Tři sta tisíc na Gong dětem

Gong dětem, to jsou divadelní představení se širokou programovou nabídkou. Praha na realizaci projektu poskytne občanskému sdružení Divadlo AHA tři sta tisíc korun, rozhodli o tom dnes pražští radní. Rozhodnutí musí ještě potvrdit Zastupitelstvo na čtvrtečním jednání. Projekt běží již od roku 1999 v Kulturním domě GONG v Praze 9. Původně měl obohatit divadelní kulturní nabídku pro dětské diváky především pro MČ Praha 9, ale již první ročník se profiloval natolik úspěšně, že ho začali navštěvovat diváci z celého hlavního města.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 27.11. 2007 /

 

Gong dětem, to jsou divadelní představení se širokou programovou nabídkou. Praha na realizaci projektu poskytne občanskému sdružení Divadlo AHA tři sta tisíc korun, rozhodli o tom dnes pražští radní. Rozhodnutí musí ještě potvrdit Zastupitelstvo na čtvrtečním jednání.  Projekt běží již od roku 1999 v Kulturním domě GONG v Praze 9. Původně měl obohatit divadelní kulturní nabídku pro dětské diváky především pro MČ Praha 9, ale již první ročník se profiloval natolik úspěšně, že ho začali navštěvovat diváci z celého hlavního města.

 

„Projekt je od samého počátku finančně podporován hlavním městem. V prvních dvou letech obdržel grant pět set a pět set padesát tisíc korun. Vzhledem k úspěšné realizaci získal v roce 2002 grant čtyřletý. První dva roky sedm set tisíc, další dva roky už částka přesahovala milion korun. Na letošní rok byla podána žádost o grant ve výši jednoho a půl milionu korun, které vyhovělo Zastupitelstvo na únorovém jednání udělením grantu ve výši šest set tisíc. Nyní občanské sdružení upozornilo, že z finančních důvodů je ohrožena další existence projektu, proto se město rozhodlo podat pomocnou ruku a navýšit grant o tři sta tisíc,“ vysvětlil radní hlavního města Prahy Milan Richter.

Projekt probíhá na profesionální a bezproblémové úrovni, setkává se s příznivým ohlasem nejen u dětí, ale také u jejich rodičů a pedagogů. Projekt se ve své dramaturgické linii zaměřuje na tři kategorie diváků.

Při výběru titulů pro nejmladší věkovou kategorii (3 – 8 let) je kladen důraz na klasickou českou dětskou literaturu, ale objevují se zde i pohádky, které patří k vrcholným dílům světové literatury. Vzhledem k věku diváků jsou vybírány inscenace s jednoduchou, ale napínavou dějovou linkou, které probouzejí fantazii a ve které jsou zcela zřejmé atributy dobra a zla. Velký důraz je kladen na čistý a pestrý jazykový projev a v neposlední řadě také na hudební složku. Kromě klasické činohry se v repertoáru objevuje také loutkové divadlo, výtvarné divadlo a pantomima. Pro druhou věkovou skupinu (8 – 12 let) jsou zvoleny tituly, které již mají ucelený, ale poněkud komplikovanější děj s náznakem určitého filozofického podtextu. Nastolují otázky, týkající se utváření žebříčku lidských hodnot a jejich vzájemných vztahů. Poukazují na individualitu jedince a na jeho orientaci v dnešním světě. Dramaturgický plán pro nejstarší věkovou skupinu (13 – 19 let) již počítá s vyspělejším divákem, a tudíž i s pestřejší nabídkou – klasické tituly české a světové literatury, různorodost tématická a žánrová.

Během trvání projektu vzniklo celkem  45 inscenací, které navštívilo 200 tisíc diváků. Zajímavá je pro ně nejen pestrost repertoárové nabídky, ale i celková umělecká úroveň souboru. Pedagogové ze základních a středních škol, včetně odborných učilišť oceňují, že dramaturgický plán projektu zahrnuje také tituly, které jsou součástí  učebních osnov českého jazyka a literatury. Vedle dopoledních představení pro školy se konají i víkendová rodinná odpolední představení – pohádkové soboty, která navštěvují děti se svými rodiči.

 

 

V Praze 27.11.2007

Za správnost: Lenka Šrachtová. / tel. 236 004 404

 


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.


27. listopadu 2007
27. listopadu 2007