještě chtěla pozvat dnes na otevření výstavy na Staroměstské radnici “Praha v zajetí vody – a co dál”. Děkuji. Prosím?

Petr Šafařík, novinář

Já bych se rád zeptal, jestli se hlavní město Praha připojí k Evropskému týdnu mobility, resp. Dni bez aut. Jestli se to tam nějak objevilo v nějaké souvislosti.

MUDr. Pavel Bém

Při dnešním jednání rady nikoliv, nicméně je připravován materiál k projednání radou. S velkou pravděpodobností to bude na první zářijové radě. Předpokládáme s velkou pravděpodobností, že hlavní město Praha se bude angažovat v rámci Evropského týdne mobility a Dne bez aut. Předpokládáme, že to angažmá bude poměrně velmi široké. Na jedné straně se budeme snažit propagovat preferenci využívání městské hromadné dopravy. S velkou pravděpodobností lze očekávat bohatý program a otevřených dnů, s velkou pravděpodobností lze očekávat nejrůznější preference typu zvýhodněného jízdného, v některých dnech jízdné zdarma – samozřejmě za nějakých podmínek, tak jako tomu bylo v loňském roce, i když samozřejmě aby to nebylo stejné jako v loňském roce, tak v modifikované podobě. Jistě chystáme řadu edukativních akcí pro děti na základních a středních školách, chystáme také zopakování závodů, které jsme dělali v loňském roce – auto, městská hromadná doprava, kolo. Pravděpodobně - za těch dvanáct měsíců jsem stačil potkat několik rychlochodců, tak k tomu ještě připojíme pěšáka. S velkou pravděpodobností se pokusíme otestovat, jak by se Pražané dívali na uzavření některých městských komunikací v samotném centru města pro jasně vymezenou dobu a vhodně stanovený čas. Přesně volím teď slova a moc prosím, kdyby kterékoliv médium mě zítra citovalo, aby mě citovalo přesně v tomto kontextu, a to z toho důvodu, že za prvé otestovat chceme, vyzkoušet chceme, chceme vyzkoušet nejenom reakci Pražanů, ale také reakci řidičů. Budeme velmi citlivě hledat vhodný čas pro to. Jestli to zrovna bude 19. září nebo to bude nějaký jiný den, to v této chvíli se neodvážím tvrdit a bude to věcí skutečně jednání rady. Takže připravujeme bohatý program. Myslím si, že na rozdíl od loňského roku, přesto, že se to některým zastáncům cyklodopravy v Praze nemusí zdát, tak přesto od loňského roku město poměrně pokročilo v investicích i v budování cyklostezek. Těch několik nových kilometrů není zanedbatelné v kontextu toho, co se budovalo v předchozích obdobích, takže chystáme i nějakou propagaci cyklostezek a reprezentaci prostřednictvím nějakých infomateriálů. Samozřejmě nezastírám, že ty cyklostezky budou hodně adresovány na periferní části města, protože žádné geniální řešení cyklodopravy uvnitř historického centra jsme nenašli a očekávám, že pokud nenalezneme vznášedla cyklistická, takže asi ještě dlouho nenalezneme. Takže připravujeme poměrně bohatý program. Nemohu rozhodně říci, že bychom se ve všem ztotožnili s některými dalšími organizátory a aktéry Týdne mobility a Dne bez aut, nicméně jsme prostě suverénní subjekt a budeme dělat vlastní program a v řadě aktivit se připojíme k těm dalším, protože si myslíme, že tady bojujeme všichni za stejnou věc.

Ing. Jan Bürgermeister

Chci podotknout, že nejkrásnější by bylo, kdybychom se k tomu připojili všichni, všichni Pražáci – já bych byl překvapený, kdyby najednou Prahou nejezdila auta.

MUDr. Pavel Bém

My s panem náměstkem budeme jezdit na kolech ten den.

Ing. Jan Bürgermeister

My bezesporu – nebo chodit pěšky. Ale opravdu, doprava v centru je z devadesáti procent zdrojována Pražáky. Stačí, abychom odložili na týden auta a hned by bylo lépe – ale to nikdo z nás neudělá, ani z vás.

Radka  Procházková

Takže já děkuji. Jsou ještě nějaké otázky? Pokud ne, tak srdečně děkuji, že jste přišli.

MUDr. Pavel Bém

Já bych si přece jenom dovolil říci pět základních postulátů ke kasinu Royal Admiral Yacht Club. Objevily se úvahy a spekulace v dnešních sdělovacích prostředcích. Realita je prosím následující: V roce 1992 hlavní město Praha zastoupené primátorem Kondrem uzavřelo smlouvu se společností Bigham, s.r.o. na provozování gastronomických restauračních služeb a zábavních aktivit na Občanské plovárně. O několik let později hlavní město Praha souhlasilo s návrhem nájemce na uzavření podnájemní smlouvy se společností Royal Admiral Yacht Club na provozování kasina. Vlastní původní nájemní smlouva byla vázána na placení ročního nájemného ve výši 600.000 Kč a desetiprocentní odvod z hrubého zisku, což ti z vás, kteří jsou kováni v ekonomických termínech, vědí,  že to je termín mimořádně rozporuplný. V únoru letošního roku rada projednávala materiál, jehož obsahem byly tři základní body. Prvním bodem byla žádost společnosti Bigham, která má nájemní smlouvu na provozování restauračních gastronomických služeb a zábavních her, což znamená ne výherních automatů nebo ne kasina. Žádost o prominutí pronájmu za období roku 2003, protože jak jistě víte, Občanská plovárna je přímo na břehu řeky Vltavy a v roce 2002 v srpnu byla totálně pod vodou. Čili nájemce nemohl užívat nemovitost v souladu s předmětem nájmu. Hlavní město Praha postupovalo v tomto případě úplně stejně jako v desítkách jiných případů. To znamená prominulo 100 % placení nájemného za rok 2003 – za rok 2003 neplatila společnost Bigham nic. To byl první bod, první část usnesení rady z února letošního roku.  Druhá část usnesení rady z února letošního roku se týkala nicméně návrhu společnosti Bigham, který obsahoval představu, že tato společnost na vlastní náklady zrekonstruuje objekt Občanské plovárny. Nemusím říkat, že majetek města a poškození majetku města v povodních, při povodních dosáhl částky téměř 15 miliard korun, čili částky, na kterou rozpočet většiny evropských měst by byl krátký a že jsme se s těmito náklady jen tak-tak vyrovnali. Čili druhá část jednání rady se zabývala návrhem společnosti Bigham investovat do rekonstrukce objektu v následujících letech 70 milionů korun. Zároveň žádost o prodloužení nájemní smlouvy do roku 2052. Rada po zvážení rozhodla o prodloužení smlouvy do roku 2052 a za předpokladu, že společnost zrekonstruuje Občanskou plovárnu a investuje do této rekonstrukce 70 milionů Kč. Podotýkám, že původní smlouva byla podepsána do roku 2012. To znamená, i kdyby rada nerozhodla o prodloužení této nájemní smlouvy, tak zcela regulérně má společnost Bigham v nemovitosti Občanské plovárny má prostě a jednoduše svoji provozovnu. Tečka. To je druhý aspekt. Třetí aspekt – nicméně rada posuzovala i výši nájemného a zdála se jí – níže spíše nájemného, 600.000 korun, které společnost Bigham platila na základě podepsaného kontraktu z roku 1992, jako ne příliš výhodná, nebo některým členům dokonce jako nemravná a po tlaku na provozovatele a nájemce, který měl platnou nájemní smlouvu, se tedy i s ohledem na ta ostatní ustanovení, o kterých jsem před chviličkou hovořil, tak nájemce souhlasil se zvýšením nájemného z těch 600.000 Kč za kalendářní rok na 1.380.000 Kč za kalendářní rok – tedy více než o 100 %. V konečném úhrnu, když si promítneme to prodloužení nájemní smlouvy o těch 40 let versus 70 milionů korun, to znamená částka asi milion a tři čtvrtě odbydlené investice ročně a ta výše nájemného 1.380.000 Kč, dostáváme se na částku přes tři miliony korun, nebo kolem tří milionů korun, což už s ohledem na těch původních 600.000 Kč už radě připadalo jako rozumné. Přesto konstatuji, že kdyby k tomu rada nepřistoupila, tak společnost s ručením omezeným Bigham dále platila 600.000 Kč a měla platnou nájemní smlouvu. Je třeba k tomu dodat ještě jednu věc, že ten původní kontrakt i z hlediska právního se nám nezdál ošetřen ve všech možných aspektech toho, co považujeme za nezbytné v roce 2004. Podotýkám: původní kontrakt byl uzavřen v roce 1992. To znamená, ta doba byla nepochybně jiná než doba o 12 let později. Ale podmínkou, která se stala podstatnou součástí smluvního dokumentu, v  části II. je ustanovení, která nebyla součástí původního kontraktu, a to je ustanovení, že město si vyhrazuje, že jakékoliv změny v podnájemních vztazích a jakýkoli podnájemní vztah, např. podnájemní vztah se společností - i když říkám, že není součástí, ale např. podnájemní vztah se společností Royal Admiral Yacht Club s provozováním kasina musí podléhat předchozímu souhlasnému vyjádření vlastníka. Jinými slovy pokud by chtěl dál provozovatel, nájemce v daném místě provozovat kasino, musí se nebo musel by se zeptat hlavního města Prahy. Toto je realita, to je skutečnost. Ta skutečnost, tak jak to bývá v životě, jsme s tím smířeni v našich pozicích, tak ta úplně neodpovídá tomu jak o problému referovala některá česká média.

Děkujeme za pozornost a hezké odpoledne.

  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  Za správnost: 
  odbor Public Relations MHMP
  Tel.:  236 002 355
  Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

  Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

17. srpna 2004
17. srpna 2004