Trasa metra A bude prodloužena směrem do Ruzyně

Radní přijali návrh doporučené změny územního plánu pro vedení trasy metra A ze stanice Vítězné náměstí směrem na mezinárodní letiště - Ruzyně.

  • 6 minut čtení

/zpráva z 2.  jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 17. ledna 2006/

 

Radní přijali návrh doporučené změny územního plánu pro vedení trasy metra A ze stanice Vítězné náměstí směrem na mezinárodní letiště - Ruzyně.

Pavel Bém, primátor hlavního města, který dříve působil ve funkci starosty Prahy 6,  problematiku dopravy na letiště a okolních měst již řešil právě z pozice městské části. Dnes, v roli primátora, považuje za vrchol úspěchu, že spolu s ostatními radními podpořili a prosazují dopravní řešení – metro směrem do Ruzyně.

K historii vývoje:

  • Rok1997: Podle usnesení Rady Zastupitelstva hl. m. Prahy patří dopravní spojení mezi Prahou a letištěm  a Kladnem mezi priority dopravní politiky hl. m. Prahy. Existuje projekt výstavby a provozu rychlodráhy, který předložilo Ministerstvo dopravy a spojů ČR vládě. Město čeká na výsledek, poté se bude jednat o dalším postupu
  • Rok 1998: Ministerstvo dopravy prosazuje variantu prodloužení a rekonstrukce Buštěhradské dráhy na letiště.
  • Březen 2000: Vzniká občanské sdružení Chceme metro, ne rychlodráhu, které získalo dodnes téměř 20 tisíc petentů na podporu prodloužení trasy metra A z Dejvic severozápadním směrem.
  • Únor 2001:  Rada MČ Praha 6 schválila Koncepci hromadné kolejové dopravy na území Městské části Praha 6 zahrnující souhlasné stanovisko s  prodloužením metra trasy z Vítězného nám. a nesouhlasné stanovisko s návrhem projektové dokumentace rychlodrážního spojení Praha - letiště Ruzyně zpracovaného ČSL k územnímu řízení.
  • Leden 2005: Praha 6 nesouhlasí s vládním plánem na vybudování rychlodráhy mezi pražským Masarykovým nádražím a Ruzyní. Vláda chtěla tento projekt zařadit mezi projekty, při nichž by mohl stát spolupracovat se soukromými firmami. Plán počítal s tím, že současná buštěhradská dráha by měla dvě místo jedné koleje a byla by elektrifikována. V části Prahy 6 by vedla v tubusu. Podle zastupitelů by tubus rozdělil městskou část na severní a jižní.Květen 2005 - Praha 6 se dohodla s hl. městem na definitivní podobě trasy A. Trasa by měla být prodloužena ze stanice Dejvická směrem na západ k Ruzyni. Na prodloužení trasy a její stopě se shodli představitelé hlavního města a starostové dotčených městských částí Prahy 6, 5, 13, 17 a Zličína.

Listopad 2005:Podle průzkumu agentury Factum Invenio ve správním obvodu Praha 6 prodloužení trasy metra A do Ruzyně podporuje 9 občanů z 10, projekt rychlodráhy má převážně odpůrce.

  • 17. leden 2006 – Rada projednala změnu územního plánu – vedení trasy metra A směrem do Ruzyně
 

Náměstek primátora Jan Bürgermeister komentuje: „Doprava na letiště se musí řešit. Otevíráme další letištní terminály, očekáváme větší příliv turistů a neumožníme jim kvalitní, odpovídající dopravu do města. Nemluvím o každodenní dopravě   lidí z Kladna a okolí,  kteří jsou svými pracovními povinnostmi  nejvíce napojeni na Prahu z přilehlých měst. Dennodenně se  tato trasa ocitá na hranici únosnosti  dopravní vytíženosti. Takže tento krok je nezbytný k tomu, aby se změna územního plánu proměnila ve stavební činnosti, aby se odlehčilo  silničním komunikacím.“

Osm nových stanic, více než 14 kilometrů tunelů a zlepšení dopravní situace pro skoro 200 000 Pražanů- to je nově navržená trasa prodloužení metra ze stanice Dejvická, která byla vybrána ze škály prověřovaných variant po projednání s vedením města, se zainteresovanými městskými částmi a institucemi zajišťujícími obsluhu města hromadnou dopravou.

„Vítězné náměstí je v současné době především přetíženou dopravní křižovatkou a rozlehlým, chaoticky uspořádaným terminálem veřejné dopravy, teprve potom náměstím. Končí zde trasa metra, náměstím projíždí několik tramvajových linek a konečnou tu má i značný počet městských, příměstských a regionálních autobusových linek. Cesta, jíž bude Vítěznému náměstí navrácena funkce významného veřejného prostoru, vede jednoznačně přes omezení jeho dopravního zatížení,“ říká ke změně návrhu primátor Pavel Bém.

  • Ze stávající stanice trasy A Dejvická je prodloužení trasy navrženo pod ulicí Evropskou na Červený Vrch. V prostoru Červeného Vrchu je plánována stanice metra pod ulicí Evropskou, v prostoru mezi křižovatkami ulic Evropská – Arabská a Evropská – Horoměřická. Stanice je navržena jako ražená, jednolodní s vestibuly umístěnými přímo pod povrchem. Východní vestibul stanice má  bezprostřední vazbu na zastávky autobusů MHD a PID ze směru od Nebušic a z přilehlé části pražského regionu a přímými výstupy na rozšířené tramvajové zastávky v Evropské ulici. Případný západní vestibul stanice je možné zaústit do prostoru před stávajícím obchodním domem Delvita. Pěší dostupnost z tohoto vestibulu obsáhne převážnou část sídliště Červený Vrch.

Dále trasa metra pokračuje do prostoru Veleslavína, kde je stanice navržena tak, aby byl umožněn přímý pěší dosah na zastávku modernizované železniční trati Praha – Kladno a dočasné autobusové nádraží, čímž se odsune část autobusových linek z prostoru Vítězného náměstí. Stanice je navržena jako dvoulodní mělce ražená s jedním podpovrchovým vestibulem.

  • Ze stanice Veleslavín je trasa metra směřována do sídliště Petřiny. Pro většinu obyvatel sídliště navrhovaná stanice leží v docházkové vzdálenosti. Stanice je navržena jako ražená s jedním vestibulem.
 
  • Další úsek trasy pokračuje ze stanice Petřiny směrem k Fakultní nemocnici Motol. Stanice Motol je situována severně od ulice Kukulovy při severním vstupu do areálu nemocnice. Navržena je jako mělce ražená jednovestibulová stanice. V této stanici je navrženo ukončit první provozní úsek trasy.

Dále je trasa metra koncipována tak, aby bylo možné pokračovat na letiště Praha Ruzyně s možností obsluhy sídliště Dědina a aby trasování umožnilo i případné větvení trasy směrem na Řepy a Zličín. Z těchto důvodů se trasa metra za stanicí Motol stáčí severovýchodním směrem na Bílou Horu.

  • Stanice Bílá Hora je situována pod ulicí Karlovarskou. Je řešena jako ražená jednovestibulová. Vestibul je navržen jako podpovrchový, přístupný ze západního čela stanice a je umístěn v blízkosti křižovatky ulice Karlovarské s ulicí Zličínskou.
 

Za stanicí Bílá Hora je navrženo větvení trasy. Na letiště Praha Ruzyně je trasa vedena severozápadním směrem do stanice Dědina a jihozápadním směrem se odklání případná větev metra do Řep a Zličína. Větev trasy do Řep a Zličína je uvažována jako systémová možnost s časovým odstupem po realizaci trasy na letiště Ruzyně.

  • Stanice Dědina je navržena jako podzemní hloubená stanice. Při umístění stanice bylo v trasování metra přihlédnuto k jejímu vhodnému urbanistickému začlenění do území tak, aby obsluhovala těžiště zástavby sídliště Dědina a zároveň umožnila ve výhledu i obsluhu velkého rozvojového území Ruzyně-Drnovská.
 
  • Ze stanice Dědina pokračuje trasa metra severozápadním směrem podchází raženým tunelem pod již realizovanou částí Pražského okruhu a stoupá ke stanici Dlouhá Míle, kolem které lze již v blízké budoucnosti předpokládat koncentraci významných zdrojů veřejné dopravy v souvislosti s novými pracovními příležitostmi v rozvojovém území. Cílem je vytvořit v území kvalitní dopravní terminál pro přestupy mezi metrem, autobusy a ve výhledu i tramvají. Součástí terminálu je i kapacitní parkoviště P+R. Po realizaci této stanice je možné zrušit dočasně navrhovaný dopravní terminál u stanice metra a železnice Veleslavín a uvolněný prostor je možné využít pro jiné městské funkce.

V dalším traťovém úseku je trasa metra vedena v zářezu směrem na letiště Praha Ruzyně. Tuto část trasy je možné uvažovat jako povrchovou, kterou je v případě nutnosti možné zakrýt architektonicky ztvárněným tubusem.

  • Stanice Letiště Praha Ruzyně je řešena jako hloubená mělce založená konečná stanice umístěná pod úroveň okolního terénu. Hlavní funkcí stanice je umožnění komfortního přestupu cestujících jak odletovým, tak příletovým halám stávajících i budoucích letištních terminálů.

.

V Praze 17.1.2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost:Hana Stará / tel. 236 00 36 57
17. ledna 2006
17. ledna 2006