Úspěch pražské městské policie v boji proti sprejerům

V minulém roce se podařilo městské policii přistihnout při činu nebo bezprostředně poté v celkem 50 případech tvůrce takzvaných „graffiti“, které pokrývají zdi domů, dopravních staveb nebo zastávek MHD po celém městě. To je o 24 více než v roce 2007 a jedná se o nejlepší výsledek od roku 1998, kdy se případy sprejerů evidují. Strážníci přitom zadrželi celkem 96 autorů těchto malůvek, z nichž devět bylo ze zahraničí.

  • 3 minuty čtení

 

V minulém roce se podařilo městské policii přistihnout při činu nebo bezprostředně poté v celkem 50 případech tvůrce takzvaných „graffiti“, které pokrývají zdi domů, dopravních staveb nebo zastávek MHD po celém městě. To je o 24 více než v roce 2007 a jedná se o nejlepší výsledek od roku 1998, kdy se případy sprejerů evidují. Strážníci přitom zadrželi celkem 96 autorů těchto malůvek, z nichž devět bylo ze zahraničí.

 

„Jedná se o skutečně historický úspěch, vždyť ve srovnání s rokem 2007 strážníci objasnili o dvaadevadesát procent případů více a zadrželi téměř stovku pachatelů,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.

Činnost sprejerů kromě toho, že každoročně způsobuje značné škody na majetku, ve většině případů hyzdí vzhled Prahy. Objektem „umělecké“ tvorby vandalů se nezřídka stávají i historické objekty, někdy krátce poté, co byly s nemalými náklady pracně zrestaurovány. Odstraňování následků je finančně náročné kromě toho po vyčištění zdi ji sprejeři během několika dní většinou znovu postříkají.

Samostatnou kapitolou je vzhled dopravních staveb a zařízení MHD. S činností sprejerů se například dlouhodobě potýká tramvajová rychlodráha v Modřanech – sprejeři tu využívají nejen zdi, ale i tramvajové zastávky.

Kromě běžných poškození fasád domů a účelových staveb, opěrných
a protihlukových zdí nebo mostů strážníci odhalili také několik případů malování na vozy metra nebo na zdi stanic podzemní dráhy. Například počátkem února ve stanici Depo Hostivař dva mladíci pomalovali vagón metra, počátkem června byly zaznamenány dva případy, kdy vandalové malovali po zdech stanic Vysočanská a Muzeum. Dopravní podniky stojí odstraňování následků činnosti sprejerů každoročně desítky miliónů korun. „Další čtyřčlennou skupinu přistihli strážníci v říjnu na nádraží Praha Hostivař, kde postříkali celou vlakovou soupravu Českých drah. Dva z pachatelů se jim podařilo rovněž zadržet, dva uprchli,“ informoval ředitel městské policie Vladimír Kotrouš. V březnu zakročili strážníci i proti třem mladíkům stříkajícím barvy na zařízení dětského hřiště v Praze 11.

Největší podíl pachatelů připadá na mladistvé nebo na mladíky těsně kolem věku zletilosti. I mezi zadrženými v roce 2008 tvořili mladíci ve věku 15–20 let více než
56 % z celkového počtu. „Zdá se, že graffiti je téměř výhradně mužskou záležitostí, mezi šestadevadesáti zjištěnými pachateli byla jediná dívka. Máme však i zahraniční sprejery ze Slovenska, Německa, Ruska, Chorvatska a Velké Británie,“ upozornil náměstek Blažek. Všechny zadržené hříšníky strážníci předali Policii ČR s tím, že jsou důvodně podezřelí ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci.

Městská policie eviduje zadržení autorů graffiti od roku 1998 a za tu dobu zjistila pachatele celkem u 302 takových případů.

 

 

V Praze 12. 1. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

12. ledna 2009
12. ledna 2009