Třiďme odpad hned tam, kde vzniká a zbytečně jej nevytvářejme - Haló noviny - 7.8.2003

S odpadem se musí počítat. Nevytvářejme jej zbytečně. Chraňme si životní prostředí a uchovejme jej v dobrém stavu pro příští generace.

Dobrá organizace a vytvoření funkčních systémů a technologií by měly být zárukou, že odpad podle svého druhu skončí tam, kde skončit má a nestane se nežádoucím zneklidňujícím prvkem pro zdraví lidí. Lidé si dnes čím dál víc váží svého zdraví. Je třeba tedy vidět problematiku odpadového hospodářství ze všech pohledů a zvážit reálné možnosti a podle toho konat. Třídění a ekologické zpracování odpadu je nezbytné a musí začít tam, kde vzniká, v domácnostech, ve výrobě, ve službách, v úřadech. Motivací k jeho třídění mohou být i podmínky k tomu obcí vytvořené. O tom, jaký je v Praze systém odpadového hospodářství, jak je organizováno nakládání s odpadem, jaké technologie pro jeho další zpracování a využití se používají, kde jsou rezervy a kde výrazný úspěch, jsme hovořili s odborníky i představiteli MHMP.

Vytvářet jednoduchá pravidla a podmínky, tj. barevně odlišené kontejnery zvlášť určené na papír, plasty a sklo, dostupné v ulicích před domy. Třídění odpadu již v domácnostech má své opodstatnění. Co se pro to dělá?

"Ze zákona je za nakládání s odpadem odpovědná obec, tedy hl. m. Praha. Magistrát na svoje náklady poskytuje městským částem kontejnery na tříděný odpad, zajišťuje svoz, dotřiďování, které je většinou ruční, spalování a skládkování. Některé městské části vytvářejí na vlastní náklady ještě nadstandardní podmínky, zajišťují větší počet kontejnerů, sběrných míst a odvozů," informuje nás Ing. Petr Šulc, ředitel odboru infrastruktury magistrátu hl. m. Prahy.

Od roku 2002 začala druhá etapa realizace Projektu hospodaření s odpady, schváleného usnesením rady ZHMP č. 47 z roku 1996. Jde o celoplošný komplexní systém tříděni komunálního odpadu spočívající v třídění na papír a lepenku, sklo směsné, plasty směsné, objemný odpad, směsný odpad, nebezpečný odpad, kovy železné a neželezné, stavební suť, elektrotechnický odpad, odpad z údržby zeleně, dřevěný odpad, pneumatiky. Nebezpečné složky odpadu jsou sbírány ve sběrných dvorech města a stabilních sběrnách.

"Na základě smluvního ujednání s Magistrátem hl. m. Prahy zajišťuje podnik Pražské služby, a. s., na území Prahy svoz směsného, tříděného a objemového odpadu. Sběrná místa určují městské části. Počet sběrných míst odpovídá počtu obyvatel a typu zástavby. Papír a lepenku, sklo a plasty odkládáme do sběrných nádob přímo na ulicích nebo v domech (na území Pražské památkové rezervace), ale i ve sběrných dvorech města. Objemný odpad patří do velkoobjemových kontejnerů umísťovaných na ulicích, nebo do sběrných dvorů města. Praha hradí přistavení 8764 velkoobjemových kontejnerů ročně jako prevenci vzniku černých skládek. S nebezpečným odpadem zamíříme do stabilních sběren včetně sběrných dvorů města, z toho 15 stabilních míst je určeno pro vyřazené chladicí zařízení. V lékárnách sbírají prošlé léky a rtuťové teploměry, v úřadech městských částí použité monočlánky.

Kovy železné a neželezné, stavební suť, elektrotechnický odpad, odpad dřevěný a z údržby zeleně, pneumatiky patří rovněž do sběrných dvorů."

Město organizuje další dotřiďováni odpadu. Papír, plasty, sklo a kovy se třídí většinou ručně, poté jsou recyklovány a zpracovávány k dalšímu použiti. Na území hl. m. Prahy, případně v dostupné vzdálenosti mimo město, jsou v současnosti provozovány skládky a spalovna komunálního odpadu, dotřiďovací linky na papír a lepenku, plasty a sklo, sběrné dvory, kompostárny, recyklace stavební suti.

"Spalovna Malešice splňuje podmínky pro energetické využití odpadu. Z hlediska právní úpravy na úseku energetiky je Malešická spalovna razena mezi druhotné energetické zdroje."

Na skládce končí konečný odpadový produkt všech technologií recyklace a spalování a už nelze jej dál využít. Který přesně je to odpad? "Jsou to například popílek, škvára a kal z čistění vod, které musí být odvezeny na skládku nebezpečného odpadu."

Praha využívá skládky v Ďáblicích společnosti A.S.A. s. r. o. Je zde vybudován systém odváděni skládkového plynu z tělesa skládky, jenž je využíván k výrobě tepelné a elektrické energie. Jaká je životnost skládky ASA? Budou se stavět další skládky na území Prahy?

"Nepočítá se s výstavbou dalších skládek. Město bude hledat cestu v dokonalém a co možná maximálním třídění odpadu. Prioritou bude jeho materiálové a energetické využití tak, abychom splňovali normy EU."

7. srpna 2003
7. srpna 2003