Tvorba přehledového procesního schématu MHMP - reg. č. CZ.1.04/4.1.01/C4.00013

Loga

Hlavní město Praha úspěšně ukončilo ke dni 31. prosince 2015 projekt „Tvorba přehledového procesního schématu MHMP“, který byl financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a z rozpočtu hlavního města Prahy. Projekt byl zahájen dne 1. května 2014.

V rámci realizace projektu, jehož hlavním cílem bylo zmapování procesů Magistrátu hl. m. Prahy v samostatné působnosti, vzniklo celkem 226 karet procesů, které ve strukturované textové podobě popisují zmapované procesy a 226 procesních schémat, které zmapované procesy graficky znázorňují.

Takto zmapované procesy byly rozděleny do následujících kategorií:

  • řídící procesy – 25 procesů
  • hlavní procesy (samostatná působnost) – 77 procesů
  • podpůrné procesy – 124 procesů

V průběhu tvorby přehledového procesního schématu Magistrátu hl. m. Prahy byla rovněž identifikována rizika a návrhy na optimalizaci procesů.

Z jednotlivých procesních schémat byla vytvořena vrcholová mapa procesů, jejíž logika stavby je znázorněna na následujícím obrázku.

Schéma

Zpracovaná vrcholová mapa zmapovaných procesů Magistrátu hl. m. Prahy představuje náhled na fungování úřadu z hlediska procesů/agend, které v samostatné působnosti vykonává vůči vnějšímu zákazníkovi (veřejnosti, orgánům veřejné správy) a internímu zákazníkovi (zaměstnancům hl. m. Prahy zařazených do Magistrátu hl. m. Prahy, orgánům hl. m. Prahy).

Vrcholová mapa procesů Magistrátu hl. m. Prahy v samostatné působnosti nerozděluje výkon procesů podle jednotlivých odborů a gescí. Nelze tak na mapu procesů pohlížet skrze organizační strukturu, resp. Organizační řád Magistrátu hl. m. Prahy, ale jedině a pouze skrze procesy/agendy samotné.

Součástí realizovaného projektu bylo dále vytvoření metodiky, která navazovala na fázi mapování procesů a tvorbu procesních schémat a karet procesů, a která se podrobněji věnovala následujícím oblastem:

  • stávajícímu stavu procesního řízení na Magistrátu hl. m. Prahy
  • přínosům procesního řízení na Magistrátu hl. m. Prahy
  • návrhům změn procesů Magistrátu hl. m. Prahy a doporučením k jejich optimalizaci
  • v teoretické rovině popsala východiska procesního řízení a principy zavedení procesního řízení
  • v praktické části popsala postupy zavedení procesního řízení na Magistrátu hl. m. Prahy a proces kontinuálního přezkumu efektivity procesů a optimalizace zmapovaných procesů

Tato metodika byla zpracována do dokumentu „Metodika pro kontinuální přezkum efektivity procesů a optimalizace procesů“, která je příručkou sloužící zaměstnancům úřadu jako návod pro práci s výstupy analytické části projektu, k řízení a případné optimalizaci procesů v samostatné působnosti a dále definuje postupy pro stanovení a vyhodnocení navrhovaných změn.

V poslední fázi realizace projektu se uskutečnilo celkem 8 prezenčních skupinových školení v rozsahu dvou hodin, a to jak pro vlastníky procesů (7 termínů školení), tak pro garanty skupin procesů (1 termín školení) Magistrátu hl. m. Prahy v samostatné působnosti. Každý dílčí běh školení byl ukončen závěrečným testem, kterým účastníci školení prokázali základní znalost problematiky procesního řízení, znalost navržené Metodiky a schopnost jejího dalšího využití.

Celkem bylo proškoleno 164 zaměstnanců Magistrátu hl. m. Prahy, kteří byli cílovou skupinou projektu, z toho bylo 163 úspěšných.

Cíle projektu, jakož i monitorovací indikátory byly v rámci realizace projektu „Tvorba přehledového procesního schématu MHMP“ naplněny a zmapované procesy Magistrátu hl. m. Prahy v samostatné působnosti tak představují základ pro další zvyšování efektivity úřadu, jeho výkonnosti a transparentnosti a přispívají také jednoznačně ke zvyšování kvality chodu úřadu, standardizaci výstupů jednotlivých dílčích procesů a jasnému rozdělení kompetencí a zodpovědností mezi jednotlivé zaměstnance úřadu.

 

29. února 2016
29. února 2016