Úředníci: Od taxikářů neberem

Večerník Praha - 5.4.2002
My žádné úplatky nechceme, nevytváříme korupční prostředí - tak ve stručnosti reagují magistrátní úředníci na středeční článek ve Večerníku Praha. Diskusi o změnách pravidel zkoušení prý však budou přístupní. Podobné návrhy změn někteří zástupci taxikářů prosazovali již před čtyřmi lety.
Praha - Na stránkách VP se zástupci taxikářů vyjadřovali, že současná praxe při jejich zkoušení magistrátními úředníky ze znalostí potřebných k provozování živnosti úplatkům nahrává. Podle ředitele pražského magistrátu Zdeňka Zajíčka se tříčlenná zkušební komise skládá ze dvou úředníků magistrátu a jednoho zástupce Ústavu dopravního inženýrství, který byl organizací zkoušek pověřen. "Konečný verdikt při ústní zkoušce je závislý na tom, zda zkoušený svou odpovědí uspokojí všechny tři," řekl Zajíček. Systém prý vylučuje jakékoli další manipulace. To je však v rozporu s názory mnoha řidičů i provozovatelů taxi, kteří kritizují jednak zbytečnost zkoušek, ale také prostor pro úplatky, který při ústní části vzniká." Vymyslet takové zkoušky bylo krátkozraké nejen kvůli jejich zbytečnosti, ale hlavně proto, že je skutečně možné je koupit," řekl šéf Radiotaxi AAA Jiří Kvasnička s tím, že konkrétní postup podplácení sdělí až vyšetřovatelům. Negativní reakce magistrátu byla vyvolána především případem Jaroslava V. zveřejněným v našem listu před několika dny.

Zůstane nejmenovaný
"Prověřili jsme všechny Jaroslavy V., kteří v minulém roce zkoušku dělali, a nebyl mezi nimi žádný, který by neprospěl," reagoval na nařčení Ladislav Pivec, ředitel Ústavu dopravního inženýrství Praha. Zmiňovaný taxikář však reagoval s klidem, i když má podle svých slov strach vystoupit přímo." Jistě, že všichni udělali, já jsem také udělal, ale stálo mě to deset tisíc," pousmál se. Vzhledem k situaci však nechtěl ani nyní uvést své jméno, protože by riskoval ztrátu práce a finanční problémy.

Magistrát chystá změny
"Ustavili jsme pracovní skupinu složenou z různých odborníků včetně provozovatelů taxislužeb. Ta připravuje účinná opatření proti nepoctivým taxikářům," vysvětlil ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček s tím, že magistrát zvažuje i změny pravidel zkoušek, aby se jich mohli účastnit buď zástupci řidičů taxi, nebo dokonce veřejnost. "První pracovní skupina vznikla již před několika lety a předsedal jí náměstek primátora Martin Hejl. Skupina se ale sešla jen jednou a již dva roky ji nikdo znovu nesvolal," komentoval snahy magistrátu Jiří Kvasnička, který byl do skupiny také přizván.

Redakce IN
Problém je v tom, že ani druhé vyjádření taxíkáře Jaroslava V. - "jistě,že všichni udělali" - nesedí. Ředitel Pivec totiž uvedl něco jiného - řekl, že od roku 1998, kdy zkoušky začaly, do roku 2002 u zkoušek tři Jaroslavové V.neprospěli, z toho dva v době, kdy už byly zavedeny i zkoušky ústní. A ani jeden z nich už poté na zkoušku nepřišel a osvědčení proto nedostal a nejezdí... A že by si zkoušky tihle dva za "deset tisíc" nekoupili, když je to tak snadné a dělá to každý?
Jinak když si vezmeme kolik zkoušek, počínaje maturitou, má ústní části a nikdo je nezpochybňuje, je celá diskuse absurdní. Taxíkářům se od počátku zkoušky nelíbí a někteří jejich zástupci si z boje za jejich zrušení udělali živnost, protože to umožňuje udržet vlastní "taxíkářské stádečko" v pohromadě a to zase udržuje v chodu živnost. Nicméně pokud si za svým tvrzením stojí, bude dobré, když pan Kvasnička splní svá slova a obrátí se na policii. Za prvé je to jeho občanská povinnost, za druhé to bude dobré pro jeho vlastní důvěryhodnost a za třetí to bude samozřejmě dobré pro magistrát.
5. dubna 2002
5. dubna 2002