Tištěný záznam tiskové konference po zasedání Rady hl. m. Prahy ze dne 8.6. 2004 - 16.00 hodin

Účastníci tiskové konference: Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy, Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hl. m. Prahy , Radovan Šteiner, radní hl. m. Prahy, Bc. Radka Procházková, ředitelka odboru Public Relations MHMP, Pavel Cingl, agentura Exupery, Mgr. Vladimír Drábek

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Tištěný záznam z tiskové konference po zasedání Rady hl. m. Prahy ze dne 8. 6. 2004 – 16.00

 

Bc. Radka  Procházková, ředitelka odboru Public Relations Magistrátu hlavního města Prahy

Dobrý den, dámy a pánové,. Dovolte mi, abych vás přivítala na dnešní tiskové konferenci, pravidelné úterní. Vítám zde pana náměstka Bürgermeistera, pana náměstka Paroubka a pana radního Šteinera a prosím o úvodní slovo pana náměstka Bürgermeistera. Poté má příspěvek pan radní Šteiner.

 

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

Já v prvé řadě omlouvám ještě jednou primátora, je pracovně zaneprázdněn tak vážně, že nemohl na dnešní brífink přijít a tudíž můžeme přímo k našim tiskům. Já za sebe jsem předkládal dva body. Oba se týkají bytové politiky města. Jeden v praktické rovině nad půdorysem existujících a schválených zásad, jak zacházet s byty ve vlastnictví hlavního města Prahy. To je těch 10.500 bytů. Jedná se o možnost – nově schválený materiál rady rozšiřuje současná pravidla zacházení s bytovým fondem o možnost směny bytů v jasně odůvodněných případech nejen mezi nájemníky, mezi obsazenými byty, ale směny bytů do volného našeho bytu z obsazeného, v případě kdy někdo z vážných rodinných a ekonomických důvodů se potřebuje sestěhovat z většího do menšího, nebo naopak z vážných důvodů ať zdravotních nebo rozšíření rodiny už potřebuje větší byt, nebo v třetím případě řekněme i z důvodů ekonomických, po dnešku a po dnes schváleném materiálu my budeme moci operativněji nakládat a využívat bytový fond a uvolňovat ve prospěch cílů bytové politiky náš obsazený bytový fond. Nebudou lidé muset hledat trojsměny a podobné manipulace. Zároveň tím velmi zjednodušíme a zpružníme cestu, která nájemníky vede k neplatičství a k pracnému vymáhání dluhů a konsekvence, které končí soudním vyklizením bytu, zrychlíme a zprůhledníme zacházení řekl bych s osudy, které se proplétají bytovým fondem. Takže já jsem tomu docela rád.

To druhé je schválení nové koncepce bytové politiky hlavního města Prahy. Prosím abyste i ten materiál, který jste k tomu dostali, vnímali jako určitý odrazový můstek. Ta koncepce nad rozsáhlým analytickým materiálem pojmenovává tři nové prvky v bytové politice, respektive dva nové, jeden potvrzuje. Jako nový výrazný prvek v bytové politice bude jasná vůle města v rámci získávání a pořizování nových bytů do vlastnictví. Tyto bude napříště pořizovat jenom pro řešení nutných případů, kdy se lidé ocitají v situacích, které nejsou schopni samostatně řešit v bytových problémech, nezaviněně se ocitnou v nouzi a takové byty pro takovouto skupinu obyvatel dále pořizovat budeme, ale budeme je přidělovat k užívání – to právo užívání bude sloužit jenom právě po dobu trvání této nouze. V momentě, kdy se ukáže, že lidé jsou schopni si zajistit svoje bydlení na trhu samostatně, tak tato povinnost města bude končit. Hlásíme se dále k nutnosti zajišťovat pro nezbytné profese, nezbytné pro chod města profese, stabilizační byty – znovu jenom po dobu výkonu této funkce. A za třetí: stávajících 10.500 bytů z 80 % pořízených po roce 1990 tak roztřídit na dvě hromádky. Tj. byty, které slouží i těm funkcím, které jsem před chvílí vyjmenoval a byty, kde nám v podstatě již bydlí střední vrstva a ti lidé jsou schopni se o své bydlení postarat sami, tj. kdysi dostali od města přidělený byt, ale jejich ekonomická a jiná situace už nenasvědčuje těm parametrům, pro které bychom byty propříště chtěli přidělovat. Toto síto, tento problém, jak tyto dvě hromádky nalézt, to řešit nabídkou prodeje jednotlivých bytů stávajícím nájemníkům. Jinak řečeno nastartovat proces prodeje bytového fondu a koneckonců v důsledku získat znovu prostředky, které jsme alokovali do výstavby nových bytů pro roce 1990 a kde nám bydlí lidé, kteří i rádi převezmou tíži bydlení do svých rodinných rozpočtů, protože vlastnické bydlení je rozumný trend myslím pro každého, kdo na něj dosáhne pomocí patričních úvěrů.  Tato koncepce se tím zabývá v obecné rovině, pokud to zastupitelstvo projedná a koncem června schválí, tak nastane realizační etapa, kde ať k prodeji bytů nebo k nové formě právní přidělování bytů se bude muset provést ta detailní práce, která tato koncepce zatím neobsahuje. Ta mluví jenom o tom směru a zadává úkoly. Děkuji za pozornost.

 

Radka Procházková

Děkuji a prosím – máte nějaké otázky k tomuto tématu? Pokud ne, tak děkuji panu náměstkovi a prosím pana radního Šteinera.

 

Radovan Šteiner, radní hlavního města Prahy

Dobrý den. Já bych si dovolil prezentovat dva body, které na můj návrh dnes projednala Rada hlavního města Prahy. První z nich byl poměrně obsáhlý analytický materiál pod názvem Vyhodnocení zimní údržby komunikací hlavního města Prahy, kdy jako pravidelně zhruba v tuto dobu Technická správa komunikací přichází do Rady hlavního města Prahy s vyhodnocením, s vyčíslením konkrétních finančních částek použitých v té řekněme lednové a únorové části letošního roku, nebo v tom zimním období roku 2004, na zimní údržbu komunikací. S určitými predikcemi ohledně té druhé části letošního zimního období, to znamená listopad a prosinec letošního roku. Jak jistě všichni víte, letošní zima byla mimořádně atypická, a to nejen v Praze, ale v celé České republice a dokonce i v sousedních státech – Rakousko, Polsko, sousední spolkové země Spolkové republiky Německo, samozřejmě Slovensko a další státy. Ta zima byla atypická mimo jiné v spadu sněhu, který na komunikacích hlavního města Prahy bylo nutno ošetřit. V konkrétních číslech i z těch tabulek, které vám byly rozdány, je vidět, že spotřeba chloridu sodného v letošním zimním období byla téměř dvojnásobná oproti srovnatelnému období roku loňského, to znamená přelomu let 2002/2003. Oproti 15 tisícům tunám vysolených na komunikace hlavního města Prahy před rokem v letošním období tento ukazatel dosáhl výše 27 tisíc tun. Čili opravdu výjimečná situace, která se bohužel samozřejmě projevila i ve finanční bilanci Technické správy komunikací, konkrétně zvýšené náklady byly vyčísleny na 12 milionů korun, které v této chvíli samozřejmě jsou pokryty rozpočtově v rámci celoročního krytí položky zimní údržba komunikací, včetně těch zimních měsíců listopadu a prosince roku 2004. Nicméně v závěru roku v období řekněme října – listopadu, kdy bude mimo jiné docházet i k přípravě rozpočtu příštího roku, bude nutno řešit tento deficit určitý vnitřní v kapitole doprava, který letošní silnou a atypickou zimou vznikl. Myslím, že je zbytečné opakovat ty údaje, které máte v tiskové zprávě, jsou poměrně vypovídající a rada dnes se shodla na tom, že někdy zhruba v období září, možná začátek října, kdy má ředitel TSK úkol předložit radě plán zimní údržby komunikací na zimní období 2004 – 2005. Současně projedná i tu finanční otázku zmíněnou. Tolik k tomu prvnímu materiálu. Možná, pokud by byly dotazy?

 

Jana Šprunková, Blesk

Tady jsou finanční rozdíly …

 

Radovan Šteiner

Ono samozřejmě je těžké v tuto chvíli vyčíslit náklady letošního roku před obdobím listopad – prosinec. Celkově počítá rozpočet hlavního města Prahy zhruba s třemi sty miliony korun na letošní rok jako takový. Nicméně máme za sebou dá se říci polovinu, takovou větší polovinu tím nepřesným výrazem, větší polovinu zimní sezóny. Ale ten listopad a prosinec nás ještě čeká.

 

Libuše Hanzalová, ČTK

Tak jenom kolik jste počítali – s jakou částkou jste počítali?

 

Radovan Šteiner

296 milionů korun bylo rozpočtově předvídáno jednak v loňském roce, v rámci rozpočtu 2003, ale jednak i v rámci rozpočtu 2004. Chápete mě? Tam je rozdíl v tom, že rozpočtově my účtujeme od 1.1. do 31.12., ale ten plán zimní údržby komunikací je schvalovaný na tu příslušnou zimní sezónu od 1. listopadu  do tuším 31. března toho následujícího roku, takže vlastně ta částka, kterou schvalujeme Technické správě komunikací je ale rozložena do dvou městských rozpočtů.

 

Libuše Hanzalová

To by se ale snad dalo sečíst, ne?

 

Radovan Šteiner

No vždyť vám říkám, 296 milionů bylo plánováno, a bylo to o 12 milionů překročeno. Ale nejsou to čísla, která by odpovídala čerpání rozpočtu 2004, protože částečně to bylo čerpáno už z rozpočtu roku 2003.

 

Jan Bürgermeister

On je se zimou ten problém, že prosincové solení se platí v lednu z rozpočtu dalšího roku a totéž bude platit i v roce 2004: Rada tím pádem při přijímání tohoto tisku se nezabývala penězi. Neschvalovali jsme úpravu rozpočtu právě proto, že ten materiál popisuje stav, který se stal a neanalyzuje budoucnost. Shodli jsme se, že TSK musí připravit nový materiál, který zdůvodní třeba nákup zimního materiálu, soli, v letních měsících, kdy je to cenově výhodnější apod. I možnou bilanci, kterou by nám mohl přinést nepříznivý vývoj zimy v listopadu, prosinci tohoto roku. V prosinci už ne, to bude v roce 2005 likvidováno.

 

Radovan Šteiner

Já děkuji za to doplnění. Ještě k tomuto tématu – jestli máte dotazy? Pokud ne, tak bych přešel k tomu druhému bodu. Jinak připomínám, že všechna tato fakta jsou v tom vašem materiálu, který jste dostali, obsažena. Takže jestli mohu k tomu druhému tématu, řekl bych výrazně přesahujícímu rámec letošního roku. Je to memorandum o spolupráci v železniční dopravě na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Tento dokument byl poměrně dlouhodobě v řádu několika měsíců připravován ve spolupráci s ministerstvem dopravy a se Středočeským krajem. Měl by navázat na memorandum schválené v roce 2002, kdy ovšem České dráhy ještě byly řekněme jednolitou státní organizací. V období mezi rokem 2002 a současností došlo k rozdělení Českých drah na akciovou společnost České dráhy, která zajišťuje drážní dopravu, a státní organizací Správa železniční dopravní cesty, která má v majetku železniční infrastrukturu a současně investice do ní. Z tohoto důvodu bylo jasné nebo bylo evidentní, že je potřeba  memorandum upravit tak, aby byly jasně popsány jednotlivé kompetence zejména těchto dvou nástupnických organizací původních Českých drah. Ale samozřejmě bylo jasné, že došlo k určitému vývoji jak na úrovni státu, tak na úrovni třeba hlavního města Prahy, ale zejména Středočeského kraje a je velmi vhodné toto memorandum aktualizovat, bez toho, aby se rušilo to memorandum původní. To samozřejmě zůstává v platnosti, ale je aktualizováno a do jisté míry doplněno a impretizováno tím memorandem novým. Čili poté, co minulý týden pracovní skupina za účasti např. náměstka ministra dopravy Kocourka, mé osoby a zástupce hejtmana pro dopravu Středočeského kraje pana Vyšehradského dospěla k určitému kompromisnímu návrhu textu nového memoranda, tak Rada hlavního města Prahy dnes tento text projednala a po obsáhlé a zajímavé diskusi schválila. Pro vaši informaci zítra, pokud mé zdroje informační jsou správné, tak zítra by tento text měla projednávat i Rada Středočeského kraje a velmi pravděpodobně se dá očekávat, že také vysloví souhlas se zněním memoranda a budeme čekat na podpis pana primátora a pana hejtmana středočeského kraje a pana ministra dopravy, který by měl proběhnout současně s podpisem již dříve schváleného memoranda o spolupráci při řešení problematiky výstavby pražského okruhu a navazujících radiálních komunikací. Tento text odsouhlasila Rada hlavního města Prahy již v loňském roce, nicméně z důvodů řekněme nejednoznačného stanoviska ministerstva dopravy ještě dosud nedošlo k podpisu tohoto memoranda pro nás minimálně stejně významného jako je toto železniční memorandum a Rada hlavního města Prahy se dnes jednomyslně shodla na tom, že obě dvě memoranda by měla být podepsána současně, a to nejlépe v termínu ještě do začátku letošních prázdnin. Předběžně bylo s náměstkem ministra Kocourkem předjednáno slavnostní podepsání tohoto memoranda a současně se silničním memorandem v posledním týdnu června tohoto roku.

 

Radka Procházková

Já děkuji panu radnímu Šteinerovi. Pokud máte tady k těmto tématům nějaké otázky, prosím, počkejte na mikrofon a můžete se ptát. Pokud ne, tak děkuji a prosím pana náměstka Paroubka.

 

Radovan Šteiner

Já se s dovolením omluvím a musím se vzdálit.

 

Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora hlavního města Prahy

Dámy a pánové, já budu stručný. Ve dvou tématech, protože si myslím, že ta si zaslouží, abychom o nich hovořili detailně. Pro ty z vás, kdo budou chtít detailní informaci, takže ve čtvrtek v deset hodin dělám tiskovou konferenci jednak k zásadám tvorby rozpočtu na rok 2005. Tady opravdu jenom ve velmi zredukované podobě to budu komentovat a rating města od agentury MOODY’S. Budu se nejprve zabývat vývojem hospodaření Prahy za první tři měsíce letošního roku. Tam bych – když si najdete tu tiskovou zprávu, tak myslím si, že v tom nadpisu je to, co je nejpozoruhodnějšího, že on skutečně odpovídá průběhu minulých let. Také v předchozích letech v I.čtvrtletí jsme vlastně hospodařili s přebytkem. Přičemž tento přebytek v I.čtvrtletí tohoto roku dosáhl 2,4 miliardy Kč, přitom celoročně plánujeme schodek ve výši 13,6 miliardy korun. Samozřejmě, mohli bychom jásat, ale za několik týdnů, až budeme vyhodnocovat první pololetí, tak už to zdaleka nebude takové a myslím si, že ten přebytek už vlastně ani nemusí v té době být. V čem to vlastně je, že je přebytek a nikoli schodek, jak by se očekávalo? Podle toho, jak byl stanoven hospodářský výsledek města za celý rok. Především je to díky uspokojivému vývoji příjmů města, daňových i nedaňových příjmů, ale také díky tomu, že nebyly čerpány výdaje oproti rozpočtu tak, jak by se předpokládalo procentuelně. Příjmy dosáhly 32 % celoročního plánovaného objemu, když bych to měl říci v číslech, a výdaje byly čerpány pouze na 18,7 %, necelých 19 % ročního plánovaného objemu výdajů. Čili vidíte ten rozdíl. 32 % ročních příjmů realizováno za čtvrt roku a 18 % pouze ročních výdajů. Čili kdybychom si představili tu čtvrtinu, 25 %, tak tady je logické, že ten vývoj je značně rozdílný v prvním čtvrtletí, pozitivně rozdílný, proti tomu očekávanému celoročnímu vývoji. Co je zarážející, to bych chtěl upozornit, a tím se městská rada dneska zabývala a chce se tím zabývat široce do detailů za 14 dní na své operativní schůzi, to je nízké čerpání investičních výdajů. Pan radní Šteiner tady hovořil o zimní údržbě, připomněl ty zimní měsíce,  kdy bylo enormně mnoho sněhu oproti předchozím letům. Znamená to, že jsme ztratili osm až deset týdnů v investiční výstavbě. A samozřejmě investiční výdaje v tom čerpání z celoročního objemu tomu odpovídají. Ale nemusí to být jen v tom. Proto dnes rada uložila řediteli magistrátu, aby s příslušnými řediteli odborných útvarů magistrátu, tedy tam, kde se ty peníze čerpají, především na Odboru městského investora, ale také na některých dalších odborech, aby ověřil, aby byla provedena analýza důvodu nízkého čerpání. Těch 8,8 % musím říci, že jsem na radnici čtrnáctý rok, ale nepamatuji se na takhle nízké čerpání investic. A upřímně řečeno, to co bylo obvyklé v těch letech do roku 2002, že jsme převáděli z roku na rok řádově desítky milionů nebo maximálně stovky milionů korun, tak bych byl nerad, aby se opakoval rok 2003, kdy jsme převedli 4,7 miliardy korun. Takže tohle ten vývoj, kdy zdánlivě dochází k úsporám, ale je to jenom nečerpání investičních výdajů, to určitě není možné hodnotit pozitivně. To je tím nejméně příjemným zjištěním z celého toho rozpočtu tak, jak jej dneska před sebou členové rady měli. Jinak musím říci, že to hospodaření je samozřejmě možné hodnotit jako velmi uspokojivé s ohledem na ta čísla, o kterých jsem hovořil. Tak prosím, jestli vás něco zajímá?

 

Jana Šprunková

Mě by jenom zajímalo, jak si to vysvětlujete, toto nízké čerpání. Kde konkrétně si myslíte, že se neinvestuje.

 

Jiří Paroubek

Já samozřejmě vysvětlení mám. Ale jednak ten nejserióznější důvod jsem uvedl. To znamená – byla zima, až ruská zima, když to tak mohu říct, hodně sněhu, technologické zábrany toho, aby se pracovalo na stavebních investicích. To je pochopitelné. Ale mohou to být faktory další a o těch bych jenom spekuloval – víte, že já to nikdy nedělám. Třeba nižší územní připravenost, což je pochopitelné, protože my v tomhle roce očekáváme investice v objemu 21 – 22 miliard korun. Jestli to pamatujete, paní Šprunková, to je dvojnásobek objemu, který byl obvyklý v polovině devadesátých let. Čili my se dostáváme až na hranici toho, co je organizačně možné zvládnout, podle mého názoru. To jsou obrovské objemy, město je jedním z největších investorů v této zemi. Když to srovnáte s některými ministerstvy, tak si myslím, že je to paradoxní, ale není mnoho ministerstev, která by měla větší objem investic, než má město. Takže myslím, že to je docela logické zdůvodnění, že toho prostě máme odborně i organizačně – mají toho úředníky asi plné kecky, když to řeknu vulgárně. To je jedno z mých vysvětlení, ale jinak bych skutečně počkal těch 14 dní, protože myslím, že je třeba prověřit každou investici od těch 30 – možná 50 milionů nahoru, a podívat se na ty příčiny. Jenom bych chtěl říci, že jsme se vlastně dohodli také v městské radě, a o tom jsme vás informovali, že pokud jde – a to je určitá forma tlaku na ty správce kapitol, pokud někdy v polovině srpna zjistíme velké skluzy v zabezpečení investiční výstavby, tak samozřejmě budeme ještě uvažovat o přerozdělení těch investičních prostředků. Jednak v rámci roku 2004, to znamená posílení těch akcí, které se budou vyvíjet pozitivně, anebo roku 2005. Přesuny do roku 2005. Takže myslím, že městská rada bude mít velkou vůli a rozhodně já budu ten, kdo se bude snažit ty věci iniciovat, aby ty převody investic do dalšího roku byly co nejnižší.

 

Radka Procházková

Děkuji. Máte ještě někdo nějaké otázky, co by vás zajímalo? Na téma rozpočet hlavního města. Pokud ne, já děkuji panu náměstkovi Paroubkovi.

 

Jiří Paroubek

Já bych ještě tedy ty dva další, velice stručně, protože myslím nikoho nezajímá ten detail toho ratingu, tak by se mohl spokojit s informací, kterou teď podám. Co je to vlastně rating? Město nebo města, státy, regiony v západní Evropě, ale čím dál více i ve střední Evropě a východní Evropě využívají služeb ratingových agentur. Je to jakési jak bych to řekl zjednodušeně – ocenění finanční věrohodnosti toho příslušného – té příslušné jednotky samosprávné, nebo jednotky státní správy. Kdybych to měl přímo říci, jak je definován, je to stanovení rizika nedodržení závazku vyplývajícího např. z emise dluhopisů, v našem případě obligací, nebo jiných závazků, provedené nezávislou soukromou firmou. Ty ratingové agentury nejvýznamnější se jmenují Standard and Poor’s a MOODY’S. Před rokem jsme rozhodli v městské radě že budeme využívat kromě Standard and Poor’s také služby MOODY’Su, protože prostě chceme, aby to hospodaření města, výsledky hospodaření města byly co nejtransparentnější, aby pro investory bylo jasné, jak je ty nezávislé soukromé agentury ratingové vlastně hodnotí. Ratingový proces trvá několik měsíců, kdy ta ratingová agentura vlastně hloubkově prověřuje hospodaření města, seznamuje se s jednotlivými řekl bych zákoutími hospodaření města, všechny vyhodnocuje pečlivě a stanoví závěrečný verdikt. Praha, pokud jde o hodnocení Standard and Poor’s je na úrovni A- to je vlastně hodnocení na úrovni českého státu, nemůže být vlastně vyšší. Pokud jde o nyní provedené hodnocení agenturou MOODY’S, tak je na úrovni A2, protože ta má jinou stupnici. Srovnatelné stupnici A2 je u Standard and Poor’s stupeň A. Čili jinak řečeno MOODY’S nás hodnotí trošku lépe nežli Standard and Poor’s. Jinak pokud jde o to hodnocení, z té závěrečné zprávy, se kterou vás kdo bude mít o to zájem, seznámím ve čtvrtek, tak oni – já budu citovat jenom to nejdůležitější: Praha je nejenom ekonomickým motorem, politickým a kulturním centrem České republiky, ale má i nejrobustnější, nejdynamičtější a nejrozmanitější ekonomické prostředí v zemi. Asi vás nepřekvapí, protože víte, že Praha je vlastně nejrozvinutějším regionem zemí střední a východní Evropy, že vlastně i díky tomu, že pražská radnice když to tak řeknu má hospodaření v pořádku, tak že i ten rating je nejvyšší ze všech zemí, ze všech regionů, ze všech měst zemí střední a východní Evropy. Takže pak co vám ještě rozdám ve čtvrtek, tak se podíváte na srovnání třeba i s některými západoevropskými městy, abyste si udělali obrázek. Takže prosím k tomu ratingu. Vidím, že tady není moc zájemců o rating.

Pravidla pro rozpočet na příští rok. Chtěl bych říci velice stručně k tomu, že dnes vlastně odstartoval i ten tradiční už rozpočtový proces, který začíná vždycky začátkem měsíce června pro následující rok a většinou vrcholí někdy v polovině prosince, protože podle harmonogramu, který dneska byl schválen, by rozpočet města pro příští rok měl být přijat, projednáván v zastupitelstvu a doufám, že i schválen, 16. prosince. Už vlastně velmi intenzívně začnou práce na něm v polovině srpna. Myslím to projednávání. Ta vlastní práce bude probíhat už přes týdny měsíce července. Je to do značné míry rutinní záležitost. Chtěl bych říci, že nové v tom rozpočtu bude to, že bude vycházet především z osobní odpovědnosti jednotlivých členů rady. Rozpis bude prováděn podle funkční odpovědnosti a nikoliv podle kapitol, jak tomu bylo dosud. Bude to vlastně dvojí členění rozpočtu, takže každý z členů rady bude vědět, kolik jsou běžné výdaje, respektive kapitálové výdaje, se kterými může pracovat, může je rozepisovat. Vedle toho bude ještě to členění podle kapitol. Takže jinak detailní informace budu mít pro vás připraveny ještě ve čtvrtek. Včetně těch informací o přípravě rozpočtového výhledu dlouhodobého do roku 2015. To je vše.

 

Radka Procházková

Takže jestli se chcete na něco zeptat ještě k tomuto tématu? Pokud ne, tak děkuji panu náměstkovi Paroubkovi. Prosím, sečkejte ještě chvilku, protože na programu konference je ještě jeden bod, a to sportovně společenská akce s poněkud netradičním názvem Běh kancelářských krys, nad nímž převzal záštitu pan primátor Bém a já prosím zástupce organizátora, což je agentura Exupery, aby vám řekli něco více k této akci.

 

Pavel Cingl, agentura Exupery

Dobrý den. Já se jmenuji Pavel Cingl, jsem z agentury Exupery, která je pořadatelem tohoto běhu a tady s panem magistrem Drábkem, kterého asi dobře všichni znáte, tak bychom vám trošku představili, o co se jedná. Dostali jste ty zprávy, kde to je popsáno, ale já to stručně shrnu. Měl by to být první ročník akce, kterou bychom chtěli založit takovou tradici, kdy budou běhat manažeři a úředníci v centru Prahy. Mělo by to být tak, že budou – nejen, že budou běhat, ale budou běhat ve svých přirozených úborech. To znamená v oblecích, v kravatě a dámy budou běhat v kostýmku. Proto jsme tady s panem magistrem vlastně, abychom vám to demonstrovali, jak to vypadá, tak jediná výjimka vlastně jsou sportovní boty. Není to povinné, může se běhat v běžných botách. Ještě jsem zapomněl dodat, že budou mít v jedné ruce povinně mobil a v druhé ruce budou mít nějaké desky, takže to bude vypadat asi takhle.

Pak tam jsou ještě takové doprovodné soutěže, protože když budou běhat, budou vlastně čtyři kategorie. Jedna z nich budou muži do 40 let, druhá kategorie budou muži nad 40 let, pak budou ženy jedna kategorie a další kategorie bude štafeta, smíšená, pětičlenná. Tam musí být aspoň jedna žena zastoupená. Ty doprovodné soutěže budou: hod šanonem, jízda na kancelářské židli a soutěž o nejlépe uvařenou kávu pro sekretářky. Trať má 777 m a povede – start a cíl budou na Ovocném trhu, poběží se do Celetné ulice, Prašnou branou, ulicí Na příkopě a zpátky na Ovocný trh. To je asi ve zkratce všechno. Tady vám ještě ukážu našeho maskota. Ještě nemá jméno. To je tak asi ve zkratce všechno.

 

Mgr. Vladimír Drábek

Možná jestli mohu ještě – já většinou v poslední době jsem u vážných sportovních věcí a předtím jsem působil tady, tak to je takové propojení. Měla by to být taková lehká věc po těch těžkých tématech, po rozpočtech, ratingu, dopravní politice, takové odlehčení. Symbolicky takto by to mělo vypadat, aby si prostě lidé, kteří se věnují vážným úředním záležitostem, aby si trošku odlehčili a udělali si ze sebe taky trošku legraci. Možná ten název Běh kancelářských krys – máme zkušenost, že se to tak ze sedmdesáti procent setkává s úsměvem a s úspěchem a z třiceti procent až s trošku nejistotou, ale krysa je chytré zvíře a nikdo se toho nesmí bát. Ještě jsme uvažovali o názvu Běh úředních šimlů, ale to by bylo horší, že. Takže já si myslím, že to je v pořádku. Asi podstatná věc je, že to představujeme teď před prázdninami, protože ten běh bude začátkem října, tedy 9. října a je to den, který je vymyšlený že nemůže pršet. Ten den nikdy nepršelo, takže bude jakž-takž a už je to po prázdninách, takže předpokládáme, že to bude taková prostě legrace a lidé si budou moci mezi sebou i popovídat a já si myslím, že tam vznikne spousta zajímavých projektů. Jak jsem zvyklý, tak při takových akcích, při nevážných akcích se vytváří vážné projekty a setkají se tam i lidé, kteří si mají co říci i jinak, takže potom bude takové společenské setkání. Samozřejmě novináři budou zváni, co nejvíc o tom napíšete, tím víc vás pozveme. Takže to je asi tak všechno. Jsou nějaké dotazy? Prosím.

 

Jana Šprunková

A co to startovné? To je prostě vysoké.

 

Pavel Cingl

Jestli mohu? Já jsem říkal, že ono bude taky následovat potom nějaké závěrečné odpoledne a my na to nečerpáme žádné dotace odnikud. Je to – budou tam také nějaké ceny a takže je to na každém podniku, jinak samozřejmě pro státní správu a pro obecenstvo budou platit trošku jiná pravidla. Obecné peníze z toho nechceme, nebojte se, paní Šprunková.

 

Mgr. Vladimír Drábek

Já bych ještě, jestli můžu k tomu, tak my zase nechceme z toho udělat žádný masový běh, proto bylo to startovné nastaveno tak, jak je. Možná, že je to moc, možná, že je to málo. To se ukáže až potom, podle toho, kolik lidí se přihlásí.

 

Ivan Kuptík, Metro

Proč ta vzdálenost 777 metrů?

 

Mgr. Vladimír Drábek

Jestli mohu odpovědět. Sedmičky jsou šťastná čísla, ale zkuste si vyjít od Myslbeka zezadu a obejděte si to, odkrokujte si to a zjistíte, že to je 777 metrů. Přiznáme se, že je to – ty metry se malinko liší, ale my ten start a cíl uděláme tak, že to bude 777 m přesně. Ten okruh měří tuším 769, ale těch 777 je zajímavější číslo. A je to tak skutečně nám to vyšlo. To není výmysl. Je to přesně změřené přesným zařízením.

 

Ivan Kuptík

Kdo je organizátorem této akce?

 

Mgr. Vladimír Drábek

Je to agentura Exupery, produkční společnost. Exupery.

Takže to je asi vše. Už jenom poslední dovětek. Já jsem to projednával s panem primátorem, který tedy nejenom převzal záštitu, ale pokud zde bude v Praze, tak také poběží. Toť vše.

Takže děkujeme. Na shledanou.

 

 


 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
odbor Public Relations MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

9. června 2004
9. června 2004